Soğuk algınlığına iyi gelen besinler


soğuk algınlığı

Hangi besinler soğuk algınlığına iyi gelir, soğuk algınlığında beslenme nasıl olmalı. Soğuk algınlığı, havaların soğuması ve düzensiz beslenme kaynaklı olarak karşımıza çıkan bir hastalıktır. Bağışıklık sisteminde olan yavaşlama yüzünden sıklıkla kış aylarında soğuk algınlığı, bronşit ver grip görülür. İşte, soğuk algınlığına ;

Antioksidan zengini gıdalar tüketmek


Antioksidanlar, bağışıklık sistemini kuvvetlendiren, hücre yapısını serbest radikallerden koruyan besinlerdir. C vitamini en kuvvetli antioksidandır. Yeşilbiber, maydanoz, tere, roka, karnabahar, ıspanak, portakal, limon, mandalina, kuşburnunda bol bulunur. C vitamini bol miktarda alınmalıdır.

E vitamini kuvvetli antioksidandır. Fındık, ceviz, badem, yağlı tohumlar, sıvı yağlar, yeşil sebzeler, kuru baklagiller ve tahin kuvvetli E vitamini içerir. Ayrıca, yumurta, süt, balık, ıspanak, portakal, havuç, kayısı A vitamini antioksidanı içerir. Omega 3 yağ asitleri antioksidan diğer gıdalardır. Fındık, zeytinyağı, ceviz, balık ve balık yağları kuvvetli antioksidanlardır.


Enfeksiyonlara karşı çinko

Çinko eksikliğinde vücudumuz enfeksiyonlara karşı zayıflar. Kırmızı et, kabuklu deniz ürünleri, karaciğer ve hayvansal kaynaklı besinler, fındık, ceviz, süt, peynir, kuru baklagiller çinko içermektedir.

Yoğurt ve kefir

Yoğurt içerdiği laktik asit nedeni ile mikroplara karşı koruma yaparken, bağırsaklarda enfeksiyonlara karşı yararlı bakterileri arttırır. Bu nedenle probiyotikler sürekli olarak yenilmelidir.

Lifli besinler yenilmelidir

Lifli besinler, besinlerde olan vitamin ve minerallerin emilimini arttırır bu nedenle beslenmede mutlaka lifli besinler tüketilmelidir. Üstelik, bu besinler, kabızlık ve sindirim sistemi hastalıklarına karşı koruyucudur.

Günde 2.5 litre su içmek

Günde yaklaşık olarak 2.5 litre kadar su içmek, vücudun elektrolit dengesini sağlarken, hastalıklarda su kayıplarının yerine koyulmasını sağlar. Bu sayede soğuk algınlığı gibi hastalıklar hızlı iyileşmektedir.

Soğuk algınlığına öneriler

Soğuk algınlığında bol bitki çayı tüketmek çok faydalıdır. Adaçayı, kuşburnu, limon, zencefil gibi çaylar bağışıklık sistemine destek vererek soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklarda faydalıdır. Çorba ve su gibi bol miktarda sıvı alınmalı ve toksin maddeler vücuttan temizlenmelidir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor