Antioksidan nedir, Antioksidan bakımından zengin yiyecekler

antioksidanlar

nedir, bakımından zengin yiyecekler: Antioksidanlar, vücudumuzda oluşan serbest radikalleri yok eden ve hücre yapısını onaran enzimlerdir. Bazıları vücut tarafından üretilir. Bazıları ise dışarıdan alınmalıdır. Bazı vitaminler, taze sebze ve meyveler güçlü antioksidanlardır. İşte, antioksidan nedir ve antioksidan bakımından zengin olan yiyecekler;

Serbest radikaller nedir?

Vücudumuzda olan tüm işlemlerde, oksijen gereklidir. Fakat, oksijen serbest radikalleri de oluşturmaktadır. Serbest radikaller, hücre yapısını bozar ve kronik hastalıklara neden olurlar. Güneş ışığı, hava kirliliği, stres, alkol, sigara, toksinler, radyasyon, uykusuzluk, aşırı egzersiz, hareketsizlik ve sağlıksız yiyecekler kaynaklı oluşabilir. Serbest radikaller, DNA, proteinler ve yağları hedef alır. Bu durumla bağışıklık sistemi zayıflar ve çeşitli hastalıklara neden olur.

Oksidasyon süreci nefes almamızla birlikte başlar. Oksijen her ne kadar yararlı olsa da, vücutta oksidasyona neden olur. Bu durumda, damarlar, bağışıklık sistemi, organlar hızlı şekilde zayıflar. Vücutta olan oksitleyici serbest radikaller, DNA’nın çalışmasını bile engelleyebilir. Kanseri tetikleyerek hayatı tehdit eder hale gelebilir. İşte, bu nedenle antioksidanlar vücudumuz için çok önemlidir.

Kalp hastalıkları, eklem ağrıları, kanser, damar sertliği, ödem, bağışıklık sistemi hastalıkları, nörolojik hastalıklar, diyabet, akciğer hastalıkları, iltihaplar, insülin direnci, erken yaşlanma serbest radikaller sayesinde oluşan hastalıklardır.

Antioksidan nedir?

Antioksidanlar, serbest radikalleri ortadan kaldırır ve zarar gören hücreleri hızla onarır. Bazı antioksidanlar, vücut tarafından üretilir. Bunlardan en önemlisi, süperoksit dismutaz, katalaz ve glutatyondur. A, C, E vitamini ve beta karoten iyi antioksidanlardır. Portakal, kırmızı biber, domates, ıspanak ve havuç antioksidan açısından zengin gıdalardır.

Antioksidanların çeşitleri

Her antioksidan farklı etki yaratır. Antioksidanlar;

Antioksidan vitaminler; A, C ve E vitamini,

Antioksidan mineraller; selenyum, çinko, magnezyum, Koenzim Q10, İyot ve Krom,

Phytochemicals; bitkisel kaynaklı olan fakat vitamin ve mineral grubuna girmeyen kimyasallardır (kuerseti; elma, soğan ve çayda bulunur, Luteolin; kereviz ve yeşil biber, kateşin; çayda bulunur.),

Hormonlar; Melatonin,

Karotenoidler; alfa karoten, beta karoten, lutein, likopen, astaksatin,

Antioksidan baharat ve bitkiler; tarçın, zerdeçal, adaçayı, karanfil, zencefil,

Vücudun ürettiği antioksidanlar; alfa lipoik asit, koenzim Q10, katalaz.

Antioksidan zengini besinler

Baklagiller, ahududu, yaban mersini, çilek, böğürtlen, yeşil sebzeler, baharatlar, yeşil çay, kakao, elma, üzüm çekirdeği örnek verilebilir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply