Tembel Metabolizmayı Hızlandırmak İçin Doğal Tedaviler

Tembel metabolizma için doğal tedaviler

Tembel Metabolizmayı Hızlandırmak İçin Doğal Tedavi Yolları:Vücudumuzun normal işleyişini sürdürebilmesi için gereken kalori oranını belirleyen sistem bazal metabolizmadır. Metabolizma kişiden kişiye değişir ve insanlar kilo vermekte güçlük yaşadıklarında, hemen suçu tembel metabolizmalarına yüklemeye çalışırlar. Fakat metabolizma üzerinde kişilerin kontrolü söz konusudur.

Doğru beslenme ve egzersiz alışkanlıkları edindiğinizde metabolizmayı önemli oranda hızlandırabilirsiniz. Günde 100 kaloriden az tükettiğiniz zaman metabolizmanız yavaşlar. Mümkün olduğunca protein, B vitaminleri ve magnezyum bakımından zengin besinlerle beslenmeye özen gösterin. İşte, tembel metabolizma için doğal tedaviler;

1- Kahvaltı:

Kahvaltı yapmak, kişinin metabolizma hızını hemen arttırmakta, günün ilerleyen zamanlarında abur cubur tüketimini ve sağlıksız yiyecekler yeme arzusunu önemli ölçüde azaltacaktır. Yapılan araştırmalarda kahvaltı yapmanın metabolizma hızını %10 oranında arttırdığı görülmektedir. Kahvaltılarınızda şeker oranı düşük ve enerji oranı yüksek gıdalar almaya önem verin.

2- Düzenli atıştırmalar:

Kişinin metabolizması yeterli miktarlarda yenmediği için yavaşlar. Gün içinde sağlıklı ve küçük miktarlarda atıştırmalar yapmak metabolizmanın hızını arttıracaktır. Bu sayede hem kan şekeri düzeyi dengede tutulacak hem de enerji düzeyinde artış olacaktır. Ana öğünlerde protein alımına ağırlık verin. Alacağınız protein kas kütlesini arttıracak, yap ve karbonhidratlardan daha çok metabolizma hızını arttırmaya olanak sağlayacaktır. Yüksek protein ve düşük yağ oranı olan balık, tavuk, hindi, fasulye, mercimek ve yumurta gibi besinleri tüketebilirsiniz.

3- Egzersiz yapmak:

Egzersiz yapmak hem kalori yakmanızı sağlar hem de metabolizmanızın hızlanmasını sağlar. Haftada 5 gün yapacağınız koşma, hızlı yürüyüşler, bisiklet kullanma, yüzme ve aerobik gibi egzersizler metabolizmanızın hızlanmasında katkı sağlayacaktır. Yaptığınız egzersizlere güç antrenmanlarını da dahil ettiğinizde çok daha etkili olacaktır. Zamanla ağırlık kaldırın, şınav ve mekik hareketleri de yapın.

4- Vitaminler:

Magnezyum ve B vitaminleri bakımından zengin bir beslenme diyetine sahip olun. Vücudunuza alacağınız B vitaminleri sağlıklı bir sinir sistemine sahip olabilmeniz açısından oldukça önemlidir. B vitamini tüketilen gıdaların metabolize edilmesi ve vücuttaki enerji seviyesinin yükselmesine katkı sağlamaktadır. Bunun yanı sıra B vitamini eksikliği metabolizma hızının düşmesine neden olur. Besinlerle alacağınız magnezyum minerali de metabolizmanızın en uygun düzeyde çalışmasına, kas, sinir ve kalp fonksiyonlarının düzgün çalışmasına yardımcı olmaktadır.

Leave a Reply