Karaciğer yetmezliğini önlemenin 5 yolu

karaciger-yetmezligini-onlemenin-5-yolu

Karaciğer yetmezliğini önlemenin 5 yolu: Karaciğerimiz hasar aldığında nakil yapılmadıkça düzelme şansı yoktur. Her yıl yüzlerce insan nakil olmadığı için hayatını kaybetmektedir. Karaciğer yetmezliği en ciddi nakil isteyen hastalıktır. Özellikle çocuklarda bile bu sorun kendini göstermektedir. İşte, karaciğer yetmezliğini önlemenin 5 yolu;

Karaciğer yetmezliği, çocuklarda doğuştan yetişkinlerde sonradan oluşur. Çocuklarda kalıtımsal ya da annenin hamileliğinde oluşur. Safra yollarında tıkanıklık, safra yolunun olmaması, karaciğerin işlevini yapamayacak şekilde enzim eksikliği doğuştan karaciğer yetmezliği sorunu yaratıyor. Hastalığın tek tedavisi karaciğer naklidir.

Karaciğer sağlığı için dikkat edilmesi gereken 5 yol;

Hepatit aşısı:

Karaciğer hastalıklarının neredeyse en önemli nedeni hepatit virüsüdür. Hepatit virüsünün aşısı vardır. Hepatit virüsü, kuaförde, diş tedavisinde, havuzda her yerde size geçebilir. Genelde, kan yolu ile bulaşmaktadır. Hepatit B ve C virüsleri uzun vadede yavaş ilerleyerek siroza neden olur. Siroz karaciğer yetmezliğinin başlıca nedenidir.

Alkolden uzak durmak:

Alkolü fazla tüketmek, karaciğer hastalıklarına neden olmaktadır. Alkol fazla miktarda hergün kullanıldığında karaciğer hasar alır. Zamanla siroza ve karaciğer yetmezliğine neden olur. Siroz kaynaklı karaciğer yetmezliğinin tedavisinde karaciğer nakli gerekir.

Beslenme bozukluğu:

Beslenme düzenine dikkat etmek, karaciğer sağlığı için önemlidir. Çok yağlı ve dengesiz beslenmek karaciğer büyümesine ve yağlanmasına neden olur. Bu noktada önlem alınmazsa karaciğer yağlanması, karaciğer yetmezliğine neden olur. Bu nedenle sağlıklı ve dengeli beslenilmelidir.

Zehirli mantarlar:

Mantar zehirlenmesi karaciğer yetmezliğine neden olur. Mantar zehirlenmesi nedeni ile pek çok insan hayatını kaybetmektedir. Bu nedenle, kültür mantarı tercih etmek gereklidir.

Kalıtımsal hastalıklar:

Doğuştan demir, kalsiyum, bakır eksikliği olan kişilerin karaciğer yetmezliği vardır. Erken yaşta ortaya çıkan karaciğer yetmezliğine erken teşhis gereklidir. Bu sayede hastalık kontrol altına alınabilir.

Karaciğer nakli:

Çeşitli nedenlerle oluşan karaciğer yetmezliği asla tedavi edilmez. Bu nedenle, karaciğerin çok daha fazla yorulmasını engellemek için karaciğer nakli hemen yapılmalıdır. Karaciğer sorunu yaşayan insanların hemen organ nakli merkezine başvurması gerekir.

Karaciğer nakilleri kadavra ya da canlı donörden yapılır. Yaklaşık 20 bin kişi, nakil beklemektedir. Dünyada tek ülkemizde karaciğer nakilleri, %80 canlı donörden yapılmaktadır. Dünyada ise bu oran kadavradan yapılan nakillere eştir. Bu nedenle organ bağışına kayıtsız kalmayın ve organlarınızı bağışlayın.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply