Yaban mersini neye iyi gelir faydaları nelerdir


yaban mersini faydaları

neye iyi gelir faydaları nelerdir

Yaban mersini bütün sebze ve meyvelerin içinde antioksidan bakımından en yüksek kapasiteye sahip besin maddesidir. Yaban mersini faydaları açısından antioksidan özelliği ile öne çıkmaktadır. Bu sayede serbest radikallerin çoğalmasını önleyerek dengelemekte, başta kanser ve kalp hastalıkları olmak üzere, şeker hastalığı ve bunun sebep olduğu hastalıkları önlemeye yardımcı olmaktadır.

Yaban mersininin faydaları nelerdir?


1- Kalp sağlığına iyi gelir:

Yapılan araştırmalarda yaban mersininin kalp sağlığını koruduğu ve kalp hastalıklarının görülme riskini azalttığı ortaya konulmuştur. Yaban mersininin bu faydası içeriğindeki antosiyanin adındaki bileşenden kaynaklanmaktadır.


2- Kolesterole iyi gelir:

Yaban mersini içeriğindeki antioksidanlar, damar çeperine yapışmak suretiyle plakların oluşmasına ve damar tıkanıklığına neden olan kötü kolesterolün düşmesini sağlamaktadır. Bu etkiyi içeriğinde bulunan resveratrol adı verilen antioksidan gerçekleştirmektedir. Bu antioksidan maddesi C vitamininden 30 kat daha fazla bir etkiye sahiptir.

3- Hafızaya iyi gelir:

Güçlü bir antioksidan etkiye sahip olan yaban mersini beyin sağlığını korumada da oldukça faydalıdır. Kişinin beyninde oksidatif stresi engellemekte, bu sayede de düşünme, öğrenme ve hafızayı geliştirmektedir.

4- Kansere karşı etkili:

Yapılan az miktardaki araştırmada yaban mersininin kanserli hücreler üzerindeki olumlu etkisi umut verir düzeydedir. Serbest radikallerin çoğalmasını önleyen ve dengelenmesini sağlayan yaban mersininin, bu nedenle kanserden koruma ve kanserli tümörlerin gelişimini yavaşlatma gibi etkileri olabileceği düşünülmektedir.

5- Göz sağlığına faydalı:

İçeriğindeki antosiyaninler sayesinde güneş ışınlarına ve yaşa bağlı olarak retina sorunlarına karşı koruma sağlamaktadır. Bu madde yaşlılarda ortaya çıkan kataraktın oluşumunu da yavaşlatmaktadır. A ve C vitamini ile çinko bakımından zengin olan yaban mersini, sarı nokta ve gece görüşündeki azalmaya karşı da etkilidir.

6- Yüksek tansiyona yararlı:

Yaban mersininin kan basıncını düşürdüğü de düşünülmektedir. Yapılan çalışmaların yüksek tansiyonu düşürücü etkisinin olabileceğini gösterse de tam olarak ne kadar etki ettiği fazlaca bilinmemektedir.

7- Kan şekerini düzenler:

Tip2 diyabet, insülin direnci ve metabolik sendromlu kişilerde kan şekerinin düzenlenmesine katkı sağlamaktadır. Yaban mersini için çok az şekerli demek yanlış olur, ancak glisemik indeksi düşük besinlerle aynı etkiyi sağlamaktadır.

8- Kilo vermeye yardımcı:

Besin lifi açısından zengin olan yaban mersini, uzun süreli tokluk hissi vererek kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca kabızlığa karşı da oldukça etkili bir meyvedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 4,00 out of 5)
Loading...2 Yorum

  1. mehmet köçe 14 Şubat 2017
    • N.Gürbüz Köse 15 Şubat 2017

Konu hakkında yorum yap veya soru sor