Sigaranın zararlı etkisini azaltan 2 önemli besin

Sigaranın zararlı etkisini azaltan 2 önemli besin 1

Sigaranın zararlı etkisini azaltan 2 besin: Sigara, insan sağlığına zarar veren ve akciğer kanserinin en önemli nedenlerinden biridir. Sigaranın zararlarını azaltmak amacıyla her gün aralıksız olarak tüketebileceğiniz besinlerle, sigaranın yol açtığı hasarların onarılabilmesi mümkündür. Yazımızda, sigaranın zararlı etkisini azaltan iki besin ile ilgili bilgiler vereceğiz. İşte, detaylar;

Elma ve domates ile sigaranın zararlarını azaltın;

Her gün tüketeceğiniz 3 elma ya da 2 domates sayesinde, sigaranın sebep olduğu hasarları tamir edebilir, bununla birlikte akciğerlerin yaşlanma etkilerini de yavaşlatabilirsiniz. Tüketeceğiniz elma ve domateslerin mevsiminde ve taze olmasına önem verilmesi gerekmektedir.

Yapılan bir araştırma sonucuna göre, her gün 3 elma tüketmek, akciğerlerin doğal yaşlanma sürecini yavaşlatmakta ve sigara içilmesinin oluşturduğu zararları da bertaraf etmektedir.

Yine gerçekleştirilen araştırmalar göstermiştir ki, her gün 2 domates tüketmek insan sağlığını ömür boyu sağlıklı tutmaktadır. Domatesin koruyucu etkisi yalnızca taze ve mevsiminde olduğu taktirde gerçekleşmektedir. Konserve ya da işlenmiş domatesler ile birlikte elmalar da sağlık yönünden hiçbir şey ifade etmemektedir.

Akciğerlerin gelişmesi açısından oldukça iyi bir kaynak olan elma, sigaranın yol açtığı hasarlar geri dönülemez noktaya gelmişse, bunun tedavisinde etkili olmayacaktır, ancak kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan KOAH’ın önüne geçilmesinde fayda sağlayacaktır.

KOAH nedir?

KOAH, kişide nefes darlığına yol açabilen akut bronşit hastalıklardan meydana gelen bir hastalıktır. Konunun uzmanlarının görüşlerine bakılacak olursa, sigarayı bırakan kişilerde akciğer hasarının onarılması ve iyileştirilmesi çok daha çabuk gerçekleşmektedir. Bunun da meyve yönünden zengin bir diyet yapılmasıyla desteklenmektedir. Hiçbir zaman sigara içmemiş biriyseniz bile, akciğerler doğal bir yaşlanma süreci yaşamaktadır ve bu meyvelerin tüketilmesi de bu süreci yavaşlatmaktadır.

KOAH benzeri solunum yolu hastalıkları riski yaşayan kişiler açısından, çok mükemmel bir beslenme tavsiyesi olan bu meyveler kesinlikle tüketilmeli ve ihmal edilmemelidir. Gerçekleştirilen bir araştırmada, 650’yi aşkın yetişkinin akciğer fonksiyonları üzerinde değerlendirmeler yapılmıştır. 10 yıl süreyle nefes alıp verme kapasitelerinin ölçüldüğü akciğer testleri tekrar tekrar gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmanın sonucunda da; her gün domates ve elma yiyen kişilerde akciğerlerin doğal yaşlanma sürecinin yavaşladığı gözlenmiştir.

Sigara içicisi olup elma ve domates tüketen kişilerin bu 10 yıllık süreçte, akciğerlerinde ortalama 80 ml daha yavaş bir yaşlanma belirlenmiş, aynı zamanda sigaranın yol açtığı hasarın onarımına da yardım ettiği görülmüştür.

Bir de not paylaşalım; Zayıf akciğer fonksiyonlarının yıllar içinde kalp hastalıklarını da ortaya çıkarabileceğini unutmamak gerekir.

Kaynak: Bu yazı, milliyet.com.tr/sigaranin-zararli-etkisini-azaltan-pembenar-galeri-alternatiftip-2577063/?PAGE=1 kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

Leave a Reply