Ispanağın faydaları ve besin değerleri

ıspanak

Ispanak, sağlıklı yaşam için en gerekli yeşil yapraklı sebzelerdendir. İçerdiği kalorisi düşük fakat, gözler, kemikler ve kanser için çok etkilidir. Bol miktarda A vitamini içeren ıspanakta, C vitamini, kalsiyum, , magnezyum, potasyum içerir. Bugün yapılan araştırmalarda başka yararları da olan ıspanağın faydaları saymakla bitmez. İşte, ıspanağın faydaları ve besin değerleri;

Ispanağın besin değerleri

1 tabak ıspanak yaklaşık olarak 41 kaloridir. Kalorisi düşüktür fakat besin değerleri çok yüksektir. İçerisinde bulunan A vitamini günlük A vitamini ihtiyacımızın 4 katını karşılamaktadır. Ispanakta lif, A vitamini, C vitamini, kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum, folik asit, B9, B2, B1, B6 vitamini,K vitamini bol miktarda bulunur.

Ispanağın faydaları ve Ispanak neye iyi gelir

Kanser

Ispanakta bulunan flavonoid bileşenleri iltihap önleyici ve anti kanser önleyicidir. Yapılan araştırmalarda özellikle meme kanserine ve prostat kanserine karşı etkili olan ıspanak, iltihaplarda da etkilidir.

Oksidatif olan serbest radikaller, aynı demiri paslandırıp çürüttüğü gibi, vücutta aynı etkiyi yaparlar. Antioksidanlar bu etkiyi azaltır ve hatta yok eder. Ispanak içinde olan lutein, zeaksantin, C vitamini, beta karoten, mangan güçlü antioksidanlardır.

Kemikler

K vitamini kemik sağlığı için önemlidir. 180 gr. kadar olan ıspanak, günlük ıspanak ihtiyacınmın yaklaşık 10 katını karşılamaktadır.

Mide ve bağırsaklar

Antioksidanlar, kolon kanseri riskini düşürür. Beta karoten, folik asit, C vitamini mide ve bağırsakları koruyan antioksidanlardır.

Beyin

Ispanağın, beyin sağlığını korumada etkisi büyüktür. Bilişsel faliyetler, konsantrasyon ve Alzheimera karşı ıspanak yemek gerekmektedir. Beyin sağlığı açısından ıspanak yenilmelidir.

Demir

Kırmızı ete göre ıspanakta çok daha fazla demir vardır. Oksijen, kanda olan demir ile taşındığından bol miktarda alınmalıdır. Yoksa kansızlık oluşur.

Kalp sağlığı

Ispanak serbest radikallerle savaşmaktadır. Koroner damarlarda, tıkanmaların önüne geçer.  A vitamini, C vitamini açısından zengin olan ıspanak, içerdiği folik asit kaynaklı olarak kalp sağlığını kuvvetlendirir.

Bağışıklık sistemi

A vitamini ile bağışıklık sistemi kuvvetlenir. Bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesi için ıspanağın, haftada en az 2-3 defa yenilmesi gerekmektedir.

Ispanağın diğer faydaları

Akne ve sivilcelerle savaşır, K vitamini sayesinde damar tıkanmasının önüne geçer, yüksek tansiyonu engeller.

Ispanağın yararları video

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply