Civanperçemi bitkisi nedir, faydaları nelerdir?

civanperçemi nedir faydaları nelerdir

Civanperçemi bitkisi nedir, faydaları nelerdir?

Civanperçemi neye iyi gelir, hangi hastalıklara karşı faydalıdır, civanperçemi çayı nasıl hazırlanır. Kandil çiçeği, , ak başlı, marsama otu, gibi isimlerle de bilinen civanperçemi, yaklaşık 40 türü ile Anadolu da yetişmekte ve tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Çok yıllık fakat otsu bir bitki türüdür. Türüne bağlı olarak 5-100 cm arasında değişebilen uzunluklarda yetişen civanperçeminin yaprakları parçalı ve tüylüdür. Çiçekleri beyaz, fildişi beyazı, sarı ve altın sarısı olabilmektedir.

Civanperçeminin faydaları nelerdir?

Güneşin bol olduğu günlerde etrafına keskin bir koku yayan bitkinin çayı, kadınlar için oldukça mucizevi özellikte etkilere sahiptir. Civanperçemi çayı çok sağlıklı bir içecek olup, kadınlarda rahim, döl yatağı, yumurtalık gibi bölgelerde hem destekleyici hem de düzenleyici etkileri bulunmaktadır. Özellikle ergenlik çağındaki genç kızların adetlerinin düzenlenmesini, menopozdaki kadınların döngülerini ve daha birçok kadın rahatsızlıklarını olumlu etkilemektedir. Bitkiden en yüksek faydayı sağlayabilmek için güneşin tepede olduğu öğlen vakitlerinde toplanması uygundur. Çünkü bu dönemde bitkideki bileşenler en üst seviyededir. Onarıcı bir etkiye sahip olan civanperçemi bitkisi kullanılarak hazırlanan oturma banyolarında, iyileşmeyen yaraların ve hasar görmüş dokuların iyileşme sürecine girmesi sağlanmaktadır.

Hangi hastalıklara karşı faydalıdır?

Bulantılarda,

Migren ağrılarında,

Kafada hissedilen kan basıncının giderilmesinde,

Göz sulanmalarında ve buna bağlı göz hastalıklarında,

Göz ağrıları ve sancılarında,

Burun kanamalarında,

Baş dönmelerinde oldukça etkilidir.

Civanperçemi çayının düzenli olarak tüketilmesi durumunda baş ağrıları ve sancıların hafiflediği görülmektedir. Kan dolaşımını da düzenleyen civanperçemi, kas iskelet sistemi üzerinde de oldukça olumlu etkiler göstermektedir. Hergün birkaç bardak sıcak çay yudu yudum yavaşça içilmelidir.

Civanperçeminin yan etkileri nelerdir?

Vücut yapısı hassas olan kişilerde alerjik reaksiyona neden olabilmektedir. Hamile kadınların tüketmeleri de önerilmez. Başkaca bir yan etkisinin olmadığı düşünülen civanperçeminin, yine de doktora ya da bir uzmana danışılmadan tüketilmemesinde fayda vardır.

Çivanperçemi çayı nasıl hazırlanır?

1 tatlı kaşığı kadar ince kıyılmış civanperçemi soğuk suya konularak haşlanır. Haşlanır diye belirttik, çünkü kaynatılmaması önemlidir. Yaklaşık 15 dakika kadar haşlanan bitki demlenmeye bırakılır ve günde 3 bardak içilebilir.

Oturma banyosu nasıl hazırlanır?

100 gram kadar kurutulmuş civanperçemi bitkisi gece boyunca soğuk suda bekletilir. Sabah kalktığınızda bu su kaynama derecesine gelene dek ısıtılır. Isıtılan su süzülerek banyo suyuna eklenir ve oturma banyosu hazırlanmış olur.

Ayrıca Civanperçemi bitkisi hakkında şu videolara da gözatabilirsiniz..

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply