Kilo vermek için bilimsel olarak kanıtlanmış 20 yöntem

Kilo vermek için bilimsel olarak kanıtlanmış 20 yöntem 1

Kilo veremiyorum, nasıl hızlı kilo verebilirim, kilo vermek için hangi yolu izlemeliyim, kilo vermek için birde uzmanlar tarafından önerilen bu yöntemleri deneyin. Hemen hemen tüm insanların ortak derdi olan kilo verme uğruna pek çok insan, cerrahi operasyonlara giriyor ya da spora milyonlar harcıyor. Oysa kilo verme, hayat tarzında yapılan bazı değişimlerle kolayca yapılabiliyor. Kolay kilo vermek için, pek çok uzmanın ortaya çıkardığı bazı bilimsel yöntemlerden size bahsedelim istedik.

Su içmek hızlı kilo vermek için etkili bir yöntem

Düzenli olarak ve vücudun ihtiyacı kadar su içmek metabolizmayı hızlandırır. Metabolizmanın hızlanması kilo vermeyi kolaylaştırır. Günde 2.5-3 litre kadar su içmek kilo vermeye yardımcı olacağından günlük olarak tüketilmelidir.

Her sabah 1 yumurta sizi tok tutar

Yumurta az yağlı ve kuvvetli protein içeren bir besindir. Yumurtada olan protein çok hızlı kana karışır. Bu nedenle sizi uzun süre tok tutar. Bir sonraki öğünde çok az yemenizi sağlar. Haşlanmış ya da omlet olarak mutlaka her sabah 1-2 yumurta yemelisiniz.

Kahve içmek metabolizmanızı hızlanıdırır

Kahve metabolizmayı hızlandırmaktadır. Kahve, aynı zamanda kuvvetli bir antioksidandır. Kahvede olan kafein metabolizmayı %3-10 oranında arttırırken, %10-29 oranında yağ yakımını sağlar. Bu etkiyi yapan kahveler Türk kahvesi ve filtre kahvedir.

1 bardak yeşil çay yağ yakma özelliği ile kilo vermenize yardımcı olur

Metabolizmayı hızlandırması ve güçlü yağ yakma özelliği nedeni ile bir numara kabul edilen yeşil çayı, günde en az 1 defa içmek gerekmektedir. Aynı zamanda da antioksidan olan yeşil çay kansere karşı da sizi koruyacaktır.

Hindistan cevizi yağı metabolizmayı hızlandırır 

Hemen hemen tüm yemekleri hindistan cevizi yağı ile yapın. Bu yağ, metabolizmayı hızlandırmakta ve günlük kalori alımını yavaşlatmaktadır. Trigliseridler açısından zengin olan hindistan cevizini mutlaka kullanın.

Şekeri bırakın kilo vermeye başlayın

Şeker aslında bir bağımlılıktır. Vücudumuz kendi ihtiyacı kadar olan şekeri üretir. Üzerine aldığımız şeker fazlalıktır. Özellikle fruktoz ve mısır şurubu, şekerden çok daha zararlıdır. Obezite, tip 2 diyabet, kalp hastalığı ve felç riskini arttırır.

Rafine karbonhidrat almayın 

İşlenmiş olan tüm unlu mamüllerden uzak durun. Ekmek, kek, kurabiye ve pastane ürünlerinden uzak durun. Bu ürünler, ani kan şekeri dalgalanmaları yaratacağından çok daha fazla acıkmanızı sağlar.

Yiyecek günlüğü tutun;

Bilim adamlarının yaptığı araştırmalarda, porsiyon kontrolü ve kalori sayma yanında ne yediğinizi kaydettiğiniz bir günlük diyet başarısını çok arttırmaktadır. Bu nedenle günlük tutun.

Ani acıkma durumunda sağlıklı atıştırmalık bulundurun;

Bir anda acıktığınızda abur cubur yemek yerine kuru meyve, taze meyve, fındık, fıstık, çiğ sebze veya yoğurt elinizin altında bulunsun. Bu gıdalar diyetinize çok yardımcıdır.

Acı biber tüketin;

Acı biber, metabolizmayı hızlandırır hatta yapılan araştırmalarda metabolizmayı en fazla hızlandıran gıda acı kırmızı biberdir. İstediğiniz kadar rahatlıkla yiyebilirsiniz.

Kardiyo egzersizi yapın;

Bu egzersizlerin yanında, aerobik yapmak da fiziksel ve zihinsel olarak gelişmenizi sağlar. Özellikle göbek yağı yakmak istiyorsanız, kardiyo egzersizler çok faydalıdır.

Bölgesel vücut egzersizleri;

Kas kütlenizi diyet yaparken kaybetmemek için bölgesel egzersiz yapın. Örn. Ağırlık çalışın ve bisiklete binin.

Haftada en az 3 gün et yiyin;

Kırmızı ya da beyaz et haftada 3 defa mutlaka yenilmelidir. Çünkü, protein kilo vermeye destek olurken, kas kaybının da önüne geçmenizi sağlamaktadır.

Sebze ve meyve tüketin;

Çoğu sebze ve meyveyi bol olarak tüketmek, sizin kilo almanıza engel olacak ve daha kolay kilo vermenizi sağlayacaktır. Salatalık, kabak, şeftali ve karpuz özellikle tüketilmesi gerekenlerdir.

Lokmanızı uzun çiğneyin;

Beyne tokluk hissi, yemek yemeğe başladıktan yaklaşık 20 dakika sonra gider. Lokmaları uzun çiğnemek bu nedenle çok önemlidir.

Uykunuzu sağlıklı alın;

Kaliteli alınan uyku sizin yağ yakım sürenizi uzatır. Az ve kötü uyku kilo almanızı sağlar. Obezite genelde uyku sorunu olanlarda daha sıktır.

Yemek bağımlısı olmayın;

Kontrolünüz dışında yemek yiyorsanız yemek bağımlılığınız olabilir. Gıda bağımlısı olduğunuzu düşünüyorsanız, bir psikoloğa gitmeyi düşünün. Bu durumun bir tedavisi olduğunu unutmayın.

Daha fazla protein tüketin;

Protein seviyesi fazla olan bir diyet uygulayın. Protein, metabolizma hızını arttırken daha az kalori almanızı sağlar. Bu nedenle haftada 3 defa et yiyin ve her sabah yumurta tüketin.

Şekerli içecekleri tüketmeyin;

Kola, gazoz ve meyve suyu gibi içi şeker deposu olan ürünleri kullanmayın. Bunları bırakmadıkça kilo vermeniz imkansızdır.

Karışık diyet listeleri;

Karışık ve ara öğünleri farklı olan diyet listelerinden uzak durun. Bu durum hem sindirim hem de kafa karışıklığına neden olacaktır. Vücudunuza aldığınız yiyecekler, ne kadar sade olursa o kadar rahat edersiniz.

Bu yazı haber7.com kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

Kaynak: haber7.com/saglik/haber/2419898-kilo-vermek-icin-20-bilimsel-yontem

Leave a Reply