Çörek otu yağının faydaları nelerdir hangi hastalıklara iyi gelir?

Çörek otu yağının faydaları ve şaşırtıcı kullanım alanları: Çörek otu hakkında internet ortamında çok farklı bilgiler yer almakta ve bu bilgilerin doğru olup olmadığı konusunda da kimse emin değil. Çörek otu yağının faydaları ile ilgili bilinmesi gereken oldukça çok şey vardır. Son dönemlerde semt pazarlarında çörek otu sıkımı yapılmakta ve satılmaktadır. Bu da durumun ne denli kontrolden çıktığını göstermektedir. Bu nedenle, yazımızda sizlere çörek otu yağının faydaları ve kullanım alanları hakkında bilgiler vereceğiz. İşte, detaylar;

Çörek otu yağı nedir?

Dünyanın hemen her bölgesinde yetişebilen çörek otu (Nigella sativa), mavi mor çiçekli olan bir bitkinin tohumlarına denmektedir. Çörek otu, çok uzun dönemler boyunca medikal amaçlı olarak kullanılmıştır. Çörek otunun gösterdiği etkiler insanlar tarafından o kadar benimsenmiş ve güvenilmiş ki, ölümünden sonra Mısır firavunu Tutankamon’un konulduğu mezara firavuna yardım etmesi için çörek otu konulmuştur.

Çörek otu yağı, çörek otu tohumlarının etkilerini daha da güçlendirmek ve çok daha rahat bir şekilde muhafaza etmek için üretilen oldukça değerli bir bileşendir. Ama çörek otu yağı insanlar tarafından bu kadar güveni hak etmekte midir? Yazımızın devamında bunu da inceleyeceğiz.

Çörek otu yağının faydaları nelerdir?

Çörek otu yağının faydalarının hepsinden yazımızda bahsetmemiz pek mümkün değil. Bununla birlikte, henüz daha ispat edilmemiş ve araştırılmaya devam edilen konuları ele almayacağız. Bu araştırmalar sonuçlandıkça yazımızı güncellemeye devam edeceğiz. İşte, öne çıkan faydalarından bazıları;

Sahte alerjik reaksiyonların önlenmesini sağlar;

Bu tanımlamadan kastettiğimiz vücudun verdiği tepkiyle ilgilidir. Yabancı bir maddeye vücudun gösterdiği yanıt histamin salınımı olmaktadır. Histamin de alerjik belirtilerin oluşmasına neden olmakta ve bunlar da kişide ciddi bazı rahatsızlıklar ortaya çıkarabilmektedir. Buna göre;

 • Devamlı bir burun akıntısı,
 • Çarpıntı,
 • Astım tipi öksürme,
 • Ateş basma hissiyatı ve kızarıklıklar,
 • Egzama, kaşıntı ve ciltte kabarıklıklar

Varsa ve bunlar nedensiz bir şekilde gelişiyorsa, sizde de histamin salınımıyla alakalı bir sorun vardır denebilir. Çörek otu yağı, mast hücrelerinden histamin salınımını durdurmakta ve aşırı histamin salınımı nedeniyle ortaya çıkan etkileri azaltmaktadır.

Çörek otu yağı Kanser tedavisinde yardımcı olabilir;

Bu konu hakkında bugün de oldukça fazla araştırmalar söz konusu ve kanser tedavisinde yeni etken maddeler denenmeye değer niteliktedir. Çörek otu yağının içeriğindeki timokinon adlı etken madde de oldukça önemli etkileri olan bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Gerçekleştirilen araştırmalarda çörek otu yağının kansere yol açan, kanser engelleyen genlerin bozulması ile ilgili sürecin durmasını ve kanserli hücrelerin de çoğalmasını önlediği görülmüştür. Bu noktada çörek otu yağının hangi kanserlere iyi geldiği ya da hangi kanserlerde kullanılabildiği ile ilgili sorular gelebilir. Yapılan araştırmalara göre, çörek otu yağı karaciğer, mide ve meme kanserlerinde kullanılabildiği belirtilmektedir. Tabi bu araştırmalar, henüz laboratuar ortamında hayvanlar üzerinde denenmekte ve insan üzerinde elde edilmiş veriler çok kısıtlı durumdadır.

Çörek otu yağı, bağışıklık hücrelerindeki aktiviteyi de arttırabilmektedir. Buna bağlı olarak da kanser oluşumu noktasında önleyici etkileri olduğunu da ifade edebiliriz. Çünkü güçlü bir bağışıklık sistemi, kanserleşmiş olan hücrelerin yayılım göstermeden parçalanmasını sağlamaktadır.

Çörek otu yağı Böbrek taşlarını önleyici etki gösterir;

Böbrek taşları, kişinin yaşam kalitesini düşüren ve uzun vadede de böbrek ile alakalı hastalıklarda riski yükselten bir sorun olarak görülmelidir. Böbrek taşı beslenme ile çok yakından ilişkilidir ve bu sorun çözülürken de benzer biçimde beslenme ile ilgili etkenler kullanılabilir. Çörek otu yağı da işte bu noktada çok fayda sağlamaktadır. Çoğunlukla devamlı olarak böbrek taşı sorunu bulunan kişilerde çok faydalı olmaktadır. Çörek otu yağı ile ilgili gerçekleştirilen çalışmalarda, bu yağın böbrek taşı oluşma riskini düşürebileceği görülmüştür.

Çörek otu yağı Enfeksiyon tedavilerinde kullanılabilir;

Devamlı şekilde alınan antibiyotikler, artık bakteriler üstünde direnç meydana getirmiş haldedir. Özellikle mantar tip ve viral enfeksiyonlarda alınan ilaçlar, vücutta çok ciddi bir yük oluşturur. Peki, alternatif bir tedavi şekli bulunuyor mu?

Bu sorunun yanıtı evettir. Alternatif tedavi yöntemlerinden biri olarak kekik yağı öne çıkmaktadır. Bir diğer yöntem olarak da çörek otu yağıdır.

Çörek otu yağı, bakterilerin kendilerini korumaya yönelik oluşturmakta olduğu biyofilm denen tabakanın meydana getirilmesini önlemektedir. Bununla birlikte, antibiyotik direnci olan MRSA tedavisine de destek olabileceği, midedeki ciddi problemlerin kaynağı olan Hpylori enfeksiyonu tedavisinde de etkili olabileceği belirtilmektedir.

MRSA enfeksiyonları dendiğinde ne olduğunu bilmiyor olabilirsiniz, ancak bu hastaneler için çok ciddi bir sorundur. Çünkü en güçlü antibiyotikler MRSA tedavisinde kullanılmakta ve hastalar oldukça uzun süreli tedavi altında kalmaktadırlar. Bu tedavi süreci sancılı olduğu kadar maliyetli de olabilmektedir. Bundan dolayı çörek otu yağı, çok güçlü bir enfeksiyon önleyici ve tedavi edici olarak görülmektedir. Bu kesinlikle göz ardı edilemeyecek bir durumdur.

Bunlara ilaveten çörek otu yağı, bakterilerle birlikte virüs ve mantarlar üzerinde de etki göstermektedir. Bu duruma örnek vermek gerekirse, önemli bir sağlık sorunu olan hepatit C gibi hastalıklarda çörek otu yağının virüs yükünün azaltılmasında etkili olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte, yaşam kalitesini de önemli ölçüde düşüren mantar enfeksiyonları tedavisinde de çörek otu yağının etkileri oldukça fazladır.

Çörek otu yağı Kalp damar sağlığında koruma sağlar;

Kalp damar ile alakalı hastalıklar, ölüme en fazla sebebiyet veren hastalıklardır ve basit bazı unsurlara bağlı olarak da gelişim gösterebilmektedir. Bu hastalıkların en başında yüksek tansiyon ve kötü kolesterol gelmektedir. Çörek otu yağı da, bahsi geçen risk faktörlerini önleyebilir.

Çörek otu yağı ile ilgili yapılan çalışmalar, çörek otu yağı kullanmanın kötü yüksek kolesterolü kontrol altına aldığını ve trigliserit seviyelerini düşürdüğünü ortaya çıkarmıştır. Bununla birlikte, çörek otu yağının düzenli olarak kullanılması yüksek tansiyonun ve damar sertliğinin azalmasına yardım ettiği bilinmektedir. Çörek otu yağının bütün bu etkilerinin, kalp damar hastalıkları riskini önemli oranda düşüreceğini belirtmek gerekir. Çörek otu yağının faydaları yukarıdakilerle sınırlı değil. İşte, diğer faydaları;

 • Nörolojik sistemi korumakta,
 • Tip2 diyabetik hastaların tedavisinde destek olmakta,
 • Sivilceleri önlemekte ve cilt sağlığını desteklemekte,
 • Yüksek antioksidan kapasitesi sayesinde yaşlanma sürecini geciktirmektedir.

Çörek otu yağı kimler tarafından kullanılabilir?

Çörek otu yağını kullanmaması gereken kişiler hamilelerdir. Çünkü çörek otu yağı kullanımı hamile kadınlarda erken doğum riski meydana getirmektedir. Bunun dışında düşük kan şekeri olanların çörek otu yağını kullanırken oldukça dikkatli hareket etmeleri gerekmektedir.

Ancak çörek otu yağının hamileler haricinde herkesin kullanabileceği gibi bir sonuç çıkarılmamalıdır. Çünkü çörek otu yağının bileşenler, farklı pek çok etkenle birleşerek hiç arzu edilmeyen neticeler doğurabilir. Bundan dolayı ister sağlıklı bir birey olun ister olmayın, çörek otu yağının kullanımı yapılmadan önce mutlaka doktora danışılması gerekmektedir. Özellikle;

 • Yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol,
 • Kardiyak istemi sonrasında,
 • Kronik böbrek taşı problemi,
 • Sıklıkla oluşan enfektif durumlar,
 • Farklı dermatolojik sorunlar,
 • Aşırı alerjik hallerde doktora bilgi verilmesi gerekir.

Çörek otu yağı nasıl kullanılır?

Çörek otu yağı, ağız yolu ya da sürülerek kullanılabilmektedir. Yani hangi amaca göre kullanılacaksa ona göre hareket edilmesi ve uygulanması gerekmektedir. Sistemik bir etki elde edilmek istenirse ağız yolu ile tüketilmesi gerekir. Bu, günde iki kez olacak şekilde bir bardak suya bir çay kaşığı çörek otu yağı ilave edilerek gerçekleştirilir.

Şayet bölgesel bir etki elde edilmek istenirse, sürerek uygulanması daha uygundur. Bu, bir yemek kaşığı ekstra virgin zeytinyağının içine iki çay kaşığı çörek otu yağı ilave edilerek uygulanmalıdır.

Çörek otu, çoğunlukla güvenli bir bitkisel destek olarak nitelendirilmektedir. Hayvanlar üzerinde gerçekleştirilen araştırmalarda, ağız yolu ile uygulanan tedavi dozunun 150 katına kadar çörek otu yağının, kısa vadede toksik bir etki göstermediği belirlenmiştir. Ancak insanlar üzerinde toksisite çalışmaları uzun geçmişe sahip araştırmalar olmadığından, kullanımında dikkatli olunması ve mutlaka kullanmadan önce doktora danışılması gerekmektedir.

Çörek otu yağı, semt pazarlarında her derde deva sloganları ile pazarlanabilecek bir bitkisel destek değildir. Yalnızca, belirlenen doğru hastalıklar üzerinde doktor kontrolünde kullanılması faydalı olacaktır.

Kaynak: Bu yazı, fitekran.com/corek-otu-yaginin-faydalari-kullanimi/ kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

One Response

 1. Berat 26 Eylül 2018

Leave a Reply