D vitamini faydaları ve en iyi D vitamini kaynağı

d vitamini

En çok ve en iyi d vitamini kaynağı, d vitamini nelerde bulunur, d vitaminin faydaları nelerdir işte tüm detaylar burada. D vitamini, sağlıklı bir kemik yapısı, diş ve saçlar dahil olmak üzere bağışıklık sisteminin güçlenmesine, kalp damar hastalıklarına kadar önem taşımaktadır. D vitamini eksikliğinde vücudumuz ihtiyacı olan kalsiyumu üretemez. Bu durumda ciddi sağlık sorunlarına neden olur. İşte, D vitamini faydaları ve D vitamini kaynakları;

D vitaminin bilinen en güçlü kaynağı güneştir. Güneşin yeterince alınmaması, gıdalardan da D vitamini alınmaması sayesinde vücudumuz D vitamini eksikliğine girer.  D vitamini sayesinde vücudumuz kemik erimesine karşı korunur, bağışıklık sistemi kuvvetlenir, kalp ve damar hastalıklarından korunulur, kanser riski düşer, kasların kuvvetlenmesi ve ağrılar azalır.

D vitamini eksikliği olanlarda kış aylarında hastalıklara yakalanma riskleri daha yüksektir. Soğuk algınlığı ve gripte D vitamini koruyucudur. D vitamini eksik olanlar çok daha kolay hastalanırlar. Bu nedenle mümkün olduğunca D vitamini almak gereklidir.

D vitaminini güneşten almak için, saat 10 ile 15 saatleri arasında güneşe çıkmak gereklidir. Yaklaşık olarak 30 dakikalık bir güneş banyosu, D vitamini sentezlenmesi için gereklidir. Bundan daha fazla güneşte kalmak, cilt kanseri riski taşıdığından yapılmamalıdır.

D vitamini ne işe yarar?

Güneşten alınan enerji, cilt alt yapısında bulunan bir kimyasalı D3 vitaminine çevirir. D3 vitamini, karaciğer ve böbreklere taşınır. Böbreklerde D3 vitamini D vitaminine dönüşür.  D vitaminin bilinen en önemli yararı kemiklerin korunmasıdır. D vitamini sayesinde yiyeceklerden alınan kalsiyum emilimi %30-40 aralığındadır.

D vitamini eksikliğinde çocuklarda bir kemik hastalığı olan raşitizm, yetişkinlerde kemiklerde yumuşama oluşur. D vitamini eksikliği ile bağışıklık sistemi düşer ve enfeksiyonlara karşı koruma düşer. D vitamini eksikliği ile prostat kanserinde, kalp ve damar hastalıkları, kas ve sinir sistemi hastalıklarında artış oluşur. Ayrıca, obezite, bağışıklık sistemi hastalıkları, MS hastalığı, artrit, kireçlenme, gut hastalığı, Parkinson hastalığı, depresyon, Alzheimer, halsizlik, fibromiyalji, kronik ağrılar, diş eti hastalıkları ve sedef hastalığı oluşabilir.

D vitamini eksikliği neden olur

Yaşanılan yer(güneşin olmadığı bölgelerde yaşayanlar), hava kirliliği, güneş kremleri, yaş, karaciğer ve böbrek hastalıkları, sindirim sistemi hastalıkları, koyu ten rengi, obezite kaynaklı olarak gelişir. D vitamini eksikliğinde mutlaka tedavi yapılmalıdır.

One Response

  1. cem şencan 29 Ocak 2016

Leave a Reply