Karanfil Neye İyi Gelir Faydaları Nelerdir

karanfil

Karanfil neye iyi gelir faydaları nelerdir; karanfil çok eski zamanlardan günümüze kadar kullanılan bir gıdadır. Tıpta, antiseptik olarak kabul edilir. İçeriğinde, A, K, E, B6 vitamini ve omega3, omega 6 yağ asitleri vardır. Sıklıkla diş ağrısında kullanılır pek çok diş macunu içerisinde bulunur. Aslında çok kuvvetli bir antioksidandır ve vücudumuzda pek çok noktada kullanılır. İşte, karanfil mucizesi;

Saç sağlığı

Saç sağlığına çok iyi gelen karanfil, saçlarda oluşan dökülmelerin önüne geçer. Saçların koyulaşmasını sağlar, saç köklerini kuvvetlendirir. 1 bardak kaynar suya 15 adet karanfil atıp beklettikten sonra, kafa derisine masaj yapılırsa saç dökülmesi sona erer.

Akne tedavisi

Karanfil yağı akne tedavisinde çok etkilidir. Cilde sürüldüğünde karıncalanma yaratır. İçeriğinde bulunan kimyasallar antibiyotik etkisi yaratarak, ciltte oluşan akneleri tedavi eder. Karanfil yağı aknenin üzerine uygulanır.

Diş ağrıları

Diş ağrısına çok iyi gelen karanfili hepimiz biliriz. Ağrıyan dişin olduğu kısma 1 karanfil koyulur. Ağrının fazla olduğu durumlarda karanfil yağı bir pamuğa yedirilir ve ağrıyan dişin üzerine yerleşir. Ağrı çok kısa zamanda geçer. İşte, bu nedenle karanfil ve yağı diş macunlarında bulunur.

Bulantı ve kusma

Bulantı ve kusmalarda çok etkili olan karanfil yağı, sabah kusmalarında da kullanılabilir.

Öksürük ve kötü nefes kokusu

Öksürük ve nefes kokusunda etkili olan karanfil, ağızda aralarla çiğnenmelidir. Diş çürükleri kaynaklı oluşan nefes kokusunda bile etkilidir. Yemeklere eklenerek bile ağız kokusunun önüne geçilebilir.

Sinüzite iyi gelir

Sinüzit kaynaklı baş ağrıları özellikle kış aylarında ciddi bir sorundur. Karanfil, sinüziti temizler. Karanfil tozu burundan çekilebilir veya yağı koklanabilir. Yağının koklanması baş ağrılarında çok etkilidir.

Şişkinliği gidermek

Karanfil su ile karıştırılır ve çay halinde içilebilir. Bağırsaklarda ve karın bölgesinde şişlik oluşmasını önler. Şişkinliğin giderilmesi için çok etkilidir.

Soğuk algınlığı tedavisi

Soğuk algınlığında karanfilin çok etkili olduğu bilinir. Karanfil yağının su ile açılıp içine bir miktar bal karıştırılıp içilmesi soğuk algınlığı tedavisinde çok etkilidir. Günde 2-3 defa alındığında öksürüğün etkisini azaltır.

Stres tedavisi

Gevşeme ve rahatlama için çayınıza karanfil ekleyin. Strese karşı vücudu korurken, rahatlama ve gevşeme sağlar.

Leave a Reply