Kan şekerini dengeleyen 9 süper bitki

Kan şekerini dengeleyen 9 süper bitki 1

Şeker hastalığı, sürekli kontrol altında tutulması gereken hastalıklardan biridir. Bu hastalıkla mücadele etmekte ve yükselen kan şekerini dengelemekte kullanılan bazı bitkiler çok etkili olabilmektedir. 

Tarçın kan şekerini dengelemeye yardımcı:

Kan şekerinin düşürülmesinde oldukça etkili bir bitki olan tarçın, aynı zamanda iltihaba karşı da etkili olup sağlıklı kilo vermeye de yardım etmektedir. Düzenli bir şekilde her gün yarım çay kaşığı kadar tarçın tüketimi, kan şeker seviyesini %20 gibi oldukça yüksek bir oranda düşürebilmektedir. Burada bir uyarıda bulunmak gerekirse; kan inceltici ilaçlar kullanan şeker hastalarının, tarçın tüketmeye başlamadan evvel mutlaka doktorlarına danışmaları gerekmektedir.

Fesleğen (Basil) kan şekerini dengelemeye yardımcı:

Fesleğen, aromatik bir bitki olup mutfaklardan kesinlikle eksik edilmemesi gerekir. Kan şekerinin düşürülmesinde en etkili olan bitkilerin ilk sıralarında gelen bir bitki olan fesleğeni mutlaka tüketmelisiniz.

Papatya kan şekerini dengelemede yardımcı:

Papatya bitkisinin sakinleştirici bir etkisi bulunmaktadır. Yaşanan hastalıklar nedeniyle ortaya çıkabilecek komplikasyonların önlenmesinde ve karaciğere aşırı oranda şeker transfer edilmesini önleyerek kan şekerinin düşmesini, aynı zamanda da dengelenmesini sağlamaktadır.

Kimyon kan şekerini dengelemeye yardımcı bir bitki:

Kolesterol seviyesi ile birlikte kan şekeri seviyesini de düşürmeye yardımcıdır. İçeriğinde bulunan lipitler nedeniyle, doktorların şeker hastalarına özellikle önerdikleri bitkilerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Çemen kan şekerini dengelemeye yardımcı:

Şeker hastaları için tavsiye edilen bitkilerden biri olan çemen, içeriğindeki yüksek lif nedeniyle şeker emilimi ile birlikte karbonhidrat emilimini de yavaşlatmaktadır.

Kırmızı biber kan şekerini dengelemeye yardımcı:

Kırmızı biber, vücut ısısının artmasını sağlayarak metabolizmayı hızlandırmakta ve yağ yakımını kolaylaştırmaktadır. Kan şekerini düşürmesinin ve de dengelemesinin yanı sıra, kolesterolü de düşürmekte ve kanda pıhtılaşmayı da önlemektedir.

Keten tohumu kan şekerini dengelemeye yardımcı:

İçeriğinde bulunan zengin sağlıklı yağ asitleri ve besin lifleri nedeniyle kan şekerinin düşmesine katkı sağlamaktadır. Ayrıca vücudun kendi başına üretemediği Omega-6 ve pmhe-3 adlı yağ asitlerini de barındırmakta ve vücudun genel sağlığını korumaktadır.

Limon kan şekerini dengelemeye yardımcı:

Vücudumuzun glisemik indeksinin düşmesine katkı sağlayan limon, aynı zamanda kan şekeri düzeyini de düşürmekte ve dengelemektedir.

Badem ve fındık kan şekerini dengelemeye yardımcı:

Sağlıklı yağ asitleri ve proteinler yönünden zengin olan badem ve fındık, metabolizmanın güçlenmesini sağladığı gibi insülin direncinin kontrol edilmesine de katkı sağlar. Her gün 10-15 adet kadar badem ya da fındık tüketilirse kan şekeri seviyesini de düşürmektedir.

Leave a Reply