Boy Uzatan 10 Önemli Yiyecek


Boy uzatan 10 önemli yiyecek

Boy Uzatan 10 Önemli Yiyecek: İnsanlarda boy konusu her zaman merak konusu olmuştur. Boyu kısa olan kişiler uzun boylu kişilerle karşı karşıya geldikleri zaman özgüven eksikliği yaşayabilmektedirler. Boyu uzatmayı vaat eden bazı ürünler piyasada satılmaktadır, ancak bunların gerçeklikle hiçbir şekilde ilgisi bulunmamaktadır.

Erkeklerin boyları 25 yaşlarına gelene kadar uzadığı halde, bu süre kadınlarda 18-19 yaşlarında sona ermektedir. Boy uzaması, HGH (insan büyüme hormonu) denen hipofiz bezinin salgıladığı bir hormon vasıtasıyla olmaktadır. Dolayısıyla boy uzaması döneminde HGH hormonunun işlevlerine katkı sağlayacak besinlerin tüketilmesi faydalı olacaktır.

Boyun uzamasını sağlayan yiyecekler

İnsanın boyu genetik olarak belli olsa da büyümenin ya da boy uzamasının beslenme ile ilgili olduğu da bir gerçektir. Kişideki kısa boy yetersiz bir beslenmenin sonucu olabilmektedir. Dolayısıyla dengeli ve sağlıklı beslenmek, ergenlik döneminde yapılı ve sağlam bir vücuda erişebilmek için oldukça önemlidir.


En uygun boy ve kilo sahibi olabilmek için dengeli beslenme ve egzersiz kesinlikle yapılmalıdır. Vücudun güçlü kaslar, tendonlar ve ligamentlere sahip olabilmesi için farklı besinleri tüketmek gerekir. Yiyeceklerin kalsiyum, vitamin, mineral ve protein bakımından yeterli olmasına özen gösterilmelidir. Boy uzamasında proteinlerin, vitaminlerin ve minerallerin etkilerini anlatmak gerekirse;

1- Proteinler: Vücudun yapı taşı proteindir ve farklı dokular oluşturarak boy uzamasını sağlamaktadır. Büyüme hormonu için gerekli olan aminoasitler içeren proteinler organların, dokuların, kemiklerin, derinin ve dişlerin sürekliliği için büyük önem taşımaktadır. Protein eksikliğinde bağışıklık sisteminde zayıflık, kas kayıpları, anormal bir büyüme ve yetersiz bir mental gelişim olabilmektedir. Bundan dolayı süt, balık, yumurta, baklagiller ve karbonhidratlar yönünden zengin bir beslenme yapılmalıdır. Kısaca protein boyun uzamasında olmazsa olmaz en önemli besin kaynağı olarak öne çıkmaktadır.


2- Mineraller: Özellikle magnezyum, iyot, manganez, fosfor ve flor gibi mineraller büyüme ve boy uzaması için gereklidir. Kalsiyum hem büyüme hem de kemikler için vazgeçilmez bir mineraldir. Karbonatlı içecekler, fazla alınan tuz ve kahve, kalsiyumu inhibe etmekte ve büyüme sürecini negatif yönde etkilemektedir. Aşırı miktarda sigara tüketimi de büyümenin nünde bir engeldir ve sağlığı tehdit eden birçok zararı da bulunmaktadır.

3- Vitaminler: Özellikle D vitamini, sağlıklı ve güçlü kemikler için önemli bir vitamindir. D vitamini eksikliğinde kemik zayıflığı, büyümede aksaklıklar ve boy uzamasında olumsuzluklara neden olmaktadır. D vitamininin bir diğer görevi de vücuttaki kalsiyum emilimini sağlamasıdır. Büyüme için A, B1, B2, C ve F vitaminleri de önemlidir. Bu vitaminlerin tümü sebze ve meyvelerde bulunmaktadır.

Boy uzamasını sağlayan yiyecekler

1- Süt:

Süt çok önemli bir kalsiyum kaynağıdır ve büyüme için çok önemlidir. Kalsiyum aynı zamanda A vitamini ve hücrelerin büyümesini sağlayan protein de barındırmaktadır. Kolay bir şekilde sindirilebilen süt, proteinlerin en üst seviyede özümsenmesini sağlamaktadır. Kaymaksız süt yağ barındırmaz ve %100 protein deposudur. Büyüme çağındaki çocuklara her gün 2-3 bardak süt içirilmelidir.

2- Tavuk:

Hayvansal besinlerin içinde protein bakımından en zengin kaynak tavuktur. Kas ve doku gelişiminde önemli miktarda protein sağlamaktadır.

3- Süt ürünleri:

Süt ürünleri de boy uzamasına yardımcı olması için mutlaka tüketilmelidir. Peynir ve yoğurt A, B, D ve E vitaminleri yönünden oldukça zengindirler. Aynı zamanda kalsiyum ve protein de içermektedirler. Kalsiyum ve D vitamini büyüme açısından büyük önem taşımaktadır ve eksikliği durumunda boyun uzaması olumsuz etkilenmektedir. Büyüme çağındaki çocukların kalsiyum almaları oldukça faydalıdır.

4- Kırmızı et:

Protein yönünden önemli bir kaynak olan kırmızı et, aynı zamanda kolesterol seviyesini arttıran yağlar da barındırmaktadır.

5- Meyve ve sebzeler:

Boyun uzatılmasını sağlamak bir yana sağlıklı bir hayat tarzı için de meyve ve sebzeler önemlidir. Meyve ve sebzeler zengin lif, vitaminler, folik asit ve potasyum içermektedirler. Özellikle A vitamini kemiklerin ve dokuların gelişiminde katkı sağlamaktadır. Greyfurt, kavun, mango, papaya, kayısı ve karpuz A vitamini bakımından oldukça zengindirler. Bunlara ek olarak havuç, kabak, nohut, ıspanak, brokoli ve patateste de A vitamini bulunmaktadır. Ayrıca domates, kabuksuz meyveler, turunçgiller de kemiklerin sağlıklı büyümesini sağladığı gibi boy uzamasına da yardım etmektedir.

6- Yumurta:

Çok iyi bir protein ve enerji kaynağı olan yumurtanın beyaz kısmı %100 protein içermektedir. İçeriğinde B2 vitamini bulunan yumurta, hücrelerin çoğalmasına da yardımcıdır. Boy uzaması için ergenlik döneminde her gün 3-4 yumurta yenmelidir. Bu miktardan daha çok tüketilecekse, beyazını tüketmek daha iyidir. Çünkü yumurta sarısı yüksek yağ içermekte, dolayısıyla da damar tıkanıklığı ve kilo alımına yol açmaktadır.

7- Hububat ve nişasta:

İnsan vücudunun ana enerji kaynakları hububatlar ve nişastadır. Ayrıca lif, B vitamini, magnezyum, demir ve selenyum da içermektedirler. Önemli birer kalori kaynağı oldukları için de ergenlik çağında tüketilmeleri önemlidir. Tam buğday içeren gıdalar, mısır ve kahverengi pirinç hem büyümede hem de boy uzamasında oldukça önemlidir.

8- Yulaf:

Yulafın içeriğinde de önemli miktarda protein bulunmaktadır. Bu besin yağ miktarını düşürmekte ve kas kütlesini arttırmaktadır. Kahvaltılarınızda 50 gram kadar yulaf tüketmeniz tavsiye edilir.

9- Soya:

Sebzeler içinde en fazla miktarda protein içeren soyadır. İçeriğindeki saf protein, doku kütlesinin artmasında ve kemik gelişiminde ciddi katkı sağlamaktadır. Boy uzatmak için günde 50 gram soya tüketilirse önemli bir katkı sağlamaktadır.

10- Mercan kalsiyumu:

Deniz mercanlarından elde edilen mercan kalsiyumu kemik büyümesinin artmasını sağlamaktadır. Etkili olabilmesi için erken yaşlardan itibaren tüketilmeye başlanmalıdır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 Oy, Ortalama puan: 3,67 out of 5)
Loading...3 Yorum

  1. merve yılmaz 6 Şubat 2017
  2. Zerrin Güzel 10 Şubat 2017
  3. Şafak 8 Nisan 2017

Konu hakkında yorum yap veya soru sor