Kolay ve hızlı bir şekilde nasıl kilo alabilirim?

Kolay ve hızlı bir şekilde nasıl kilo alabilirim?: Bugün günümüzde kilo vermek için uğraşan insanlar varsa, için de uğraşan insanlar da vardır. Bazı insanlar, hayatları boyunca kilo alamazlar. Aşırı zayıflık, bazı insanlarda ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Zayıf olan kişilerde kısırlık, sık hasta olma ve görmede bozukluklar oluşabilmektedir. Bu nedenle, aşırı zayıf olan insanların kilo alması gereklidir. İşte, nasıl kolay kilo alabilirim? İle ilgili detaylar;

Zayıf olan kişilerde yapılacak olan ilk şey bir doktora gitmektir. Doktor biyolojik bir tetkik yaparak, vücutta bir sorun olup olmadığını inceleyecektir. Hormonal ve bağırsak sorunları gibi nedenler çıktığında, hasta tedavi sonrası sağlıklı bir şekilde kilo almaya başlar. Beslenme alışkanlıkları ile ilgili bir sorun yaşandığında, hasta bir diyetisyene yönlendirilir. Bu noktada amaç, hastaya kilo aldırırken yağ depolanmasının önüne geçmektir. Zayıf olan insanlarda, yemeğin sıcak ya da soğuk olması ile yemek listesi çok önem taşımaktadır.

Öğün miktarını arttırmak;

Kilo almak için kesinlikle öğün atlanmamalıdır. Kahvaltıda reçel, pekmez, kaşar, peynir, bal, tereyağı ve ekmek mutlaka olmalıdır. Ara öğünlerde ise, kalorisi yüksek olan atıştırmalıklar olmalıdır. Öğün miktarını arttırmak kilo almayı kolaylaştırır.

Kalori defteri yapın;

Yüksek kalori içeren yiyecekler, kalori defterinizde mutlaka bulunsun. Bu listeden, isteğiniz ve sevdiğiniz yiyeceklerden ana ve ara öğünler çıkarın. Kilo almaya çalışmak, her zaman kilo vermekten çok daha kolay ve zevklidir.

Hareketleri azaltın;

Gün içinde aldığımız yiyecekler, o gün yapılacak olan hareketlerin yakıtıdır. Bu yakıtı kullanmadığınız zaman kalori olarak sizde kalırlar. Özetle kilo alırsınız. Yüksek kalori alıp az hareket ettiğinizde, hızla kilo almaya başlarsınız.

Kalori alımını arttırmak;

Gün içinde normal yemeğinizi yiyin. Üstüne, ara öğünlerde kalorisi yüksek gıdalarla öğün katın. Günlük alacağınız 500 kalori fazlalık bile, iyi kilo almanızı sağlayacaktır. Bunlar yağlı tohumlar, kuru meyveler veya tatlılar olabilir.

Meyve suyu;

Meyve suyu bol şeker içerir. Bu nedenle kalorisi yüksektir. Portakal suyu ve limonata, katı meyve sıkacağında yapacağınız sebze ve meyve suları kilo almaya destek verecektir.

Geç saatte yemek yenmesi;

Gece uykuda, metabolizma yavaşlar ve kalori yakımı yok denecek kadar azdır. Tansiyon, şeker ve kalp hastalığınız yoksa, gece yatmadan önce yiyeceğiniz yemekler sizde kalori olarak kalacaktır.

Protein açısından zengin gıdalar:

Kilo almak için proteinin bol miktarda alınması gerekmektedir. Süt, peynir, yoğurt ve et gibi proteinler kilo aldıranlardır. Peynir, fıstık, fındık ezmesi, balık, tavuk, fasulye, mercimek, ekmek ve makarna bol protein içerir ve kalorileri yüksektir.

Zeytinyağı ve tereyağı kilo almak için gereklidir.

Kahvaltı iki öğün olmalıdır;

Sabah saat 7 civarı bir kahvaltı, ikinci kahvaltıyı da saat 10 civarı yapın. Bu durumda çok hızlı kilo alacaksınız. Her 3 saatte bir defa yemek yemeniz kilo almanızı kolaylaştırır.

Kilo alma tavsiyeleri:

Yemeklerden önce veya yemek sırasında su içmeyin. Su içmek, mideyi tok tutmayı sağlar. Bu nedenle daha az yemek yersiniz. Yemekten 1 saat kadar sonra su için.

Kalorisi az olan besinlerle mideyi doldurmayın.

Yemeklerde karbonhidratları bol tereyağı ile yemeye gayret edin.

Sigara içiyorsanız bırakın. Çünkü sigara iştahı azaltır.

Beyin tokluk sinyalini ilk 20 dakikada verir. Bu nedenle hızlı yemek yemeye alışın.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply