Papatya çayının müthiş faydaları

papatya çayının faydaları

Papatya çayının faydaları, Papatya çayı neye iyi gelir

Papatya çayının saymakla bitmeyen faydaları. Uzun yıllardır soğuk algınlığı, mide rahatsızlıkları ve uyku bozukluklarının tedavisinde kullanılan papatya, yapılan araştırmalar neticesinde bu faydalarını bilimsel olarak da kanıtlamıştır. Papatya, modern tıpta kullanılan pek çok ilacın içinde etken madde olarak da kullanılmaktadır. Yazımızda papatya çayının faydaları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Papatya çayının sağlığa olan faydaları nelerdir?

Dünya çapında birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılan papatya çayının faydaları saymakla bitmiyor. İçeriğinde bulunan yüksek orandaki fosfor, kemiklerin güçlenmesinden ruhsal problemlere, antioksidan özelliği sayesinde kanserle savaştan sinir sistemine kadar çok geniş alanlarda fayda sağlamaktadır.

Papatya çayı cilt iltihaplanmalarında, mantar ve egzama gibi deri hastalıklarında etkilerin azalmasına yardımcı olmaktadır. Doğal sakinleştirici özelliği bulunan papatya çayının kasılmaları hafifletme, iltihap oluşumlarını önleme, reflü, adet kasılmaları, mide ekşimeleri, mide bulantısı ve baş ağrılarını giderme gibi birçok faydası vardır. Papatya suyu cilt bakımında en etkili maddelerden biridir. Papatyanın ortasındaki sarı bölge cildin yumuşamasını, sivilce ve akne gibi sorunların hafiflemesine katkı sağlamaktadır. Papatyayı kaynattıktan sonra suyunu süzebilir, bu suyu yüzünüzü yıkamada kullanabilirsiniz.

Papatyanın suyunu saçlarınızın bakımında da kullanma imkanına sahipsiniz. Saçların parlaklığını sağlayan papatya suyunu durulama suyu olarak da kullanabilirsiniz.

Papatya çayının faydalarını sıralamak gerekirse;

Uyku bozukluklarını giderir,

Romatizmal hastalıklara iyi gelir,

Cilt hastalıklarının belirtilerini azaltır,

Sindirime yardımcıdır,

Sabah bulantılarını ve alerji belirtilerini azaltır,

Kolit tedavisinde fayda sağlar,

Mide kasılmalarını ve stresi hafifletir,

Kaygı duygusunu azaltır,

Bağırsak rahatsızlıklarına iyi gelir,

Kas gevşetici özelliği ile krampları azaltır,

Ağız iltihaplarını ve diş eti sorunlarını giderir,

Karaciğerin çalışmasına katkı sağlar,

Adet kasılmalarını azaltır,

Sırt ve bel ağrılarına iyi gelir,

Bağışıklığı güçlendirir, boğaz ağrısını giderir,

Sakinleştirici özelliği vardır.

Papatya çayının hazırlanışı:

Papatya çayı için, 2-3 yemek kaşığı kadar papatya çiçeğini bir kaba koyun, yarım litre kaynamış su ilave edin ve 4-5 dakika kadar bekleyin. Sonrasında demlediğiniz papatya çayını süzerek tüketin. Tatlandırmak amacıyla bal dilerseniz limon da koyabilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply