Kenevir yağının faydaları

yağının faydaları: Hindistan menşeli olan kenevir bitkisi, aslında her yerde kolaylıkla yetişebilir. Fakat uyuşturucu madde olarak kullanıldığından ülkemizde ekimi yasaktır. Boyu 1-3 metre arasında olan, koyu yeşil renkli yaprakları bulunan ve tepesinde çiçekler açan bir bitkidir. Meyveleri, siyahımsı ve ince kabukludur. Meyveler sağlıklı yağlar açısından çok zengindir. Fakat, kenevir yağı sadece faydalı değil, olağanüstü faydalıdır. İşte, kenevir yağının faydaları;

Kenevir yağı neye iyi gelir ve faydaları nelerdir?

Kenevir yağı, bağışıklık sistemini güçlendiren omega3 ve GLA yağ asidi içermektedir. Bu sayede, pek çok kanser türevine iyi gelmektedir. Beyin, akciğer ve meme kanserinde etkilidir. Özellikle akciğer kanserinde, kanserli hücrelerin artmasına engel olmaktadır.

  • Kenevir yağı, iyi kolesterolün yükselmesini ve kötü kolesterolün düşmesini sağlamaktadır. Kan basıncını dengeye alarak, kalp sağlığının korunmasına yardımcıdır.
  • İçeriğinde bulunan potasyum, kalsiyum, magnezyum, çinko, demir ve fosfor sayesinde çok sağlıklı bir yağdır.
  • Hormonların dengelenmesini sağlayan kenevir yağı, özellikle menopozda olan kadınlara önerilir.
  • Omega3 ve omega6 yağ asitleri açısından çok zengindir. Kalp ve damar sağlığı için çok faydalıdır.
  • Romatoid artrit ve eklem ağrılarına çok faydalıdır.
  • Kenevir yağı obezite ile savaşır. Şeker isteğini bastırır. Uzun süre tok kalmayı sağlar.
  • Saçları nemlendirir ve parlatır.
  • Kenevir yağı, bol liflidir ve bu nedenle de sindirim sistemine dosttur. Bağırsaklarda sağlıklı bakterilerin artmasını sağlar ve bağışıklığı kuvvetlendirir. Ayrıca kabızlığı da giderir.
  • Yaşlanma etkilerini yavaşlatır ve erken yaşlanmanın önüne geçer.
  • Özellikle et yemeyen vejetaryenlere kenevir yağı önerilir.

Kenevir yağı cilt sağlığı açısından çok faydalıdır. Omega3 yağ asidi cilt sağlığı için çok faydalıdır. Sivilcesi olan ciltler için çok faydalıdır, cildi nemlendirdiği gibi, saç ve tırnakları da nemlendirir. Egzamalı ciltlere iyi gelir, cilt kuruluğu ve kaşıntıya faydalıdır.

Kenevir yağı, adet öncesi sendroma ve rahatsızlıklara iyi gelir, iltihap gidericidir, güneş ışığının zararlarını giderir, bol E vitamini içerir, kalsiyum emilimi için gerekli olan D vitamini barındırır.

Kenevir yağı nasıl kullanılır?

Kenevir yağı, sanayide ve alternatif tıpta kullanılır. Sanayide kullanılan kenevir yağı, yakıt, boya ve plastikte kullanılır. Sabun ve parfüm sektöründe yaygındır. Bazı Avrupa ülkelerinde kansere karşı alternatif tedavi uygulamalarında kullanılmaktadır.

Alternatif tıpta kullanılan kenevir yağı rafine olarak üretilir. Cilt bakımında cilde direk olarak sürülür. Bazen ılık suya katılarak günde 1 tatlı kaşığı olarak içilebilir. Salata ve makarnalara eklenebilir. Kızartmalarda kullanılması önerilmez. Çünkü yüksek ısıda vitamin ve minerallerini kaybeder.

Kaynak: Bu yazı, milliyet.com.tr/kenevir-yaginin-faydalari-pembenar-detay-alternatiftip-2589305/ kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply