Domatesin faydaları ve besin değerleri nelerdir

Domatesin faydaları ve besin değerleri

Domatesin faydaları ve besin değerleri nelerdir: Anavatanı Güney Amerika olan domates, 1600’lere kadar Avrupa, Asya ve Afrika’da bilinen bir besin değildi. İspanyol kolonilerinin Amerika’da kurulmaya başlamasıyla birlikte domates bütün dünyaya yayılmaya başladı. İnsanların geneli domatesi sebze olarak görse de botanik açıdan meyve türüdür ve dünya mutfaklarının vazgeçilmezleri arasına girmiştir. Yazımızda domatesin faydaları ve besin değerleri ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağız. Öncelikle besin değerlerine kısaca göz atalım.

Domatesin besin değerleri

Yaklaşık 120 gram ağırlığında ortalama büyüklükteki bir domates yalnızca 22 kalori içermektedir. Günlük lif ihtiyacınızın %5’ini karşılayabilen domateste 1 fr protein ve 4,8 gr karbonhidrat bulunmaktadır.

Her gün bir adet domates tüketerek günlük C vitamini ihtiyacınızın %25’ini karşılama imkanına sahipsiniz. Zengin potasyum içeriği sayesinde de günlük ihtiyacınızın yaklaşık %8’ini karşılarsınız. Domatesin içeriğinde oldukça bol miktarda beta karoten bulunur. Beta karoten A vitaminin bir formudur ve 1 domates yediğinizde günlük A vitamini gereksiniminizin %20’sini karşılarsınız. Diyetlerin vazgeçilmezi olan domateste çok güçlü bir antioksidan olan Likopen maddesi bol miktarda yer almaktadır.

Domatesin faydaları nelerdir

İçeriğindeki antioksidanlar, vitamin ve mineraller sayesinde insan sağlığı için oldukça önemlidir. Kanserin önlemekten kalp sağlığını korumaya hatta cildinizi güzelleştirmeye kadar birçok faydası bulunmaktadır. İşte domatesin öne çıkan faydalarından bazıları;

1- Kanseri önlemede yardımcıdır:

Antioksidanlar ve bitki özlü moleküller bakımından çok zengin olan domatesin kanser riskini düşürdüğü belirlenmiştir. En fazla etki gösterdiği kanser türü ise prostat kanseridir. Laboratuar ortamında gerçekleştirilen deney ve çalışmalarda Alpha-tomatine adındaki bitki özlü molekülün kanser hücrelerinin gelişimini önlemeye katkı sağladığı tespit edilmiştir.

Yapılan araştırmanın sonuçlarına göre haftada en az dört adet domates yemenin prostat kanseri riskini %40 oranında düşürdüğü belirlenmiştir. Ayrıca domateste bol miktarda bulunan likopen adındaki antioksidan pankreas kanseri riskini düşürmeye yardım etmektedir. Yapılan bazı araştırmalarda akciğer kanseri riskini düşürmeye de yardımcı bir besindir.

domates

2- Domates Zengin antioksidanlar içerir:

Domates A ve C vitamini ile beta karoten bakımından oldukça zengindir. Bunlara ek olarak yüksek oranda E vitamini ve mangan içermektedir. Likopen adlı antioksidan bakımından lider konumdadır. Likopen, kolesterolü düşürmekte, kalp hastalıkları riskini düşürmekte, yaşlılıkla gelişen hastalıkları ve iltihaplanmayı da önlemektedir.

3- Domates Kalp sağlığı için faydalıdır:

Domateste yer alan antioksidanlar, özellikle likopen ve C vitamini kardiyovasküler sağlığınız bakımından çok önemlidir. kolesterol düzeyini düşüren domates, kan dolaşımını iyileştirdiği gibi kan yağı profilini de geliştirmektedir.

4- Domates Kemik sağlığı için faydalıdır:

Kemik sağlığını sağlamak açısından likopen gibi antioksidanlar oldukça önemlidir. Likopen kemiklerdeki oksidatif stres oluşmasını önlemektedir. Potasyum içeriği olması sayesinde de kemik sağlığına iyi gelmektedir.

kırmızı domates

5- Domates İltihaplanmayı önleyicidir:

İçeriğindeki karotenoid aracılığıyla iltihaplanmayı önlediği gibi iltihap sökücü özelliktedir. Tüm diğer antioksidanlar yönünden zengin besinler gibi domates de enflamasyon sistemine çok iyi gelmektedir.

6- Domates Potasyum yönünden zengindir:

Pek çok kişinin diyetinde önemsemediği potasyum bakımından oldukça zengin bir gıdadır. Potasyum eksikliği olan kişilerde kalp rahatsızlıkları, hipertansiyon, eklem yangısı, felç, sindirim bozuklukları hatta kanser hastalıkları olabilmektedir.

7- Domates Gözler için çok iyidir:

Domatesteki antioksidanlar sarı benekteki dejenerasyonu önler. Domateste bolca bulunan likopen ve A vitamini gözlerinizin sağlığı açısından en faydalı antioksidanlardır.

8-Domates Diyabetin önlenmesinde yardımcıdır:

Domatesteki krom minerali, kan şekeri düzeyinde iyileştirmede bulunarak diyabetlilere fayda sağlamaktadır.

9- Domates Alzheimer’ın önlenmesinde katkı sağlar:

Alzheimer ile ilgili yapılan araştırmalarda domatesin nörolojik fonksiyonları iyileştirdiği tespit edilmiştir. Domatesin bu etkisi ile ilgili daha çok araştırmaya da gereksinim vardır.

domates-1212

10- Domates Kilo vermede yardımcıdır:

Bol domates tüketen kişilerde obezite riski oldukça düşüktür. Domates ile kilo verme arasındaki bu bağın onaylanması için ek çalışmalara ihtiyaç vardır, ancak domates düşük kalori barındırdığından ve yüksek besin değerine sahip olduğundan dolayı diyet programlarının önemli bir elemanıdır.

11- Domates Cilde faydalıdır:

Yüz temizleyici birçok kremde temel etken madde olarak kullanılan likopen, domateste oldukça yüksek oranda bulunmaktadır. Cildiniz için kullanacak olduğunuzda domatesin içini yüzünüze koyabilir ve 10 dakika süreyle bu şekilde tutabilirsiniz. Süre sonunda yüzünüzü yıkarsanız daha parlak ve temiz bir cildiniz olduğunu göreceksiniz.

12- Domates Sigaranın olumsuzluklarını azaltmaktadır:

Domates tüketimi sigaranın zararlı etkilerini azalttığını söylemek mümkündür. Domatesteki kumerik asit ve kolarojenik asit sigaradan gelen kanserojen maddelerle mücadele etmektedir.

Leave a Reply