Yeterince su içiyor musunuz, işte susuzluk belirtileri


az su içmek

Yeterince içiyor musunuz?, işte belirtileri: Vücudumuzun en önemli, parçası olan sayesinde yaşıyoruz. Yemek yemeden yaklaşık 2 ay yaşayabiliriz fakat içmeden en fazla 1 hafta ayakta kalabiliriz. Günlük yaşamda vücudumuz kaybeder, kaybedilen suyun yerine koyulması çok önemlidir. sayesinde vücut atıklarını atar, organlar, deri ve hücreler çalışır ve vücut dengesi sağlanır. İşte, yeterince su içmemenin belirtileri;

İnsan vücudunun yaklaşık %60-70’i sudur. Su olmadan yaşam imkansızdır. Vücudumuzda yapılan tüm işlemler su sayesinde olur, hücreler su sayesinde birbiri ile iletişime girer. Su içmemek ve vücudun susuz kalması elektrolit dengemizi bozar. Pek çok sıkıntı ve hastalık susuzluk ile gelişir. Vücudun susuz kalmasına dehidrasyon denilir.


Dehidrasyon (vücutta su eksikliği) belirtileri

Vücut susuz kaldığında kuru ve yapışkan ağız, gözlerde çukurlaşma, az idrar, enerji kaybı, baş ağrısı, baş dönmesi, düşük tansiyon, hızlı kalp atışı oluşur.


Yeterince su içilmediğinde ne olur?

Yeterince su içilmediğinde, vücudumuz yavaş yavaş kendini zorlamaya başlar. Su sayesinde nefes aldığımızdan, nefes alma zorlaşır. Çünkü, akciğerlerimiz günde yarım litre kadar su kullanır. Nefes verme ile su kaybı oluşur. Bu kaybedilen sıvı mutlaka yerine koyulmadır çünkü, nefes almada zorluklar oluşur. Yeterince su içmeyenlerde yağlanma artar, kasların esnekliği kaybolur ve sindirim zorlukları yaşanır. Olması gerekenden az su içildiğinde ve bu alışkanlık haline geldiğinde vücut en sonunda hücrelerden su çekmeye başlar, bu durumda vücut ancak 1-2 gün kadar dayanabilir.

Günde ne kadar su içilmelidir?

Bugün çok ciddi bir hastalık olan dehidrasyon farkında olmadan çok fazladır. Pek çok insan dehidrasyona girmek üzere olduğu halde yaşamına devam eder. Günde 8-10 bardak kadar su içmek vücudumuz için gereklidir. Bu miktar ile sınır korunmuş olur. Sağlıklı olan ise, günde 2.5 litre kadar su içmektir.

Pek çok insan çay ve alkollü hatta kafeinli içecekler ile susuzluğunu gidereceğini düşünür. Oysa bu tarz içecekler, vücuttan çok fazla su atılmasını sağlar yani dehidrasyon yaratır. Bu durumda mide ekşimesi, karın ağrısı, baş ağrısı, sırt ağrısı ve depresyon oluşabilir.

Günlük su ihtiyacımızın bir kısmı yiyeceklerden karşılanır. Bol meyve ve sebze içeren beslenme vücuda su alınmasını sağlar. Bu nedenle, yediklerimize dikkat etmek susuzluk için önemlidir. Aşırı su ihtiyacı olduğunda soğuk su içmek çok daha faydalıdır. Soğuk su vücutta çok daha hızlı emilir ve vücudu rahatlatır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 Oy, Ortalama puan: 1,50 out of 5)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor