Selülit nedir, nasıl önlenir?

Selülit nedir nasıl önlenir; Toplumumuzdaki kadınlarımız, vücut yapısı itibariyle selülite oldukça eğilimlidirler. Sarf edilecek çaba ve özenli olmakla beraber, selülit oluşumunun önünü alabilmek de mümkündür. Selülit oluşumunu önlemek ve selülit bulunan bölgelerin düzeltilmesi amacıyla bazı yapılabilecekler bulunmaktadır. Yazımızda bunları sizlere aktarmaya çalışacağız. İşte, detaylar;

Selülite karşı yapılabilecekler:

 • Selüliti önlemek için yürüyüş yapın:

Her gün düzenli olarak yapacağınız yürüyüşler, genel vücut sağlığınıza olduğu kadar selülitleriniz açısından da çok ciddi bir yenilenme imkanı sağlayacaktır. Günlük olarak yapacağınız yarım saatlik yürüyüşler, sizi selülit riskinden koruyacağı gibi selülitlerinizden de kurtaracaktır.

 • Selülitten kurtulmak için bol su için:

Her gün tükettiğiniz su miktarını arttırmalı ve içtiğiniz suya önem vermelisiniz. Günlük en az 2-2,5 litre alkali su tüketimi gerçekleştirmelisiniz. Bunu yaptığınızda ve alışkanlık haline getirdiğinizde, vücudunuz düzene gireceği gibi kötü bir görüntü meydana getiren selülit lekelerinden de çok kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz.

 • Vitamin alımı yaparak selülitten kurtulabilirsiniz:

Konuyla ilgili bir hekime müracaat ederek, vücudunuzun gereksinimi olan vitamin ve mineralleri alabilirsiniz. Özellikle A, C ve E vitaminleri selülitli bölgelerin iyileşmesinde çok büyük etki etmektedir. Ayrıca çinko, selenyum ve beta karoten gibi çok güçlü maddelerin tüketilmesi, selülit oluşma riskini de engelleyecektir.

 • Doğal şeker alımı Selüliti oluşumunu önlüyor:

Yapay şekerler, yapay tatlandırıcılar ve yapay renklendiriciler gibi doğal olmayan şekerlerden olabildiğince uzak durulması gerekmektedir. Yapay olarak elde edilen bu ürünler, vücudun doğal yapısını değiştirmekte ve selülite neden olabilmektedir. Bu tür yapay tatlandırıcıların yerine bal ve diğer doğal ürünlerin tercih edilmesi gerekmektedir.

 • Hazır gıdalar selülit yapıyor:

Ağır yağlar, abur cubur atıştırmalıklar, margarin, işlenmiş ve hazır gıdalar tüketmek vücut dengesini bozabilir ve bundan dolayı da vücutta bir takım deformasyonlar ortaya çıkabilir. Bu deformasyonlardan biri de selülittir. Selülitlerden kurtulmak isteyen herkesin, yukarıda sıralanan bu tür besinlerden uzak durması gerekmektedir.

 • Selüliti önlemek için tam tahıllı buğday ürünleri tüketin :

Buğday unundan ve buğdaydan üretilmiş olan bir ürünün sürekli tüketilmemesi gerekmektedir. Bunların yerine daha çok tam tahıllı ve kepekli ekmek gibi mamullerin tercih edilmesi daha doğru olacaktır.

 • Aşırı meyve yenmesi selülit oluşumunu tetikliyor:

Özellikle üzüm, mango ve muz gibi içeriğinde şeker olan meyvelerin fazla tüketilmesi, selülit oluşumlarını tetikleyebilmektedir. Bundan dolayı aşırı tüketmekten imtina edilmelidir. Sonuç olarak meyve yiyeceğiniz zaman bunun planlamasını yapmalı ve buna göre tüketmelisiniz.

 • Yeşillik tüketerek selülitten kurtulun:

Özellikle yeşil renkli sebzelerin sıkça tüketilmesine önem verilmelidir. Maydanoz gibi ödem atmayı sağlayan sebzeler ile selülitli bölgelerin daha çabuk iyileşmesini, ayrıca vücudunuz için çok iyi bir detoks olmasını sağlayabilirsiniz.

 • Selüliti önlemek için kuruyemiş tüketimini en aza indirin:

İçeriğinde zararlı bir takım yağları barındıran kuruyemişler, çok fazla tüketilirse hem kilo alımına hem de selülit oluşumuna yol açabilir. Bundan dolayı, kuruyemiş seviyorsanız  ve yemeden duramıyorsanız tüketiminizi belirli oranda sınırlandırmalısınız.

 • Alkol tüketmek Selülit oluşumunda büyük önem taşıyor:

Sürekli alkol alan ve günde 1 kadehten daha fazla alkol tüketen biriyseniz, vücudunuz için zararlı olabileceğini de biliyorsunuzdur. Birçok zararının yanı sıra, vücudunuzda selülit oluşumuna da neden olabileceğini bilmelisiniz.

 • Detoks çayı tüketmek Selüliti önlemede yardımcı:

Güvenilir olduğundan emin olduğunuz detoks çaylarını eczanelerden temin edip rahatlıkla selülitleriniz için tüketebilirsiniz. Bununla birlikte ödem gideren takviyeler de alabilir ve selülitli olan bölgenizin düzeltilmesine ekstra katkı sağlayabilirsiniz.

 • Estetik operasyon Selüliti önlemek için ayrı bir seçenek:

Selülitlerin iyileştirilmesinde ya da giderilmesinde, estetik cerrahi de oldukça önemli yer tutmaktadır. Günümüzde artık selülitli bölgelerin tedavisinde yaygın olarak tercih edilmektedir.  Bu nedenle güvenilir bir yöntem olan estetik cerrahisine selülitlerden kurtulmak için sizler de başvurabilirsiniz.

Kaynaklar:

mahmure.hurriyet.com.tr/foto/saglik/selulit-olusumunu-onlemek-icin-yapilabilecekler_43383

Leave a Reply