Soğuk duşun 10 Süper faydası

Soğuk duşun 10 faydası

Soğuk duşun 10 Süper faydası: İlk olarak 1920 yılında Vincenz Priessnitz adında bir çiftçi, soğuk duşu popüler hale getirmişti. Soğuk duşu medikal bir tedavi olarak hidroterapi adıyla birçok hastalığa iyi geldiğini belirtiyordu. 1950’lerden başlayarak hidroterapi popülerliğini yitirmeye başlamıştı. Bunun nedeni de insanların doktorlara ve ilaçlara çok daha fazla yönelmesiydi. Ancak yine de geçerli bir tedavi olarak kullanılmaya devam edildi. Yazımızda soğuk duşun 10 faydasını sizlerle paylaşacağız.

1- Kan dolaşımına iyi gelir:

Kan dolaşımının iyi olması kardiyovasküler sağlığımız için önemli bir durumdur. Soğuk duş yapmaya başladığınızda kan dolaşımınız iyi olur. Kan damarları soğuk suyla temas ettiği zaman daralırlar. Bu da kanın akış hızını arttırmayı sağlamaktadır. Kan dolaşımının iyi olması yüksek tansiyonu önlediği gibi kan damarlarını güçlendirmekte, tüm vücut sistemlerinin sağlıklı çalışmasını sağlamaktadır.

2- Bağışıklık sistemini güçlendirir:

Yapacağınız soğuk duş grip, nezle ve çeşitli enfeksiyonlara karşı koruma etkisi yapmaktadır. Yapılan bir araştırmaya göre; haftada 3 defa 14 derecelik soğuk suyla 45 gün süreyle banyo yapan insanlarda lenfosit ve monosit sayılarında artış görülmüştür. Lenfosit virüs, bakteri ve toksinlerin yok edilmesinde rol almaktadır. Uzmanlar, vücudun soğuk duş ile birlikte kendisini ısıtmaya çalışmak istemesiyle metabolizma hızının arttığını ve bağışıklık sistemini aktive ettiğini, dolayısıyla da daha fazla akyuvar hücresi ürettiğini belirtmektedirler. Buna bağlı olarak da soğuk duş yapan kişilerde grip, nezle hatta bazı kanser türlerinin görülme olasılığı düşmektedir.

3- Metabolizmayı hızlandırır:

Enerji üretiminde, beyaz yağ hücrelerinden ziyade kahverengi yağ hücreleri kullanılmaktadır. Kahverengi yağ hücreleri soğuk su ile temas edildiğinde üretilmektedir. Bunlar glikoz yakmakta ve daha çok ısı enerjisi üretmeye çalışmaktadırlar. Kahverengi yağ hücrelerinin artması demek, daha fazla enerji yakılması ve kilo verilmesine yardımcı olmaktadır. Metabolizma hızını arttırdığı için de kilo verme hızlanır ve kas üretiminde artış olur.

4- Sıcaklığı düzenler:

Soğuk duş yapmak, vücut ısısının üretilmesine neden olan stresin iyi bir formunu ortaya çıkarmaktadır. Bu sayede de onarım sistemleri vücutta daha aktif olurlar. Ellerinizin ve ayaklarınızın soğukluğundan şikayet ediyorsanız veya aşırı terleyen biriyseniz, kesinlikle soğuk duş yapmayı denemelisiniz.

5- Lenf sisteminin güçlenmesini sağlar:

Lenf sisteminin görevi, atık maddelerin vücuttan dışarı atılmasını ve hastalıklarla savaşmasını sağlar. Lenf sıvısının görevi de atık maddelerin taşınmasıdır. Bu sıvının hareketi ise kasların kasılması ile sağlanmaktadır. Yapılacak olan bir soğuk duş sayesinde vücuttaki tüm kaslar kasılır ve lenf sistemi çok daha etkin çalışır. Bu sayede de atık maddelerin vücuttan atılması çok daha süratli olur.

6- Depresyonu azaltmaya yardım eder:

Depresyonun azaltılması veya önlenmesinde soğuk duş büyük katkı sağlamaktadır. Soğuk suyun beyindeki mavi noktaları uyardığı ile ilgili araştırmalar mevcuttur. Bu mavi noktalar, beynimizin nöradrenalin üretim bölgesidir ve nöradrenalin depresyonun önlenmesinde kullanılan hormonun kendisidir.

7- Cilt ve saç sağlığında etkilidir:

Sıcak su ile yapılan banyo hem saçı hem de cildi kurutmaktadır. Aksine soğuk su cildin daha taze, saçın da daha parlak olmasını sağlamaktadır. Ciltteki gözeneklerin daralması soğuk su ile olur ve sivilce oluşumunu önler. Bunlara ek olarak detoksifikasyon sağlayarak atık maddelerin ve toksinlerin atılmasını, cildin hem temiz hem de genç görünmesine yardım eder.

8- Nefes alıp vermeyi rahatlatır:

Soğuk duş ile akciğerlerinizin açıldığını ve daha fazla oksijen aldığınızı hissedersiniz. Bundan dolayı da kendinizi hem daha az yorgun hissedersiniz, hem de egzersizlerinizde az yorulursunuz.

9- Enerjinizi ve canlılığınızı arttırır:

Yapacağınız duşlarınızı soğuk su ile bitirmeye önem verin. Soğuk su sizin güne kesinlikle çok daha zinde, enerjik ve canlı başlamanızı sağlayacaktır. Soğuk duş sayesinde kalp atmaya başlamakta ve uyku kaynaklı letarji durumu yok olur.

10- Hormon üretiminde artış sağlar:

Yapacağınız soğuk duşlar sayesinde hormon bezleriniz aktivitelerini arttırmakta, daha çok hormon salgısı olmasını sağlar. Erkeklerdeki sperm sayısı sıcaklık arttıkça düşmektedir ve soğuk duş bu durumda da fayda sağlamaktadır.

Soğuk duş yapmaya nasıl başlanmalı?

Öncelikle adım adım sıcaktan soğuk suya geçiş yapılmalıdır. Birdenbire soğuk duş yapmak kişide stresin ana kaynağı haline gelebilir. Bundan dolayı da normalde aldığınız duşun son dakikasında soğuk suyu açarak işe başlayabilirsiniz.

Burada önemli bir bilgi daha paylaşmak gerekirse; Herhangi bir kalp hastalığı olan kişiler için soğuk duş önerilmemektedir. Bunun nedeni kalbi zorlayacak komplikasyonlara yol açabilme riskidir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply