Mandalinanın az bilinen faydaları nelerdir

mandalina

Mandalinanın az bilinen faydaları nelerdir: kış aylarının en sevilen meyvesidir. Bol C vitamini içerdiğinden soğuk algınlığı ve gribe karşı vücudu korur ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Son yıllarda yapılan araştırmalarda mandalinanın karaciğer kanserine karşı iyi geldiği, kolesterolü düşürdüğü ortaya çıkmıştır. Kolesterol yüzünden damar tıkanıklığı ve inme gibi hastalıklar oluşmaktadır. Bu nedenle mandalina, değerli bir kış meyvesidir.

Mandalina sayesinde damar tıkanıklığı oluşmamakta ve inme gibi hastalıklardan korunmaktayız. Kalp krizi, damar tıkanıklığı, kan basıncı düşüklüğü ve kabızlık sorunu çekenlere mandalina önerilir. Kilo vermeyi kolaylaştırır, cilt sağlığını korur, saçları güçlendirir.

Mandalinanın sağlığa faydaları

Mandalina bağışıklık sistemini güçlendirdiğinden soğuk algınlığı ve gribe karşı tüketilmelidir. Kış aylarında hastalanmamak için mutlaka yenilmelidir.

Son yapılan araştırmalarda, mandalina karaciğer kanserine karşı etkilidir. İçeriğinde olan C vitamini nedenli, karaciğer kansersi riskini düşürür.

Mandalina içinde bol C vitamini vardır. C vitamini serbest radikallerin vücutta yarattığı pek çok kötü etki ve hastalığa karşı etkilidir.

Mandalina vücutta kolesterol üretimini azaltan synephrine kimyasalını üretir. Kolesterol üretimini arttıran serbest radikalleri etkisiz hale getirir. Bu sayede damar tıkanıklığı ve kalp hastalıklarından korur.

Mandalina düşük kan basıncı olanlarda, kan basıncını dengeler.

Mandalina içeriğinde bol lif olduğundan iyi bir diyet yiyeceğidir. Midede tokluk yaratır, sindirim sistemini düzenler, bağırsak hareketlerini arttırır bu şekilde kabızlığın önüne geçer.

Mandalina içeriğinde bol C vitamini olduğundan bağışıklık sistemini korur ve güçlendirir. Bakteriyel ve virüs kaynaklı hastalıklarda bağışıklık sistemine yardımcıdır. Bu nedenle kış ayları boyunca tüketilmesi tavsiye edilir.

Mandalina C vitamini içerdiğinden cildi korur daha elastik yapar. Ayrıca cildi serbest radikallerden ve güneş ışınlarından korur. Mandalina kabuğunu direk cilde sürerseniz etkisini görürsünüz.

Cilt sağlığına ek olarak saç sağlığı içinde mandalina çok etkilidir. Saç dökülmesinin önüne geçer ve saç kırılmalarını engeller.

Doktor Ender Saraç mandalina kabuğunun faydalarını anlatıyor.

Leave a Reply