Keçiboynuzunun az bilinen 10 faydası

Keçiboynuzunun faydaları, Keçiboynuzu neye iyi gelir?: Keçiboynuzu ağacı kış aylarında yaprakları dökülmeyen, 5 – 10 metre boya kadar ulaşabilen, her mevsim yeşil kalabilen, yaz mevsiminde yeşil renkte çiçekleri olan ve boynuz biçiminde kahverengi siyah renkte meyveleri olan bir ağaç türüdür. Bu meyvelerinden pekmez de yapılmaktadır. Yazımızda, keçiboynuzu pekmezinin faydaları ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağız. İşte, detaylar;

Keçiboynuzu pekmezinin faydaları;

  • Nefes darlığına iyi gelir:

Keçiboynuzu pekmezi balgam söktürücüdür, göğsün yumuşamasını sağlar, bronşların açılmasında etkilidir. Özellikle sigara içenlerin kullanması tavsiye edilmektedir. Çünkü nefes darlığına karşı çok etkilidir.

  • Öksürük ve gribe karşı etkilidir;

Keçiboynuzu pekmezinde bulunan E vitamini vasıtasıyla, kronik öksürük, grip, kemik erimesi ve kansızlık gibi sağlık problemlerinde oldukça etki göstermektedir.

  • Akciğer kanserini engeller;

Pek çok insanın, özellikle sigara içen insanların korkulu rüyası olan akciğer kanserinin çok büyük bir oranda, yaklaşık %90 oranında önüne geçmektedir.

  • Radyasyonu dışarı atar;

Keçiboynuzu pekmezi, insanın vücuduna aldığı radyasyonu dışarı atmasında yardım etmektedir.

  • Bağırsak sorunlarında etkili;

Sağladığı yüksek ham selüloz etkisi sayesinde, bağırsak problemlerine ve gastrite karşı etkili olur. Bağırsak ve mide gazlarının dışarıya atılmasını sağlayarak, mide şişkinliğinin önüne geçer. Özellikle bağırsak kurdu, solucan ve tenya gibi parazitlerin temizlenmesinde etkilidir. Ayrıca midenin kuvvetlenmesini de sağlamaktadır.

  • İltihapları ve yaraları iyileştirir;

Keçiboynuzu pekmezinin bakterileri yok etme özelliği de bulunmaktadır. Bu sayede iltihapların ve yaraların rahatlıkla iyileşmesini sağlamakta ve tekrarlamasını önlemektedir.

  • Doğal bir besin ve güç kaynağı;

Çinko gibi zengin mineraller, yüksek doğal şekerler, A, B, B2 ve D vitaminleri gibi içerikleri sayesinde, çok doğal bir besin ve güç kaynağı konumundadır.

  • Dişler ve diş etleri için faydalı;

İçerdiği zengin vitamin ve mineraller nedeniyle, diş ve dişetleri açısından çok önemlidir ve çok olumlu etkileri vardır.

  • Çarpıntıyı engeller;

Keçiboynuzu kalp için çok faydalı olup, kalp çarpıntısını da önlemektedir.

  • Kandaki zehirli maddeleri temizler;

Keçiboynuzundaki zengin potasyum ve sodyum mineralleri sayesinde tansiyon, akciğer ve karaciğer gibi organlar üzerinde de faydalı etkileri vardır. Kanda bulunan zehirli maddelerin de temizlenmesini sağlamaktadır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 Oy, Ortalama puan: 3,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply