Hormonları dengelemek için 10 doğal yol

Hormonları dengelemek için 10 doğal yol

ı dengelemek için 10 doğal yol: Vücudun işleyişini etkileyen hormonlar insan sağlığı açısından önemli rol üstlenmektedirler. Yazımızda, hormonları dengelemek için 10 doğal yolu sizlerle paylaşacağız. İşte, detaylar;

1- Sabah kalktığınızda mutlaka su için:

Uykudan kalktıktan sonra 4 saat içinde 1 litre kadar su içmeyi kendinize alışkanlık edinin. Oda sıcaklığında bir suyun içine taze sıkılmış bir limon eklerseniz, vücutta alkalize etki yapmakta ve sindirimi başlatmaktadır. Sağlıklı ve hızlı kilo vermenin temel anahtarlarından biri hidratasyondur ve her gün sabah saatlerinde 1 litre kadar limonlu su içmek avantaj sağlar.

2- Protein ve yağ alarak güne başlayın:

Gününüze hamur işleri, ekmek ya da şekerli gıdalarla başlarsanız, hormonla ilgili sistemlerinizde bir karmaşa yaşanır ve kan şekerini yükselterek kilo almanıza yol açabilir. Sabahları güne başlarken protein ve sağlıklı yağlar tüketirseniz, vücudunuza ekstra yağ tutmanın gerekli olmadığının sinyalini verip güvende olduğunu söylersiniz. Bu şekilde, vücudunuzun gereksinim duyduğu hormonları üretmesi için onay vermek demektir. Gerekirse vücudun yağ yakabileceğini ve çok daha fazla enerjiye sahip olabileceğini belirtmektir. Günün en önemli öğünü olan kahvaltıda yumurta, pastırma ve avokado ile birlikte yeşillikleri tüketerek nasıl hissedeceğinize bakın.

3- 30 dakika süreli günlük yürüyüşler yapın:

Yaptığınız egzersizlerden yarar sağlayabilmek için terlemenin bırakılması gerektiğini biliyorsunuzdur. Ancak uzmanlar, sağlıklı bir vücuda sahip olabilmek için günde 30 dakika süreyle rutin yürüyüşler yapılmasını önermektedirler. Vücut sisteminizi sakinleştirebilmek, stresinizi azaltmak ve hormon üretimini arttırmak açısından güne başlarken, akşamları veya yatmaya gitmeden önce 30 dakika yürümek ya da yoga yapmak fayda sağlayacaktır.

4- Uyku saatlerinizi değiştirmeyin:

Uyku, insan sağlığı üzerinde büyük önemli olan bir faktördür. Genellikle uyku düzenine pek de riayet edilmez. Buna bağlı olarak iradede zayıflık, vücut yağlarında artış, stres ve hastalıklar meydana gelebilmektedir. Yeterli miktarda uyumak insan bedeninin daha esnek, daha güçlü ve sıkı olmasına katkı sağlar. Uykuya daldığınızda beyniniz o gün içinde neler yaptığınızla ilgili bütün bilgileri ayırmakta, vücudu iyileştirmekte, kendini yenileyerek onarmaktadır. Sindirim sistemi bir miktar dinlenmeye geçmekte ve organlarınızın günlük detoks yapmasına imkan sağlamaktadır. Uyku olmazsa bütün bunlar vücutta olmaz, yorgunlukla birlikte yaşanır. Vücudunuz için en etkili sonucu, gece 23:00 gibi yatmak ve 7-9 saat arasında uyumakla alırsınız.

5- tüketin:

Hindistan menşeli adaptogenik bir bitki olan Ashwaganda, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve yükseltmek amacıyla tüketilmektedir. Gelişen stres kaynaklarına karşı vücudun mücadele potansiyelini geliştirmekte, oldukça doğal bir şekilde de stres düzeyinin düşmesini sağlamak amacıyla yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Ashwaganda bitkisi, sağlıklı tiroid fonksiyonlarını desteklediği gibi, tiroidin hormon dengesini sağlamasında da oldukça önemli bir görev üstelenmektedir. Ashwaganda, kişinin ruh halini iyi seviyeye çıkarır, sinir sisteminin stabil olmasına katkı yapar.

6- Kahvaltıda yeşillik tüketin:

Sağlıklı beslenme için yeşil yapraklı sebzeler yemek programınızda mutlaka olmalıdır. Özellikle brokoli, lahana, yaka ve pazı gibi yeşillikler, günlük olarak öğünlerinizde bulundurabileceğiniz süper besinlerdir. Sabah kahvaltılarınızda yumurta ve avokado dilimlerinin yanında 1-2 bardak kadar buğulanmış ya da sotelenmiş yeşillikler denemelisiniz. Bunların dışında Hindistancevizi yağı ve saf tereyağı, kan şekerinizi dengelediği gibi kilo vermeyi hızlandırır ve doğal bir şekilde hormonları dengeler.

7- Şeker tüketimini düşürün:

Beslenmenizde yapabileceğiniz en önemli değişikliklerin başında şeker alımının azaltılması gelir. Meyvelerle birlikte doğal şekerler, bal, akçağaç şurubu veya hindistanot şekeri gibi tatlandırıcılar işlenmiş şekerler içinde çok daha sağlıklı olanlarıdır. Bunların yanı sıra stevya bitkisi yaprağı ve keşiş meyvesi tatlandırıcısı gibi seçenekleri de tercih edebilirsiniz. Bunları, çay veya kahve gibi sıcak alarak, şeker alımını düzenli olarak azaltmaya yardımcı olması için kullanın.

8- Kendiniz için bir bakım planı uygulayın:

Kendi öz bakımınıza vereceğiniz öncelik, sağlıklı bir yaşam için oldukça önemlidir. Bunu yapabilmek için doğada düzenli yürüyüşler yapabilir, yoga dersleri alabilir veya sıcak bir epsom tuz banyosu ile değerlendirebilirsiniz. Ailenizden ya da yakın arkadaşlarınızdan destek isteyerek, kendinize bakım planı yapmak için neler yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

9- Stresi azaltmaya yönelik hareket edin:

Stres hormonları vücudumuzdaki en önemli aktörlerdendir. Özellikle kortizol hormonu, metabolizmamız da dahil olmak üzere vücudumuzun birçok fonksiyonunu düzenlemekle görevlidir. Stresliyken insan vücudu çok daha az miktarda yağ yakmaktadır. Bu da kortizol hormonu dengesizliğine neden olmaktadır. Buna bağlı olarak kişide kilo alma, yorgunluk ve enerji düşüklüğü meydana gelir. Gün boyu sürdürülebilir bir enerjinizin olmasını, geceleri rahat uyumayı ve hormonlarınızın dengelenmesini istiyorsanız, Ashwaganda gibi bitkileri kullanabilirsiniz. Bu, stres seviyesini yukarı veya aşağıya zorlamaktan çok hormonlarınızın seviyelerini düzenlemeye ya da dengelemeye yardımcı olur. Stresi azaltmak için kullanılabilecek diğer şifalı otlar olarak çaylar, tentür veya kapsül olarak alanabilen Holy Basil ve Reishi mantarlarını kullanabilirsiniz.

10- Yiyeceklerin temizliğine özen gösterin:

Vücut sindirim için ne kadar az enerji harcıyorsa, iyileşme için de o oranda çok enerji harcamaktadır. Günü yaşayabilmek için yeterli miktarda enerjiye sahip olunması, uyuya kalınması ve enerjik hissedilmesi hormonların kontrol edilebildiğini göstermektedir. Bu durumları yaşayamıyorsanız, yaşam şeklinizde bazı değişiklikler ve yeniliklere gitmeniz gerekebilir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (4 Oy, Ortalama puan: 4,25 out of 5)
Loading...

Leave a Reply