Çörek Otunun Faydaları


çörek otu

Çörek otu hangi hastalıklara iyi gelir, çörek otunun faydaları nelerdir. Çörek otu hakkında bilinen bazı bilgiler çok eski zamanlara kadar dayanmaktadır. Son yıllarda yapılan araştırmalar, kanserli hücrelerin temizlenmesi ve kansere karşı koruyucu etkisi olduğunu ortaya koymaktadır. Çok eski zamanlarda bile pek çok hastalığın tedavisinde çörek otu ve yağı kullanılmaktaydı. Ağrıları kesmesi, astıma, bağışıklığa iyi gelmesi yapılan araştırmalarla netleşmiştir. İşte, çörek otunun faydaları;

Çörek otunun sağlığa faydası

Pankreas, kolon, meme, beyin kanseri


Çörek otunda bulunan thymoquinone isimli kimyasal pankreas kanserli hastalarda kanserli hücreleri durdurur ve kanserli hücre sayısını azaltır. Çörek otu, laboratuarda bulunan hayvanların kolon kanseri hücrelerini azaltmaktadır. Meme kanserinde ve beyin kanserinde kanserli hücreleri azaltır. Beyin kanserinde, hücre ölümünü yavaşlatıyor. Ayrıca kurşun zehirlenmesinde kurşunun beyne verdiği zararı telafi ediyor.

Çörek otu ve Hipertansiyon


Kan basıncının normal değerlerinin üzerinde olmasına hipertansiyon denilir. yapılan araştırmalarda çörek otunun yüksek tansiyonu dengelediği ortaya çıkmıştır. Çörek otu, kötü kolesterolü düşürür, damarları temizler.

Çörek otu ve Antioksidan

Çörek otu, antioksidan olduğundan kansere karşı koruma yapmaktadır. Kanser tedavisi gören hastalarda, yan etkilerin azalması için çörek otu önerilir.

Vitamin ve mineraller

Çörek otu içinde, beta sitosterol, miristik asit, palmitik asit, stearik asit, oleik asit, linoik asit, protein, B1, B2, B3, folik asit, kalsiyum, demir, bakır, çinko ve fosfor vardır.

Çörek otu ve

Çörek otunda bulunan thymoquinone, dithymoquinone ve timol sayesinde iltihaplara iyi gelmektedir. Çörek otu ve yağı tüketmek, romatizma ağrılarına iyi gelir.

Bağışıklık sistemi

Çörek otu, bağışıklık sistemi hasarlarını hemen onarır. Bu nedenle radyoterapi gören hastalarda oluşan hasarlarda kullanılması tavsiye edilir.

Çörek otu ve Astım

Hava kanallarında oluşan iltihaplarla meydana gelen astım, iltihap önleyici olan çörek otu ile tedavi edilebilir.

Alerjilerde, saçlarda, boğaz ağrısı, ameliyat izlerinde, epilepside, migrende, diş ağrısı, enerji ihtiyacında, şeker hastalığında çörek otu ve yağı çok faydalıdır.

Çörek otu ve yağının fazla kullanılması durumunda bazı yan etkiler olabilir. Bu durumda, kronik hastalıkları olanlara çörek otu kullanmadan önce mutlaka doktora danışması tavsiye edilir. Yüksek doz çörek otu kullanmak, böbrek ve karaciğer hasarı yaratabilir. Özellikle hamilelik ve emzirme döneminde doktora danışılmalıdır. Çörek otu yağının fazla kullanılması ciltte kızarıklık ve döküntü yaratabilir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...3 Yorum

  1. selçuk odabaş 28 Mart 2016
  2. Derya Kara 1 Eylül 2016
  3. serdal 29 Eylül 2016

Konu hakkında yorum yap veya soru sor