9 Adımda Testosteron arttıran doğal besinler

Yoğun bir şekilde erkeklerde sentezlenmekte olan, kadınlarda da bulunmakta ve her iki cins için de büyük önem taşımaktadır. Testosteron düzeyinin doğal olarak arttırılabilmesi için, pek çok sporcu yeni ve farklı yollar aramaktadır. Yazımızda testosteronu doğal yollarla arttıran besinleri inceledik. İşte, detaylar;

Testosteronu arttıran doğal besinler;

Kırmızı et:

İçeriğinde çok miktarda kolesterol, doymuş yağ ve çinko barındıran kırmızı et, testosteron üretiminde gereken besinlerin hemen hemen tümünü barındırmaktadır.

Dolayısıyla testosteronu arttırmak amacıyla değişik yollar deneyen ve bunda başarı sağlamak isteyen sporcular, kırmızı eti kesinlikle diyetlerinde bulundurmaları ama aşırı tüketmekten de kaçınmaları gerekmektedir.

Kuşkonmaz:

Folik asit, E vitamini ve potasyum bakımından oldukça zengin bir besin olan kuşkonmaz, testosteronu ya da cinsel isteği arttıran en önemli gıda maddelerinden birisi olarak öne çıkmaktadır.

Özellikle profesyonel sporcuların büyük çoğunluğu metabolizma hızını arttırmak ve ödemi azaltmak amacıyla sıklıkla kullanmaktadır. Kuşkonmaz, testosteronu doğal yollardan arttırmak için mükemmel bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.

9 Adımda Testosteron arttıran doğal besinler 1

Brokoli:

Oldukça geniş bir yelpazede sağladığı faydaları ile brokoli her zaman ilk sıralardadır. İçeriğindeki indole-3-carbinol ile testosteron yıkımına neden olan aromataz enzimini durdurmaktadır. Bu maddeyle vücudun ürettiği testosteron vücutta daha uzun süre kalmakta ve çok daha etkin bir görev ifa etmesini sağlamaktadır.

Kereviz sapı:

Çok fazla aşina olmasanız da, kereviz sapı belki de testosteronu arttıran doğal besinlerin en önemlilerinden biridir. Kereviz sapı ile ilgili gerçekleştirilen bir araştırma sonucuna göre, yalnızca kereviz sapının koklanması bile testosteron düzeyinin artmasına neden olmaktadır. Bunun da içeriğinde bulunan androstenone ve androstenol adlı iki önemli androjen sayesinde gerçekleştiği belirlenmiştir.

Bunun yanı sıra kereviz sapında bulunan luteolin östrojen hormonu miktarında da azalma sağlamakta, daha yoğun bir testosteron seviyesi yakalanmasına imkan vermektedir.

Chia tohumu:

Maya Uygarlığı döneminde mesaj taşıyan koşuculara verilen, bundan dolayı da koşucu besini olarak adlandırılan chia tohumu pek çok açıdan çok faydalı bir besindir.

Chia tohumunda oldukça yoğun bir şekilde bulunan omega-3 yağları ile birlikte, testosteron hormonu yapımının hızlanabileceği düşünülmektedir. Ayrıca karbonhidratların parçalanmasını yavaşlatmakta ve kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olmaktadır.

Nar:

Oldukça yaygın bir şekilde sağlıklı beslenme tavsiyeleri içinde zikredilen nar, profesyonel sporcuların vazgeçilmezlerinden biridir. Laboratuarda farelerle gerçekleştirilen çalışmalarda, nar bulunan bir beslenme programının testosteron seviyesini %22 oranında arttırdığı ortaya konulmuştur.

İnsan denekler üzerinde herhangi bir araştırma yapılmamış olsa da nar, testosteron düzeyinin arttırılmasını sağlayabilecek lezzetli ve doğal besinlerden biri olarak kaçırılmayacak bir seçenektir.

Ananas:

Eski dönemlerde sindirim sorunlarının giderilmesinde ve sindirimin rahatlatılmasında yaygın olarak kullanılan ananasın içeriğinde bol miktarda bromalin bulunmaktadır. Bromalin ile tüketilen proteinlerin çok daha etkin bir şekilde sindirilmesini ve dolaylı da olsa daha çok testosteron üretimine katkı sağladığını söyleyebiliriz.

Kalp ve karaciğer:

Oldukça önemli birçok besin maddesini barındıran kalp ve karaciğer (sakatat) gayet yoğun bir biçimde kolesterol içermektedir. Sakatat tüketiminde aşırıya kaçılmazsa testosteron üretiminde ihtiyaç duyulan besinleri temin etmiş olursunuz. Bu nedenle kesinlikle diyetlerinizde bulunması gereken sakatatların başında gelmektedir.

Kalpte koenzim 10, selenyum, çinko, tiamin, fosfor ve B vitamini bulunmaktadır. Karaciğerde de kolesterol ve A vitamini oldukça fazla yer almaktadır.

Zencefil:

Zencefil, Orta Doğu toplumlarında yaygın olarak çocuk sahibi olamayan erkeklerde kullanılmış, elde edilen kaynaklarda da bu konuda insanlara fayda sağladığı görülmüş ev günümüzde de araştırmalar konu olmaya devam etmektedir.

Yapılan araştırmaların birinde farelere beslenme diyetlerinin yanı sıra zencefil özü verilmiş ve farelerin testosteron düzeylerinde artış görülmüştür. Şimdiye dek insanlar üzerinde denenmemiş olsa da zencefili denememek için hiçbir sebep yok.

Kaynak: Bu yazı, fitekran.com/testosteron-arttiran-9-dogal-besin/ kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

Leave a Reply