Şalgam suyunun faydaları (Şalgamın faydaları)

şalgamın faydaları

Şalgam suyu neye iyi gelir, şalgam hangi hastalıklara iyi gelir, Şalgamın suyunun faydaları nelerdir işte detaylar. Acı tadı olan bir kök sebze olan şalgam, yapraklarında ve kökünde çok yüksek besin ve bileşenler barındırmaktadır. Ülkemizde yaygın olarak tüketilen şalgamın kış aylarında tüketimi daha da artmaktadır. İçeriğinde bolca A, C, E, K ve B6 vitaminleri barındıran şalgam, demir, kalsiyum, fosfor, potasyum ve magnezyum yönünden de oldukça zengin bir besindir.

Şalgamın faydaları nelerdir?

İçeriğindeki vitamin ve mineraller kalp sağlığından kanserle savaşa, cilt sağlığından damar sağlığına kadar pek çok hastalığa karşı fayda sağlamaktadır. Şalgam Omega 6 ve diyet liflerini de içinde barındırmaktadır. Diyet lifleri sindirim sistemine katkı sağlarken, Omega 6 yağları cilt ve saç sağlığı ile birlikte iltihaplanmalara karşı destek sağlamaktadır. Şalgamın başlıca faydaları ise;

1- Şalgam suyu Kanseri önlemeye yardımcı olur:

Diğer birçok sebzede olduğu gibi kanserle mücadele gösteren doğal besinler ve antioksidanlar bakımından oldukça zengindir. İçeriğindeki yüksek gliknozolit bileşeni sayesinde karaciğerdeki toksinler ve kanserojen maddelerle mücadele etmeyi sağlar. Gliknozolit bileşeninin tümör büyümesini de engellediği belirtilmektedir.

2- Şalgam suyu Kalp sağlığını korur:

Anti-flamatuar özelliği nedeniyle kalp krizi ve kalp hastalıklarının önlenmesinde etkilidir. Kolesterol seviyesini sağlıklı düzeyde tutar. Kalp damar sağlığı için büyük fayda sağlayan B vitamini içermektedir.

3- Şalgam suyu Bağışıklığı korur:

A, C ve E vitaminleri ile manganez ve beta-karoten içeren şalgam, çok sağlam bir antioksidandır. Bu özelliği ile bağışıklık sisteminin korunmasına yardımcı olur. Özellikle şalgam yapraklarının antioksidan özelliği çok daha yüksektir.

4- Şalgam suyu Bağırsak sorunlarında etkilidir:

Şalgam, anti-flamatuar özellikleri olan Omega 3 ve K vitamini bakımından çok zengin bir besindir. Bu özellikleri ile vücudun enflamasyon sistemini önemli ölçüde destekler. Bu sayede bağırsak hastalıklarına karşı hem koruma hem de tedavi amaçlı kullanılmaktadır.

5- Şalgam suyu Sindirim sistemini korur:

İçeriğinde bulunan yüksek miktardaki diyet lifleri sindirim sistemini destelemektedir. Şalgam, içeriğinde bulunan element ve bileşenler sayesinde enfeksiyonlara ve zararlı bakterilere karşı sindirim sistemini korumaya da katkı sağlamaktadır.

6- Kemik sağlığına iyi gelir:

Şalgamdaki potasyum ve kalsiyum osteoproz gibi kemik hastalıklarını önlemede yardımcıdır. Özellikle çocuklarda gelişme dönemlerinde kas iskelet sistemleri için faydalıdır.

7- Şalgam suyu Kilo vermeye yardımcıdır:

Şalgamın yüksek diyet lifi içermesi bağırsak hareketliliği sağlamaktadır. Böylece vücut zararlı atıkları daha çabuk dışarı atar. Sonucunda da kilo verme konusunda kişiye destek sağlar. İçerdiği bol su nedeniyle de kabızlığa karşı etkilidir.

Leave a Reply