Cilt yaşlanmasını geciktiren 5 bileşen

Yaşlanmayan bir cilt için 5 bileşen

Cilt yaşlanmasını geciktiren 5 bileşen: Cildimiz yaşımızın ilerlemesi ile yaşlanır. Cilt yapısı hem içten hem de dıştan yaşlanmaya maruz kalır. Cildimizin dış yüzü, havada ki neme, kuruluğa ve hava kirliliği, sigara, egzoz gazlarına maruz kalır. İç kısmında kollojen denilen cildi tamir eden dokularda esnemeler başlayarak sarkma ve yaşlanma çizgilerine neden olur. Cilt yaşlanmasının önüne geçmek için gerekli olan 5 bileşen vardır. İşte, o liste;

Cildin yaşlanmasına engel olmak için yapılacaklar

Cilt yaşlanmasının başlıca nedenlerinden biri sigaradır. Sigara tiryakilerinde cilde yeterince oksijen gitmez. Bu nedenle sigarayı bırakmak cildin beslenmesi için gereklidir.

Mümkün olduğunca güneşten uzak durmak cilt yapımız için gereklidir. Güneş ışığı cildin erken yaşlanmasına neden olur. Güneş ışığına fazla maruz kalmak, kırışıklıklara neden olabilir. Yaz aylarında 11-15 saatleri arasında güneşe maruz kalınmamalıdır. Yaz aylarında güneşe maruz kalmamak için şapka takmak, güneş gözlüğü kullanmak ve gölgede kalmak gereklidir.

Sağlıklı bir cilt için, bol su içmek gereklidir. Az su tüketildiğinde cilt esnekliğini kaybeder. Cilt esnekliğini kaybettiğinde kırışıklar ve derin çizgiler oluşur. Bu nedenle günde 1.5-2 litre kadar su içmek gereklidir.

Sağlıklı ve dengeli beslenmek cilt için önemli diğer etmendir.  Öğün atlanmamalı, şekerli ve yağlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Doğal yiyecekler tüketilerek, vitamin ve mineraller tam olarak alınmalıdır.

Cilt için gerekli olan C vitamini cildi canlandırır ve yeniler. Bu nedenle C vitamini kürü yapılmalıdır.

Cildin yaşlanmasına engel olan 5 bileşen

Argan yağı

Cildin yaşlanmasına engel olan E vitamini, kuvvetli bir antioksidandır. Antioksidanlar, cildin yaşlanmasına engel olur çünkü, serbest radikaller ile savaşır. Böylece, hücreler yenilenir ve cilt dokusu canlanır. Argan yağı içerisinde en fazla E vitamini olan yağdır. Argan yağı Fas’da yetişir ama ülkemizde de bulunmaktadır.

Astaksantin

Su yosunu ve somundan elde edilen bir antioksidandır. Astaksantin, güneşin zararlı etkilerinden korur, serbest radikallere karşı koruma yapar.

Kırmızı çay

Kırmızı çay kuvvetli bir antioksidandır. Çinko açısından zengin olan bu çay, yağ asitlerinin vücut tarafından daha kolay emilmesini sağlıyor.

Zerdeçal

Zerdeçal içerisinde bulunan kurkumin yaşlanma sürecini yavaşlatıyor. Bu nedenle, zerdeçalın çok fazla kullanıldığı bölgelerde örn. Uzak doğuda insanlar daha genç gözüküyor.

Omega3 yağ asidi

Soğuk su balıklarında çok fazla olan omega 3 yağ asitleri, hücresel yıkıma engel olur. Böylece kollojen doku zarar görmez. Cilt çok daha genç gözükür, kırışıklıklar azalır. Omega 3 yağ asidi, cildin su kaybına engel olur ve cilt canlı kalır.

Leave a Reply