Sütte hangi vitaminler vardır?


sütte hngi vitaminler bulunur

Sütte hangi vitaminler vardır sütün mucize faydaları

Süt, kalsiyum kaynağı bir besin olmasının yanı sıra A, B1, B2, B3, B9, B6 ve B12 vitaminleri bakımından da zengindir. Genellikle kemik sağlığı yani kemiklerin güçlendirilmesi ve gelişimin için tüketilmektedir. Ancak antioksidan özelliği nedeniyle sindirim sistemine yardımcı olduğu gibi gut hastalığı riskini de düşürmektedir.

Süt tüketiminde uzmanlar, az yağlı ve organik sütün tercih edilmesini tavsiye etmektedirler. Sütün elde edildiği ineklerin yetiştirilme ve sütün işlenme şekilleri faydaları bakımından çok önemli bir role sahiptir. Organik olmayan sütlerin faydasından daha ziyade zarar verdiği gibi sonuçların elde edildiği bazı araştırmalar bulunmaktadır.

Sütteki vitaminler nelerdir?

Tam yağlı 100 gram inek sütünde günlük ihtiyacın;


%2’si kadar 102 IU A vitamini,

%10’u kadar 40 IU D vitamini,


%3’ü kadar B1 vitamini,

%11’i kadar 0,2 mg B2 vitamini,

%1’i kadar 0,1 mg B3 vitamini,

%2’si kadar B6 vitamini,

%1’i kadar 5,0 mcg B9 vitamini,

%7’si kadar 0,4 mcg B12 vitamini ve

%4’ü kadar 0,4 mg B5 vitamini yer almaktadır.

100 gram tam yağlı inek sütü yetişkin bir bireyin günlük ihtiyacı olan kalsiyumun %11’ni karşılamaktadır. Bunun yanı sıra fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum, bakır, çinko ve selenyum minerallerini de içeren bir besindir.

Organik sütün önemi:

Yapılan bazı bilimsel çalışmalarda pastorize ve homojenize edilen sütlerin bu aşamalarında başvurulan tekniklerin süt kalitesini düşürdüğü, dolayısıyla da bazı hastalıklara yakalanma olasılığını yükselttiği gibi sonuçlar elde edilmiştir. İneklerden daha fazla süt alabilmek için verilen antibiyotikler nedeniyle antibiyotiklere dirençli bazı hastalıkların görülme riskini arttırdığı düşünülmektedir.

Bunlara ek olarak ineklerin hızlı büyümesini ve daha çok süt vermesini sağlayan kısaca rBGH denen rekombinant sığır büyüme hormonu, insanlarda bazı kanser çeşitlerinin de görülme riskini arttırdığı görülmüştür. Organik süt tüketiminin önemi de burada ortaya çıkıyor.

Organik sütün faydaları nelerdir?

Süt ile ilgili yapılan çalışmaların neredeyse tamamı endüstriyel sütlerle ilgili yapılan çalışmalardır. Bütünüyle doğal organik süt üzerinde yeterli sayıda bilimsel çalışmalar yapılmamıştır. Yapılan bazı çalışmalara göre organik sütün faydaları ile ilgili kısa bilgiler vermeye çalışacağız.

Organik sütteki konjuge linoleik asit, bağışıklığı güçlendirmekte, kan şekeri dengesini sağlamakta, kemik yoğunluğunu geliştirmekte ve yağ birikimini önleyerek kalp krizi riskini düşürmektedir.

İçeriğindeki biochanin A, izoflavon formononetin ve prunetin antioksidanları serbest radikallerin zararlarına karşı koruma sağlamaktadır.

Ayrıca her gün organik süt içenlerde, gut hastalığı riskinin düştüğü şeklinde bilgiler de bulunmaktadır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor