Tam buğday ekmeği faydaları, kalorisi ve besin değeri


tam buğday ekmeği faydaları, kalorisi ve besin değerleri

Tam buğday ekmeği faydaları, kalorisi ve besin değeri..

Hemen bütün beslenme uzmanlarının önerisi beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği tüketilmesidir. Tam buğday ekmeği daha fazla besin lifi içermektedir. Besin lifi daha az ekmek yiyerek uzun süre tok hissetmeyi sağlamakta ve sindirim sistemine katkı sağlayarak bağırsak hareketlerini düzenlemektedir.

Tam buğday ekmeği buğdayın bütününün kullanılmasıyla yapılmaktadır. Buğdayın herhangi bir kısmı ayrıştırılmaz ve tam buğday 3 kısımdan oluşmaktadır. Bunlar;


a- Kepek: Buğdayın en dıştaki kısmı olan buğdayın kabuğudur. Buğdayın %15’lik bölümünü oluşturan kepek lif yönünden buğdayın en zengin kısmıdır.

b- Ruşeym: Buğdayın çekirdek kısmıdır. Buğdayın %2,5’luk bir bölümünü oluşturan ruşeym lif bakımından zengindir. Bu kısım mineraller ve vitaminler açısından da oldukça zengindir.


c- Endosperm: Buğdayın en büyük kısmıdır ve yaklaşık buğdayın %80’inin oluşturur. Nişasta bakımından oldukça zengin bir kısmıdır.

Tam buğday ekmeğinin faydaları:

1- Kolesterolü dengeler:

Kötü kolesterolün düşürülmesinde etkilidir. Kolesterol seviyelerinde düşme ve inme durumunu devamlı yaşayanlar için çok iyi bir dengeleyicidir.

2- Sindirim sistemine katkı sağlar:

Lif yönünden oldukça zengin olan tam buğday ekmeği sağlıklı beslenmelerde çok önemli bir yer tutmaktadır. Lifli gıdalar bağırsak hareketliliğini sağlamakta ve kabızlığı önlemektedir.

3- Düşük glisemik indekslidir:

Beyaz ekmeğe oranla tam buğday ekmeğinin glisemik indeksi daha düşüktür. Daha uzun bir tokluk hissi vermekte, ani acıkmaları ortadan kaldırmakta ve kan şekerinin aniden yükselmesini önlemektedir.

4- Bol vitamin ve mineral içerir:

Besin değeri yüksek olan tam buğday ekmeği, vitamin ve mineraller açısından beyaz ekmeğe göre oldukça zengindir. İçerisinde E, B1, B2, B3, B9 ( folik asit ) vitaminleri bol miktarda bulunmaktadır. Bunlara ilaveten selenyum, potasyum ve demir minerallerini de içermektedir.

5- kilo vermeye yardımcıdır:

Diyetlerin vazgeçilmezleri arasında bulunan tam buğday ekmeği, bu durumu uzun tokluk hissi veren besin liflerine borçludur. Beyaz ekmeğe oranla tam buğday ekmeğinin kalori değeri daha azdır. Bir dilim (40gr) beyaz ekmek 100 kalori, tam buğday ekmeğinin bir dilimi 85 kaloridir.

6- Yüksek tansiyona faydalıdır:

Tansiyonu yüksek olanlarda düşürülmesini sağlar. İçeriğinde tansiyonu kontrol altına almaya yarayan besin lifi, magnezyum, potasyum, demir, folat ve selenyum mineralleri bulunmaktadır. Kolesterolün yanı sıra tansiyonu da düşürmeye yarayan tam buğday ekmeği kalp sağlığında da fayda sağlamaktadır.

Tam buğday ekmeği besin değerleri:

Aşağıda sunduğumuz liste sağlıklı bireyler için tavsiye edilen 2000 kalori baz alınarak hazırlanmıştır. Kişilerdeki vitamin ve mineral gereksinimleri yaşa, cinsiyete ve genel sağlık durumuna farklılık gösterebilir.

İnce bir dilim (28 gr) tam buğday ekmeği 69 kalori ve 12 gr karbonhidrat içermektedir. Ayrıca; Günlük ihtiyacın

%8’ine tekabül eden; 2 gr besin lifi,

%1’ine tekabül eden; 0,1 mg E vitamini,

%3’üne tekabül eden; 2,2 mcg K vitamini,

%7’sine tekabül eden; 0,1 mg B1 vitamini,

%4’üne tekabül eden; 0,1 mg B2 vitamini,

%7’sine tekabül eden; 1,3 mg B3 vitamini,

%3’üne tekabül eden; 0,1 mg B6 vitamini,

%3’üne tekabül eden; 14 mcg folik asit,

%3’üne tekabül eden; 30 mg kalsiyum,

%3’üne tekabül eden; 0,7 mg demir,

%6’sına tekabül eden; 23 mg magnezyum,

%6’sına tekabül eden; 56,6 mg fosfor,

%2’sine tekabül eden; 69,4 mg potasyum,

%6’sına tekabül eden; 132 mg sodyum,

%3’üne tekabül eden; 0,5 mg çinko,

%5’ine tekabül eden; 0,1 bakır,

%30’una tekabül eden; 0,6 manganez,

%16’sına tekabül eden; 11,3 mcg selenyum içermektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor