Yeşil Çayın Faydaları ve Zararları Hakkında bilgi

Yeşil Çayın Faydaları ve Zararları Hakkında bilgi : Son yılların belki de en önemli çayları arasında kabul edilen yeşil çay, inanılmaz faydaları ile bizleri şaşırtmaya devam ediyor. Yağ yakımını ve kilo verme desteği sağlayan, metabolizmayı hızlandıran bu çay hakkında her gün farklı bilgiler de alıyoruz. Fakat, tüm gıdaların, hatta faydası yüksek olanların da zararları ve yan etkileri olabilir. İşte, yeşil çayın faydaları ve zararları;

Yeşil çayın faydaları nelerdir?

Kanser : Yeşil çayın bilinen en güçlü etkisi kansere karşı olandır. Yapılan araştırmalarda yeşil çayı düzenli olarak kullanan kişilerde akciğer, gırtlak, mide, bağırsak ve prostat kanserinin gelişmesinin yanı sıra yayılması da engelleniyor.

Cilt : Yeşil çay kuvvetli bir antiseptiktir. Bu nedenle cildin kaşınma ve şişliklerinde, yanıklarda ve kesiklerde çok etkilidir. Yeşil çay cildi yumuşatır ve rahatlatır. Cildi güneş yanıklarından ve kanserden koruyan yeşil çay, aynı zamanda iyi bir nemlendiricidir.

Tansiyon : Düzenli olarak yeşil çay tüketen kişilerde tansiyon dengeye girer. Günde 1 fincan yeşil çay tüketen kişilerin, hipertansiyona yakalanma oranları düşmektedir.

Hafıza: Günde 2 defa 1 fincan yeşil çay içenlerde zihin kapasitesi artar. Yeşil çayın içerisinde bulunan antioksidanlar, Alzheimer ve Parkinson hastalığının önlenmesine yardımcıdır. Uzun süre yeşil çay kullanan kişilerde bu hastalıklar oluşmamaktadır.

Genç kalmak : Hücrelerimizin uzun süre hayatta kalması daha genç kalmamızı sağlar. Düzenli yeşil çay kullanan kişilerde hücreler daha uzun yaşarlar. Ömür uzar ve daha genç bir görünüm oluşur, kalp krizi riski düşer ve kolesterol yükselmesi engellenir.

Zayıflama : Yeşil çay kalori ve yağ yakımını arttırmakta, metabolizmayı hızlandırmaktadır. Bu nedenle kilo vermek isteyenlere önerilir.

Yeşil çayın zararları nelerdir?

Yeşil çay kuvvetli bir idrar söktürücüdür. Bu nedenle sık idrara çıkma, bulantı ve kusma oluşabilir. Kafein alerjisi olanlar ya da hassasiyeti olanlar yeşil çay kullanmamalıdır.

Kronik kalp ve tansiyon, böbrek hastalığı olanlar, pıhtılaşma sorunu yaşayanlar ile kanser hastaları doktora danışmadan yeşil çay kullanmamalıdır.

Hamile ve bebek emzirenler doktora danışmalıdır.

Yeşil çayın içeriği nedir?

Yeşil çayın içerisinde aktif maddeler, kateşin, flavonoidler ve polifenoller bol miktarda vardır. E vitamini, krom, manganez, selenyum, çinko ve C vitamini bulunmaktadır. Güçlü bir antioksidan olan yeşil çay, kansere karşı korumayı bu sayede sağlamaktadır. Tüm antioksidanlar kansere karşı güçlü koruyuculardır.

Yeşil çay nasıl hazırlanmalıdır?

Yeşil çay hazırlanırken asla kaynatılmamalıdır. 1-2 çay kaşığı yeşil çay bir fincana alınır ve üzerine kaynamış su eklenir. Demlenme süresi 2 dakika olmalıdır. İçerisine şeker koyulmadan, bal, zencefil ya da nane eklenebilir. Yeşil çay, sabah aç karna veya yatmadan hemen önce içilirse çok daha faydalıdır.  Daha önce hiç içmediyseniz günde 1 fincan içilmelisiniz. Daha önce içenlere,  günde 2-3 fincan içilmesi önerilir, ancak günde 5 fincandan fazlası zararlı kabul edilir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply