En sağlıklı 6 enerji içeceği

En sağlıklı 6 enerji içeceği: Gerçekleştirilen araştırmalar, sporcular ve gençler tarafından oldukça yaygın olarak kullanılmaya başlanan enerji içeceklerinin pek masum olmadığını ortaya koymuştur. Günümüzde insanlar yoğun tempolarından dolayı enerjilerinin büyük bir kısmını harcamakta ve ilave enerjiye ihtiyaç duymaktadırlar. Bundan dolayı da enerji içeceği sektörü giderek büyüdü. Doğal olmayan her besinde olduğu gibi, enerji içecekleri de insan sağlığına ciddi zararlar verebilmektedir.

Enerji ihtiyacı duyan kişiler, genellikle bu gereksinimlerini karşılamak için kafein içerikli enerji içecekleri tüketmektedirler. Aslında kişiye enerji sağlayan ve bu tür içeceklerden çok daha sağlıklı bazı içeceklerin tüketilmesiyle enerji ihtiyacı karşılanabilmektedir. Yazımızda, sağlıklı enerji içecekleri hakkında bilgiler vereceğiz. İşte, size enerji veren 6 sağlıklı içecek;

 • Acai Berry çayı:

Yüksek enerji sağlamak amacıyla içilebilecek son derece besleyici özelliklere sahip bir çaydır. Kişinin metabolizma hızını arttırmakta ve kilo vermesine imkan sağlamaktadır. İçeriğinde bol miktarda Potasyum, B vitamini, sağlıklı yağ asitleri ve proteinler yer almaktadır.

 • Hindistan cevizi suyu:

En doğal enerji kaynaklarının ilk sıralarında gelen Hindistan cevizi suyu, potasyum ve mineraller yönünden çok zengindir. Dilerseniz Hindistan cevizi suyunuzun içine çilek veya muz ekleyerek tüketebilir, elde etmek istediğiniz yüksek enerji için çok doğal bir yöntem izlemiş olursunuz.

 • Ginseng çayı:

Kişinin stresle olan savaşına destek veren bu çay, aynı zamanda AIDS’e karşı da etkili olmakta ve kişiye oldukça yüksek bir enerji sağlamaktadır. Ginseng çayının, günde 200 – 400 mg arasında tüketilmesi önerilmektedir.

 • kombucha:

Bu çay içen kişiye hem enerji sağlamakta hem de detoks etkisi yapmaktadır. Fermente edilmiş biyotik bir çay olup, aminoasitler ve organik enzimler bakımından çok zengindir. Asya kıtasının doğusunda üretilen bu çayı internet üzerinden online satış yapan mağazalardan ulaşmanız mümkündür.

 • Pancar suyu:

Vücuda alınan oksijenin en verimli şekilde değerlendirilmesine katkıda bulunan bir bitki olan pancardan elde edilen pancar suyu, bu özellğinden dolayı kişinin enerji düzeyinin artmasına da katkı sağlamaktadır.

 • Yeşil sebze çayı:

Kişiye yüksek miktarda enerji sağlayan yeşil sebze çayı, aynı zamanda kilo verme konusunda da etkilidir.

Yeşil sebze çayı tarifi;

Kullanılan malzemeler;

 • 3 avuç kadar ıspanak,
 • 4 adet kereviz sapı,
 • 6 – 8 adet kadar lahana yaprağı,
 • 1 adet yeşil elma ( Granny smith veya Arjantin elması ),
 • Yarım boy salatalık,
 • Yarım limon,

Tüm bu meyve ve sebzeler iyice yıkandıktan sonra suyu sıkılır. Daha sonra da elde edilen bu karışımdan içilerek tüketilir.

Saydığımız bu sağlıklı enerji içeceklerine ek olarak; B12 vitamini yönünden zengin, ciğer, kırmızı et, balık ve yumurta gibi gıdalar da tüketilebilir ve vücudun ihtiyacı olan yüksek enerji sağlanabilir.

İhtiyaç duyulan enerji için oldukça sağlıklı ve doğal yöntemler varken, enerji verdiği bilinen ancak diğer taraftan da sağlığı bozan doğal olmayan enerji içeceklerinden kaçınmak en doğrusudur. Kafein enerji vermektedir, ancak aşırı oranda tüketildiğinde uykusuzluk, kalp ritim bozukluğu, anksiyete, mide ekşimesi ve huzursuzluk gibi bazı sorunlara yol açabilmektedir. Bundan dolayı tüketirken aşırıya gidilmemesi önemlidir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply