Nikotini temizleyen 4 mucize yiyecek

nikotini temizleyen besinler

Nikotini temizleyen 4 mucize yiyecek

Hangi besinler nikotini temizlemeye yardımcı olur, işte nikotini vücuttan atan besinler. Sigaranın sağlığa olan zararlarından bahsetmeye gerek yok. Birçok kanser türünün özellikle akciğer kanserinin en başta gelen nedenidir. Uzun seneler tüketildiğinde vücut ağır tabakasına teslim olmaktadır. Uzmanlar vücudu nikotinden arındırmanın yolu olarak bazı besin maddelerini işaret etmektedirler.

Sigaranın sağlığa verdiği zararları elde edilmesi kolay olan bazı besinlerle bertaraf etmek mümkün. Yıllar boyunca sigara kullanıp bırakan kişiler, nikotinin etkilerinden arınmak istediklerinde bazı gıdalarla bunu başarabilmektedirler. Bu gıdalar nikotini temizleme özelliklerinin yanında başkaca faydaları da bulunmaktadır.

Nikotini temizleyen besinler:

1- Havuç:

Sigara tiryakisi biriyseniz, içtiğiniz her sigaradan aldığınız nikotinin 3 gün süreyle vücutta kalabildiğini unutmamanız gerekmektedir. Nikotin cilde önemli ölçüde zarar vermektedir. Nikotinin bu olumsuz etkisine karşı havuç suyu tüketmeniz önemlidir. Vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengin bir besin olan havuç veya havuç suyu cildinizin kendini yenilemesini, aynı zamanda nikotinden de arınmasını sağlamaktadır.

2- Zencefil:

Zencefil, antioksidan özelliği olan besinlerin başında yer almaktadır. Zencefil tüketildiğinde akciğerlerin temizlenmesini sağlarsınız. Bunu sağlamak amacıyla zencefil çayı içebilir, sigara içme isteğinizi azaltarak nikotinden arınabilirsiniz. Zencefili çay formunda değil de bitki formunda da tüketmek mümkündür ve aynı etkiyi sağlar.

3- Isırgan otu:

İçeriğinde bol miktarda demir minerali barındıran ısırgan otunun aynı zamanda dezenfektan özelliği de bulunmaktadır. Bu özelliği sayesinde vücuttaki ve akciğerlerdeki nikotini temizleyebilirsiniz.

4- Kivi:

İnsana enerji ve güç verme özelliği bulunan kivi, bol miktardaki vitaminleri ile vücutta biriken nikotinin atılmasını sağlamakta, akciğerleri ve kanı nikotinden arındırmaktadır.

Sigara içmeyi bırakan kişilerin metabolizmalarını yavaşlamasının önüne geçebilmeleri için her gün ortalama 2,5-3 litre su tüketmeleri gerekmektedir. Özellikle yüksek kalorili yiyecekler değil, hafif yiyeceklerin tüketilmesine de özen gösterilmelidir.

Sigara içilen dönemde sigaraya eşlik eden alışkanlıkların bırakılmasında fayda vardır. Mesela; çay ya da kahve içerken sigara da kullanıyorsanız, çayı ve kahveyi azaltmalısınız. Bol su tüketilmesi vücuttaki zararlı toksinleri atmakta önemli rol üstlenmektedir. Vücudun susuz kalması hücrelerin yenilenmesini ve nikotin kaynaklı etkilerin azalmasını zorlaştıracaktır. Bu nedenle de su tüketimine mutlaka önem verilmelidir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...

One Response

  1. Mine Anderson 26 Ekim 2017

Leave a Reply