Kalori Nedir Kalori Nasıl Hesaplanır

kalori

Kalori Nedir Kalori Nasıl Hesaplanır, Günlük Kalori ihtiyacı ne kadardır işte detaylar. Kalori, gıdalarla aldığımız enerjinin birim değerine verilen isimdir. Aslında bilim kaloriyi, 1 gr. suyun sıcaklığını 1 derece yükseltmeye yarayan enerji olarak betimlemektedir. İnsan vücudunda, alınan kalori verilen kaloriden düşükse kilo verilir. İşte, kalori nedir, günlük kalori ihtiyacımız;

Günlük kalori ihtiyacı nedir?

Aslında her insanın yaşı, kilosu, fiziksel aktivitesine göre ihtiyacı olan kalori miktarı değişmektedir. Fakat, genel olarak 1000-1400 kalori, günlük gereken değerdir. Fakat, gün içinde işe gitmek, merdiven çıkmak gibi pek çok aktivite kalori yakmayı sağlar. Bu nedenle verilen bu kalori değerine 400-600 kalori kadar ek yapılabilir.

Gıdaların kalori değeri nasıl hesaplanır?

Bugün yediğimiz tüm gıdalar kalori içermektedir. Bir gıdanın kalori değerini anlamak için onun, ne kadar yağ, karbonhidrat, protein içerdiğini bilmek gerekmektedir. Buna göre;
1 gr. karbonhidrat 4 kalori,

1 gr. protein 4 kalori,

1 gr. yağ 9 kalori içermektedir.

Metabolizma hızını hesaplamak için,

Kadınlarda

655+9.6x(kg. ağırlık)+1.8x(santim cinsinden boy)-4.7x yaş

Erkeklerde

66+13.7x(kilogram ağırlık)+5x(santim boy)-6.8x(yaş) metabolizma hızı hesaplandığındfa günde ihtiyaç duyulan kalori miktarı ortaya çıkmaktadır.

Bu değerleri bildiğinizde gıdalarla alınacak olan kaloriler hesaplanır. Bugün pek çok internet sitesinden yiyeceklerin ve içeceklerin kalori değerine bakılabilir. Hazır gıdaların etiketlerinde var olan kalori değerleri bulunmaktadır. İşte, bu nedenle marketlerde alış veriş yaparken etiket araştırması mutlaka alışkanlık haline gelmelidir.

Kaloriler ve kilo alma

Harcanan kalori miktarından fazla kalori alırsanız kilo almaya başlarsınız. 3.500 kalori yarım kiloya denk gelmektedir. Fakat, bunun hesaplanması o kadar kolay değildir. Çünkü, metabolizma hızını bilmek gereklidir. Metabolizmanız günde 2.500 kaloriye ihtiyaç duyuyorsa, günlük 3.000 kalori alarak kilo alabilirsiniz.  Kalori değeri yüksek diye, bazı gıdalara abanırsanız sonuçta damar ve kalp hastalıklarına yakalanabilirsiniz. Bunun için, sağlıklı ve kalorisi yüksek gıdalar tüketilmelidir.

Kaloriler ve kilo vermek

Kilo vermek için aldığınız kalorinin yaktığınızdan az olması gerekmektedir. Örn. 2.500 kaloriye ihtiyacınız varsa, 2.000 kalori alarak kilo verebilirsiniz. Bir anda eksiltme yaparsanız, halsizlik, vitamin ve mineral eksikliği yaşarsınız. Bu nedenle, kalori verme işleminde egzersiz destekli düşük kalori düşüşleri yapmak gereklidir.





Leave a Reply