Soya Fasulyesi ve Faydaları


soya fasulyesi faydaları

, birçok bitkisel kaynağa göre oldukça yüksek protein oranına sahiptir. Bu özelliği ile hayvansal protein kaynaklarına göre de oldukça sağlıklı bir protein kaynağı haline gelmektedir. fasulyesinin insan sağlığına olan faydaları bilinmektedir. Ancak bu durum genetiği değiştirilmiş veya genetiğiyle oynanmış soya fasulyesinden elde edilen soya takviyeleri için maalesef geçerli değildir.

Soya fasulyesinin faydaları nelerdir?

1- Besin değeri oldukça yüksektir:


100 gr kadar pişmiş soya fasulyesinde 173 kalori bulunmaktadır. Kalorisi düşük olmasa da besin değeri yüksek olduğu için diyet listelerinde vazgeçilmez bir besindir. 100 gr soya fasulyesi 6 gr besin lifi içermektedir. Bu miktardaki soya fasulyesi tükettiğinizde günlük ihtiyacınızın %24’ünü vücudunuza alabilirsiniz. Ayrıca 17 gr protein içermesiyle de oldukça besleyicidir.

2- Yüksek kolesterole iyi gelir:


Soya fasulyesi üzerine yapılan araştırmalar, hem kötü kolesterolü hem de total kolesterolü düşürdüğü şeklindedir. öncesi ve sonrası kadınlarda, aynı yaş grubundaki erkeklerde kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olmaktadır. Bu etkisi nedeniyle kalp sağlığının korunmasında da önerilen besinlerdendir.

3- Kanseri önlemede yardımcı:

Özellikle prostat kanseri üzerine etkileri araştırılan soya fasulyesinin düzenli olarak tüketilmesi sayesinde riskinin düştüğü görülmektedir. Soya fasulyesinin bu etkisi içeriğindeki daidzein ve genistein bileşenlerinden kaynaklanmaktadır. Genistein bileşeni p53 adlı protein üretimini tetiklemektedir. p53 proteini kanserli tümör hücrelerini baskılayarak doğal şekilde ölmesini sağlamaktadır.

4- Kemik sağlığına iyi gelir:

Kemiklerin gelişimi ve korunmasında katkı sağlayan kalsiyum açısından zengin olan soya fasulyesi, aynı zamanda magnezyum minerali de içermektedir. Soya fasulyesinin çok tüketildiği ülkelerde osteoporoz gibi kemik rahatsızlıkları çok daha az görülmektedir.

5- Tip2 diyabette etkilidir:

Yapılan çalışmalarda soya fasulyesinin tip2 hastalarının en önemli problemlerinden olan karaciğer ve kalp rahatsızlıklarına karşı koruma sağladığı bilinmektedir. Tip2 diyabetten kaynaklanan karaciğer sorunu bulunan hastalar, protein olarak hayvansal gıdalar yerine izole soya proteini tüketirlerse idrarda görülen protein %10 azalmakta ve karaciğer fonksiyonlarını geliştirmektedir.

6- Menopoz döneminde fayda sağlar:

Japonya gibi soya fasulyesi çok tüketilen ülkelerde menopoz dönemindeki ter basması gibi sorunlar daha az yaşanmaktadır. Birçok uzman günde 40-80 mg izoflavon tüketmenin menopoz döneminde belirtileri hafifletmektedir. Bu oranda izoflavon almak için ½ kase soya fasulyesi tüketmeniz yeterli olacaktır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...



Konu hakkında yorum yap veya soru sor