Spordan önce ve sonra neler yenmeli

Spordan önce ve sonra ne yenmeli

Ne kadar spor yaparsa yapsın pek çok insan kilo veremez, hatta spor yapıp kilo alan insanlar vardır. İşte, bunun başlıca sebebi, spor öncesi ve sonrası ne yememiz gerektiğini bilmemektir. Yedikleriniz sporla birleşerek size kilo aldırabilir veya kasların gelişmesini sağlayabilir. İşte, spordan önce ve sonra ne yenilmelidir?

Karbonhidratlar

Egzersiz yapanlarda karbonhidratlar çok önemlidir. Çünkü, karbonhidratlar enerji verir. Kahverengi pirinç, tam buğday ekmeği, meyve ve sebzeler, süt ürünleri en iyi karbonhidratlardır. Kasları geliştirmek istiyorsanız protein alınmalıdır. Spor yaparken karbonhidrat yerine protein alındığında yorgunluk oluşur, yağ deposu oluşur, kalsiyum kaybı oluşur, böbrekler çok fazla çalışır. Kasları geliştirmek isteyen insanlara protein kullanması bu nedenle tavsiye edilir.

Su içmek

Egzersiz yapılırken vücuda bol sıvı takviyesi yapılmalıdır. Fakat sıvı alımında dikkat edilmesi gereken konu, aşırı sıvı almamaktır. Yeterince sıvı aldığınızın başlıca belirtisi, açık renk idrar yapmaktır. 1 saat kadar yapılacak olan egzersiz için, egzersiz yaparken ve egzersiz sırasında normal, 1 saatten uzun sürecek egzersizlerde fazla sıvı alınmalıdır.

Spordan önce ne yenmeli

Spor yapmadan 2-3 saat önce yemek yemek ideal olandır. Küçük tabak yulaf ezmezi, yağsız süt, meyve ve meyve suyu, bal ve reçelli bir dilim ekmek sabah sporundan 1 saat önce alınabilir. Yağ, protein ve lif açısından zengin gıdalardan spor öncesi uzak durmak gerekir. Çünkü bu besinler spor yaparken kramp ve halsizliğe neden olabilir.

Spor sırasında

1 saatten uzun sürecek spor yapıyorsanız, mide ve bağırsakları rahatlatacak muz alınabilir.

Spor sonrası ne yenmeli

Spor sonrası 45 dakika kadar yemek yenilmemelidir. Bu 45 dakika içinde, kan hızlı pompalanacağından, elektrolitler dengeye girecek ve kaslara enerji gidecek ve kaslar tamir olacaktır.  Tam buğday ekmeği, kahverengi pirinç, peynir, tam buğday ekmeği, beyaz et, sebzeler yenilebilir. Yağsız yoğurt, meyve, muz çok aç değilseniz yenilebilir.

Her bünye farklı bir şekilde vitamin, mineral alımı yapar. Bu nedenle spor ile kilo vermek istiyorsanız, mutlaka bir diyetisyene başvurmak gereklidir. Bu durumda çok daha sağlıklı kilo verilebilir ve dengeli beslenilir. Pek çok insan, spor esnasında yiyecekleri deneyerek spor yapar.

Leave a Reply