Çinko içeren yiyecekler nelerdir?

çinko içeren yiyecekler

Hangi yiyecekler çinko içerir, çinkodan zengin yiyecekler nelerdir çinko bulunan gıdalar hangileridir işte detaylar. Çinko minerali, yaraların hızlı iyileşmesi, güçlü bağışıklık sistemi, protein üretimi ve hücreler için gereklidir. Özellikle kırmızı et ve deniz ürünlerinde bol miktarda bulunan çinko, badem, fıstık gibi kuru yemişlerde bulunmaktadır. işte, çinko açısından zengin olan yiyecekler;

Çinko açısından zengin gıdalar:

Hayvansal gıdalar

Kırmız et ve midye çinko açısından zengindir. Tavuk, süt, yoğurt, peynir çinko açısından diğer zengin besinlerdir.

Kuru yemiş

Kaju, badem, yer fıstığı günde 1-2 avuç kadar tüketilirse günlük gereken çinko ihtiyacı karşılanır.

Sebzeler

Bazı sebzeler iyi çinko kaynaklarıdır. Ispanak, mantar, yeşil bezelye, bamya ve kuşkonmaz iyi çinko kaynaklarıdır.

Çinko eksikliği:

Çinko eksikliğinde bağışıklık sistemi hızla zayıflar ve hastalıklara karşı korunmasız hale geliriz. İştah kaybı çinko eksikliğinin birinci nedenidir. Koku ve tat duyularında azalma iştahsızlıkla birlikte görülür. Ciltte tahrişler, kapanmayan yaralar, kaşıntı, zihin karışıklığı, sorun çözme yeteneğinde zayıflama başlıca çinko eksikliğidir.

Kimlerde çinko eksikliği görülür?

Düzenli olarak alkol tüketenlerin yaklaşık yarısında çinko eksikliği görülür. Vejateryenlerde, hamile ve emzirten kadınlarda, demir takviyesi alanlarda, mide hastalığı ve orak hücre hastalığı olanlarda çinko eksikliği görülür.

Çinko sayesinde çocuklarda büyüme ve gelişme olur. Diş ve kemik dokularında çok önemlidir. Yetişkinlerde prostat ve üreme sorunları çinko eksikliğinde oluşur. Çinko eksikliğinde halsizlik, yaraların geç iyileşmesi, saçlarda ve dişlerde zayıflama oluşur. Yetişkinlerde çinko ihtiyacı 15-20 mg. kadardır. Bu oran gebelikte ve spor yapanlarda artar.

Çinko eksikliğinde oluşan hastalıklar:

Büyüme geriliği,

İmmün fonksiyon bozukluğu, diyare, alopse,

Yara iyileşmesinde gecikme, tat duyusunda azalma, iştahsızlık,

Davranış değişikleri, cinsel olgunlukta gerileme görülmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply