Tansiyonu düşürmenin 10 doğal yolu

tansiyonu-dusurmenin-10-dogal-yolu

Tansiyonu düşürmenin 10 doğal yolu: Tansiyonun yükselmesi heyecan ve stresle artabileceği gibi kronik hastalıklar nedeni ile de oluşabilir. Her türlü, yüksekliği çok riskli bir durumdur. Sıklıkla bu hastalara tansiyonu dengeleyen ilaçlar verilir. Uzmanlar, tansiyonu düşürmek için belirli öneriler sunuyor. İşte, tansiyonu düşürmenin kolay yöntemleri;

Egzersiz yapın:

Düzenli olarak yapılan egzersiz tansiyon yüksekliğinin önüne geçer. Günde en az 30 dakika kadar devam edilen egzersiz kolesterolü düşürür ve tansiyonu dengeye sokar. Yürüyüş, koşu, bisiklet, yüzme sporları yanında aerobik hareketleri en etkili sporlardır.

Muz:

Muz içerisinde kalp sağlığını koruyan potasyum içermektedir. Potasyum, tuzun yani sodyumun zararlı etkilerini azaltır. Tuz, tansiyonu yükselttiğinden muz ile bunun önüne geçebilirsiniz. Günde 4700 miligram potasyum almamız gerekmektedir.

Tuzu azaltın:

Tuz, hipertansiyon yükselten bir gıdadır. Günde 1500 miligram kadar tuz alabilir bunun üzerinde alındığında ciddi zararlar verir. Tuzlu yiyecek yemeyi bıraktığınızda tansiyonunuz normale dönecektir.

Sigarayı bırakın:

Sigara yani nikotin tansiyonu yükseltir. Sigarayı bırakmak, tansiyonun normale dönmesini sağlar. Bu nedenle, sigarayı bırakın.

Kilo verin:

Fazla kilo kalbin çok fazla çalışmasına neden olmaktadır. Aşırı kiloluysanız tansiyonunuz yüksektir. Kilo vermek, tansiyonu normale getirir. Kilo fazlalığı damar ve kalp hastalıkları yanında kan basıncının yüksek kalmasını sağlar.

Alkolü bırakın:

Günde 1 bardak alınan alkol, kalp sağlığı için faydalı olarak kabul ediliyor. Fakat, 1 bardaktan fazla alınan alkol tansiyonu yükseltir. Alkol almayı bırakamıyorsanız, yemeklerle birlikte 1 bardak alkol almak ile sınırlandırın.

Stresten uzak yaşam:

Stresten uzak durarak, tansiyonu düşürmek sağlanabilir. Ne kadar fazla heyecan, üzüntü,  korku veya gerilim yaşarsanız tansiyonunuz o oranda yükselecektir. Tansiyon hastalarına bu nedenle stresi kontrol altına alınması önerilir. Bu hastanın kendisinin yapamayacağı bir şey ise uzman yardım almaları önerilir.

Yoga yapın:

Stresten uzaklaşmak ve daha rahat bir yaşam için, yoga yapmak önerilir. Nefes egzersizleri, tansiyonu düzenleyici etkiye sahiptir.

Kafeini bırakın:

Kahve aslında sağlıklıdır ve çok faydalı etkileri vardır. Fakat, tansiyon yüksekliği olan hastalarda tansiyonu yükseltir. Bu nedenle uzmanlar günde 2 bardak kahveden fazla içilmemesini önermektedir.

Meditasyon yapmak:

Meditasyon yapmak, sinir sistemini rahatlatır. Düzenli bir şekilde yapıldığında tansiyonu dengeye sokmaktadır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (4 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply