Kafein saç uzamasına yardımcı olur mu?


kafein saç uzamasına yardımcı olurmu

saç uzamasına yardımcı olur mu?

İn-vitro çalışmaların birinde kafein içeriği zengin şampuanlarla saç yıkandığında saçların uzamasına katkı sağladığı şeklinde bir düşünce belirmiştir. Peki erkek ya da kadın tip kellikten muzdarip olan kişilerde kafein saç uzamasına yardımcı olabilir mi? Yazımızda bu soruya cevap bulmaya çalışacağız.

2002 yılında yapılan bir çalışmada, kanserli farelerin tedavisinden önce kafeine maruz bırakılmaları, radyasyon alımından sonra saç kaybında azalma olduğu görülmüştür. Kafein uyarıcı ve uzun müddet uyanık kalmayı sağlayan bir maddedir. Bir fincan kahvenin içindeki yüksek orandaki kafein maddesi, kişideki artış gösteren uyanıklık durumundan sorunludur. Kahvenin bilinen etkilerine saç uzatma ile ilgili etkisi de eklenebilir. Kafein içeren solüsyonun içine saç folikülleri konulduğunda bir büyüme süreci yaşanmaktadır.


Kafeinin saç uzaması ile olan ilgisi:

2007 yılında Alman bilim insanlarınca yapılan in-vitro çalışmaya göre de kafeinin saç uzaması ile alakalı faydaları ortaya çıkarılmıştır. Araştırmada kafeinin saç uzaması konusunda uyarıcı bir etki yaptığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu çalışmaya göre; kafeinin şampuan şeklinde haricen kullanılması hem erkeklerde hem de kadınlarda saç dökülmelerini tedavi edebilmektedir.


Diğer bir çalışmada; Saç dökülmesinin yaygın olarak görülen şekli anrogenetik alopesinin erken döneminde olan 14 erkeğin saç derilerinden saç köklerini de barındıran biyopsi uyguladılar. Alınan bu saç folikülleri kafein içeriği farklı olan test tüplerine yerleştirildiler. Foliküllerden bazısı saç uzamasını bozan 5 ug/ml DHT ve kafeini birlikte içeren tüplere konulmuştur. 8 gün sonrasında saç foliküllerinde yaşanan uzama durumu izlenmiştir. Elde edilen sonuç, kafeinin saç uzaması ile ilgili pozitif etkisini gözler önüne sermiştir. Testlerde saçın yaklaşık %33-40 oranında uzadığı belirlenmiştir. DHT’nin saç uzamasını önlediği bilinse de hem DHT hem de kafein bulunan tüplerdeki saç folüküllerinin de belirgin şekilde uzadığı görülmüştür. Yapılan tüm araştırma ve çalışmaların neticesinde uzmanlar, kafein maddesinin saçın uzaması ile çok güçlü bir ilişkisi olduğunu ve yaygın saç dökülmelerinde tedaviye yardımcı olacağını düşünmektedirler.

Kahve ve saçın uzaması:

Yapılan bilimsel çalışmaların ışığında, kafein bakımından zengin olan kahvenin her gün tüketilmesi saçın uzamasına fayda sağlayabilir.Ancak kahve içmenin saç dökülmelerine engel olacağı söylenemez. Etkin bir sonuç elde etmek için bir kişinin günde 50-60 bardak yani 6 bin mg kafein alması gerekir. Bu kader kahve sağlıklı bir kişinin kalp krizinden ölmesi için yeter de artar bile. Kısaca; kafeinin ağız yolu ile alınması ve tüketilmesi saç uzamasına herhangi bir fayda sağlamayacaktır.

Kafeinli şampuanlar:

Saçların uzamasına yardımcı olabilecek en etkin yöntem kafeinin haricen uygulanması olan şampuanla yıkamaktır. Saç uzamasını sağlamak için topikal uygulama kafeinin saç kökleri vasıtasıyla daha hızlı nüfuz etmesini sağlayacaktır. Kafein içerikli şampuan kullanımı uygun bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Saçlar hızlı ve sağlıklı nasıl uzatılır?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor