Antioksidan gıdalarla sağlıklı kalmanın yolları


antioksidan gıdaarla sağlıklı kalmanın yolları

Gripten kansere, soğuk algınlığından birçok hastalığa kadar koruma sağlayan özellikli gıdalar gün geçtikçe öne çıkmaktadır. Hangi meyve ve sebzelerin ne tür özelliklere sahip olduğunu ve hangi hatsallıklardan koruduğunu biliyor muyuz? Yazımızda antioksidan gıdalarla sağlıklı kalmanın yollarını anlatmaya çalışacağız.

Portakal ve mandalina tüketin:

Portakal ve mandalina gibi turunçgiller, ıspanak ve brokoli gibi yeşil sebzeler, domates ve patates gibi sebze ve meyveler C vitamini bakımından oldukça zengindir. Bu besinlerdeki C vitamininin faydalı olabilmesi için sebzelerin hafif pişirilmesi, mümkünse çiğ yenmesi veya doğrandıktan kısa süre sonra tüketilmesi gerekmektedir.


Ispanak ve havuç A vitamini zenginidir:

Vücudumuzda depolanan ve A vitaminine dönüştürülen bu turuncu-kırmızı pigment çok güçlü bir antioksidan olup, pek çok kanser türüne karşı etkilidir. Daha çok ıspanak ve havuç gibi yeşil yapraklı sebzelerde, şeftali ve kayısı gibi meyvelerde bolca yer almaktadır.


Antioksidan yönünden zengin elmayı atlamayın:

Meyve ve sebzelerde yüksek miktarlarda bulunan flavonoidler, sarı beyaz pigmentlerdir ve bitkilerin büyük bir kısmında olurlar. C ve E vitaminlerinden daha çok sebze ve meyvelerde olduğundan diyet programlarınızda fazlaca tüketebilirsiniz. Özellikle elma, üzüm ve çilek gibi meyveler, çay ve çikolata gibi besinler flavonoid yönünden zengindirler.

Ceviz, badem, pirinç ve mısır E vitamini zenginidir:

E vitamini önemli bir antioksidandır ve içerisinde alfa, beta, gama ve delta tokoferolleri bulunmaktadır. Daha çok mısır, pirinç, buğday ve darı gibi tahıllarda bol miktarda yer alır. Ayçiçeği, mısırözü ve pamukyağı gibi yağlarda, ceviz, badem ve yer fıstığı gibi kuruyemişlerde ve yeşil sebze çeşitlerinde bulunmaktadır. E vitamini içeren besinleri yağda kızartmadan ve beyazlatılmamış tahıl ürünlerini tüketmeniz çok daha faydalıdır.

Et ve balık dengeli tüketilmeli:

Vücut tarafından üretilen koenzim q önemli bir antioksidan olup, kanser ve bazı nörolojik hastalıklarda olumlu etkilere sahiptir. Kalp, ciğer ve böbrek gibi hayvansal besinlerin yanı sıra balıktan alınabilse de koenzim q takviye hapları ile de alınabilmekte ve daha etkili olabilmektedir.

Likopen kaynağı kırmızı meyveler:

Likopen, birçok meyvenin kırmızı rengini veren lütein ve beta-caroten ailesinden olan çok önemli bir maddedir. Kalın bağırsak ve prostat kanseri ile kardiyovasküler hastalıklara karşı etkileri bilinen, bağışıklık sistemini güçlendiren bir maddedir. Bu maddenin antioksidan özelliğinin olduğu da artık kanıtlanmıştır. Domates likopen yönünden çok zengindir.

Son bir bilgi;

Antioksidanların mucizevi özellikleri yoktur, ancak kanser ve yaşlılığın etkilerinin azaltılmasında oldukça önemlidirler. Tabi bu besinlerin belirli miktarlarda ve ölçülerde alınması sağlık için büyük önem taşımaktadır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor