Uçuk nasıl geçer işte doğal tedavi yolları

Uçuk nasıl geçer işte doğal tedavi yolları 1

Dudakların kenarında ve burunda kendini ortaya çıkaran uçuk, herpes simpleks virüsü nedeni ile meydana gelir. Ağız içinde, yanaklarda, diş etlerinde ve damakta oluşabilir. Çok ender olarak ateş yapabilir. Tükürük ve cilt teması ile ortaya çıktığından, çocuklarda dikkatli olunmalıdır. Çünkü bebeklerde ölümcül olabilir. İşte, uçuk nedir ve nasıl geçer? sorusunun cevapları;

Uçuğa iyi gelen bitkiler:

Uçuk için kesin bir tedavi yoktur. Virüs vücuda girer ve bekler. 60 yaşına gelmiş olan yetişkinler %90 oranında uçuk virüsü taşır. Herhangi kesin bir tedavisi olmadığından virüsün daha fazla yayılması önlenebilir. 2 hafta içinde geçen uçuk için kullanılan ilaçlar sürenin kısalmasını sağlar.

Vanilya ekstresi:

Saf vanilya uçuğa iyi gelir. Bir parça pamuğu, saf vanilya ekstrasına bulayın ve uçuğun üzerinde gezdirin. Bu uygulamayı 3-4 gün uygulayın. Hızlı bir şekilde uçuk iyileşecektir.

Meyan kökü:

Hepatit C tedavisinde kullanılan meyan kökü, uçukta da etkilidir. İçinde olan glycyrrhizinic asit, uçuğun yayılmasını engeller ve hızlı iyileştirir.1 yemek kaşığı meyan kökü tozuna1 çeyrek kaşık su eklenir ve merhem oluncaya kadar karıştırılır. Bu karışım uçuğun olduğu noktaya sürülür.

Nane yağı:

Nane yağı uçuğun etrafını dezenfekte eder. Nane yağını uçuk çıkmadan, çıkacağını hissettiğinizde kullanırsanız uçuk büyümeden tedavi edilir. Kulak temizleme çubuğuna, nane yağını 1-2 damla damlatın ve uçuğun etrafına sürün. Bunu günde 3 defa uyguladığınızda uçuk tedavi edilmiş olur.

Güvercin ağacı suyu:

Sivilcelere, böcek ısırıklarına ve yaralara iyi gelen güvercin ağacı suyunu bir parça pamuğa damlatın ve uçuğun üzerine sürün. Günde 2-3 defa tekrar edildiğinde uçuk hızlı iyileşir.

Mısır unu merhemi:

1 yemek kaşığı mısır ununu, 1 çay kaşığı su ile yoğurun ve uçuğun üzerine sürün. Uçuk geçinceye kadar akşamları yatmadan uygulayın ve tekrar edin.

Ekinezya çayı:

Ekinezya çayı hem bağışıklığı kuvvetlendirir hem de uçuğa iyi gelir. Bu nedenle, günde 1 defa ekinezya çayı içilebilir. Fakat tansiyon sorunu olanlar ekinezya çayı içememelidir.

Aloe vera:

Kaşıntıyı alan ve cildi sakinleştiren aloe vera uçuğa da iyi gelir. Aloe vera jelini uçuğun üzerine sürün, bekleyin ve günde 2 defa uygulayın. Aloe vera uçuğa iyi gelir.

Süt:

Uçuğu tam yağlı süt ile silmek iyileştirir ve ağrıyı geçirir. Süt içinde olan proteinler uçuğa iyi gelir. Bir pamuğu süte batırın ve uçuğun üzerinde 5 dakika kadar bekletin. Günde 3 defa uygulandığında uçuk hızla iyileşir.

Oksijenli su:

Oksijenli su uçuğu dezenfekte eder ve yayılmasını önler. Oksijenli suyu bir pamuğa damlatın ve pamuğu uçuk üzerinde yaklaşık 5 dakika kadar bekletin.

Buz:

Şiddetli uçuk ağrısı varsa buz ile kompres yapın. Buzu 5 dakika kadar uçuğun üzerinde bekletin sonra vazelin sürün.

C ve E vitamini:

C vitamini bağışıklığı tetikler ve enfeksiyonla mücadele eder. Sık uçuk çıkarıyorsanız C vitamini açısından zengin besinlerle beslenmek gereklidir. E vitamini uçuğun kaşıntısını alır ve iz bırakmasını önler. E vitamini kapsüllerini uçuk üzerinde kırıp kullanabilirsiniz.

Uçuk kremleri:

Eczanelerde satılan uçuk kremleri antiviraldir ve uçuğun hızlı iyileşmesini sağlarlar. Uçuk çıkacak olan bölge kaşınmaya başladığında bu kremler kullanılabilir. Uçuğun çıkması ve büyümesi önlenmiş olur. Fakat bu kremler herkeste aynı etkiyi yaratmaz.

Leave a Reply