Misvak ağacı ve faydaları nelerdir?


misvak ağacı ve faydaları

ağacı ne işe yarar ağacından ne yapılır, ağacının faydaları nelerdir. ağacının Latince adı Salvadora persica olup, Salvadoraceae familyasından bir bitki çeşididir. Erak ağacı olarak da bilinen ağacın geçmişi günümüzden 7 bin yıl öncesine kadar gitmektedir. Babil medeniyeti, Yunan ve Mısır medeniyetleri tarafından da kullanılan bir bitkidir.

Asya ve Afrika kıtalarında step topraklarda yetişen Misvak ağacı tuzlu toprakları sevmektedir. Dikensiz küçük çalı türünde, taşınması kolay ve hoş kokulu bir ağaçtır. Misvak ağacının dalları ve odunu lifli olup, yaprakları karşılıklı yerleşmiş derimsi özelliktedir. Kebas adı verilen meyvesi üzüm salkımına benzer salkımlarını oluşturmaktadır. Nohut boyutundaki meyvesinin acımtırak bir tadı, küçük ve sert bir çekirdeği vardır. Meyvesinin rengi ilk başlarda yeşil olup, zamanla kırmızı renge döner. Meyvesi olgunlaştıkça kararmakta ve tatlanmaktadır.


Misvakın faydaları:

Misvak ağacının dalları kesilerek diş temizliğinde kullanılmaktadır. Misvak ağacının dalları kullanılarak yapılan diş temizliği hem çok yararlı, hem de dişeti hastalıklarına karşı koruma sağlamaktadır. İçeriği çok zengin olan bu ağaç kullanan kişilerin ağızlarında oldukça etkin bir temizlik sağlamaktadır.


Misvak ağacının içeriğindeki maddeler ve faydaları ise şöyledir;

Silisyum: Dişlerin beyazlamasını sağladığı gibi lekelerden de kurtarır.

Tanen asidi: Diş plaklarını azaltır ve oluşmasını da önlemektedir. Ayrıca dişeti iltihaplarını da önler.

Klorür: Dişlerde taş oluşumunun önüne geçer.

C Vitamini: Dişeti dokuları ve ağızdaki dokuların iyileşmesinde katkı sağlar.

Reçine: Diş minesinin üzerinde film tabakası gibi bir katman meydana getirmekte, diş çürüklerini önlemektedir.

Sodyum: Ağızdaki mikropları öldürür.

Hardal yağı: Antiseptik özelliği ile mikroplardan korur.

Misvakın ağız ve diş sağlığına olan faydalarının yanı sıra, misvak ağacından elde edilen misvak yağı, eklem ağrılarına iyi gelmektedir. Meyvesinin de iştah açıcı özelliğinin yanında kaynatılıp suyu içilirse idrar yollarını da temizlemektedir. Ayrıca stresi girerici özelliği de bulunmaktadır.

Misvak nasıl kullanılır?

Misvakı kolayca kullanabilmek için dallarının 4-5 cm uzunluğunda kesilmesi gerekir. Bir ucundan 2 cm’lik bölümü bir bıçakla soyulur ve lifler ortaya çıkarılır. Ortaya çıkarılan lifleri yumuşatmak için sıcak suyun içinde bekletilir. Gül suyu kullanırsanız tonik etkisi sayesinde olası parazitlerin de ölmesi sağlanır. Lifler fırça şeklinde ayrışana ve tel tel olana kadar beklenir. Dişler temizlendikçe ve misvak kullanıldıkça etkisinde ve tadında azalma olacaktır. Eskiyen kısımlar kesilip yeniden lifler aynı işleme tabi tutulur.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor