Her gün kahve içmek için 10 neden

Türk Kahvesinin Faydaları, Türk kahvesi Neye İyi Gelir: Türk kültüründe yaklaşık 500 yıllık geçmişi bulunan , insana kokusuyla huzur ve içimiyle de mutluluk vermektedir. Genellikle sabahları uyanmak, geceleri uyanık kalmak, stresten uzak kalabilmek ve dinlenmek amacıyla da tüketilen kahve, aynı zamanda sohbetlerin vazgeçilmelerinden biridir. Beslenmede önemli bir yeri olan kahvenin, genel sağlığımız bakımından da önemli faydaları vardır. İşte, kahve içmek için 10 neden;  

1- Alzheimer gelişmesini önler;

Kahvedeki kafein maddesi, Alzheimer’in oluşmasında rol alan beta amiloid birikmesini önemli miktarda azaltmaktadır. Bu özelliği nedeniyle de Alzheimer hastalığının gelişimini önlediği düşünülmektedir.

2- Sütle beraber tüketilirse tok tutar;

Sütle birlikte içilen kahve, vücuda dengeli protein, karbonhidrat ve yağ alımı sağlar. Bu sayede kişiyi uzun süre tok tutar. Sağladığı tokluk hissi sayesinde de diyet uygulayan kişiler için büyük yarar sağlar.

3- İnsülin direncinin kırılmasını sağlar;

Kahvenin insülin direncini kırma özelliği vardır. Sağladığı bu etkinin azalması yüzünden kişide tatlı ihtiyacı baskılanmaktadır. Her daim tatlı isteği olanların, bu arzularını bastırmak için kahve içmeleri tavsiye edilmektedir.

4- Zindelik verir;

Kahvede yer alan kafein maddesi, insanın zihninin uyanık kalmasını sağlamakta ve konsantrasyonunu arttırmaktadır. Kişinin zihninin çok daha direnç kazanmasını ve uyanık kalmasını sağlamaktadır. Bunun yanı sıra, sabahları içilen bir fincan kahve, kişinin güne çok daha enerjik ve zinde bir şekilde başlamasını sağlamaktadır.

5- Yağ yakımını hızlandırmaktadır;

İçeriğinde bulunan kafein, yağ yakımı konusunda sinir sistemine sinyal göndermekte ve bununla birlikte kandaki adrenalin seviyesini yükseltmektedir. Yaşanan bu etkileşim, yoğun bir fiziksel aktivite öncesinde vücudun hazırlanması açısından yararlıdır. Kahve, tüm bu özellikleri yüzünden antrenmanlar öncesinde sporcular tarafından tercih edilmektedir.

6- Çarpıntı yapmaz;

Kahve içildiğinde, düşünülenin tam tersi çarpıntı yapmamaktadır. Ama kahvenin tüketim miktarının kontrol altında tutulması gerekmektedir. Her şeyin fazlasının zararlı olabileceğini unutmayarak, kahvenin de aşırı içilmesi halinde çarpıntı yapabileceği bilinmelidir.

7- Kalp sağlığı açısından faydalı;

Kalp sağlığı ile olan ilişkisi halen araştırılan kahvenin, gerçekleştirilen en son çalışmalarda elde edilen verilere göre ritim bozukluğu ile bir ilişkisinin olmadığı belirlenmiştir. Bunun dışında, yapılan başka bir araştırmada; günde birkaç fincan kahve içmenin, kalp hastalıklarına neden olan damar tıkanıklarını da önlediği belirtilmektedir.

8- Kadınlardaki kalp krizi riskini düşürüyor;

Gerçekleştirilen bilimsel araştırmalara göre, kahve içenlerde özellikle de kadınlarda, kalp hastalıklarına yakalanma riski kahve içmeyenlere nazaran %20 daha az görülmektedir.

9- Depresyon vakalarını düşürmekte;

Amerika Birleşik Devletlerinde gerçekleştirilen bilimsel çalışmalarda, her gün 3-4 fincan kahve tüketenlerin depresyona yakalanma oranlarında oldukça düşme sağladığı belirlenmiştir. Her gün düzenli bir şekilde kahve içilmesi, depresyona girme olasılığını yarı yarıya düşürebilmektedir.

10- Cilt temizliğinde de kullanılmakta;

Granül yapıya sahip olmasından dolayı kahve, son dönemlerde cilt temizliğinde peeling amacıyla da kullanılmaya başlamıştır.

Kaynak: Bu yazı, memorial.com.tr/saglik-rehberleri/her-gun-icmek-icin-10-neden/ kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 Oy, Ortalama puan: 4,50 out of 5)
Loading...

Leave a Reply