Sporcuların hayatından eksik etmediği 10 yiyecek

sporcularin-masasindan-eksik-etmedigi-10-yiyecek

Sporcuların hayatından eksik etmediği 10 yiyecek: Sporcu beslenmesi çok önemlidir çünkü egzersizlere destek olarak alınan besinler daha güçlü kaslara neden olur. Daha kuvvetli olmak ve kas geliştirmek için beslenme çok önemlidir. Alınacak olan kaloriler ve öğünlerin dengesi sağlanınca vücut gelişimi daha hızlı olur. İşte, sporcuların masasından eksik etmediği 10 yiyecek;

Somon:

Somon balığında yüksek miktarda omega 3 yağ asidi ve protein bulunur. Yüksek oranda olan protein kas yapımında kullanılır. Fakat, somon balığını, mutlaka ızgarada pişirmek ve yanında bol yeşillik tüketilmelidir.

Biftek:

Yaklaşık 450 gr. kadar bifteği ızgarada pişirmek ve bol yeşillikle tüketmek antrenman sonrası yapılmalıdır. Bu şekilde protein ve vitaminler karşılanır. Yoğun antrenman sonrası enerji üretimine destek verilmelidir.

Süt:

Süt bol miktarda aminoasit ve protein içerir. Profesyonel sporcular her gün mutlaka 1 bardak süt  içmelidir. Laktoz alerjisi olanlar laktozsuz süt içmelidir.

Fıstık ezmesi:

İçerdiği bol yağ ve protein nedeni ile çok sağlıklı bir besin kaynağıdır. Sporcular özellikle sabahları yemelidir.

Muz:

İçeriğinde bol potasyum olan muz, sağlıklı sindirim ve kalp damar sağlığı için çok faydalıdır. İçeriğinde bol miktarda şeker de bulunduğundan antrenman sonrası enerji depolamak için sporcular kullanır.

Hindi füme:

Hindi eti çok kaliteli bir protein kaynağıdır ve üstelik ucuzdur. Antrenman sonrası hindi füme yiyerek kas gelişimi desteklenir.

Yoğurt:

Yoğurt içerisinde bulunan protein sayesinde, hasar gören kasların tamirinde çok etkilidir. Ağır antrenmanlar sonrası bol bol yenilir.

Yumurta:

Yumurta en hızlı kana karışan protein kaynağıdır. İçerisinde 7 gr. kadar protein barındırır. Ayrıca demir ve kalsiyum kaynağıdır. Bu nedenle sporcular en az 2 en fazla 5 adet yumurta yiyebilir. Vücut geliştirme yapan sporcular, yumurtayı günde yaklaşık 20 adete kadar yemektedir.

Tavuk:

İyi ve sağlıklı protein kaynağı olan tavuk, kas onarıcıdır. Bu nedenle sporculara önerilir. Fakat, tavuğu ızgara ya da buğulama olarak tüketmek sağlıklıdır.

Yulaf:

Protein ve lif deposudur. Yulaf ezmesi, mineral ve vitamin deposudur. Düzenli egzersiz yapan sporculara iki kaşık yulaf ezmesini önerir. Yanında süt ve yoğurt ile tüketmek çok daha faydalıdır.

 

Yukarıda yazan bu gıdalar, yanında egzersiz olmadan çok fazla fayda sağlamayacaktır. Bu nedenle, hayatınıza egzersizi mutlaka ekleyin.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply