Limonlu su içmek kilo verdirir mi?

Limonlu su içmek kilo verdirir mi? 1

Limonlu su tüketilerek kilo vereceğini düşünen pek çok kişi bulunmaktadır. Her gün kilo vermek için etkili olduğu belirtilen farklı bir besin veya değişik karışımlar ortaya çıkmaktadır. Bunlardan biri de limonlu suyun kilo verdirmesidir. Peki, limonlu su içerek kilo vermek mümkün mü? işte Yazımızda, bu sorunun cevabını vermeye çalışacağız. İşte, detaylar;

Limonlu suyun içeriği;

Limonlu suyun kilo vermeyle olan ilişkisini ele almadan evvel, limonlu suyun içeriğinde ne olduğu hakkında kısa bazı bilgiler vermek istiyoruz. Bu sayede limonlu su ile ilgili çok daha doğru bir yorum yapma imkanınız olacaktır.

Orta boy bir limonun yarısı sıkılıp bir bardak suyla karıştırıldığı zaman, elde edilen karışımda 10 mg C vitamini, 10 kalori ve 2 gramdan daha az şeker bulunmaktadır. Baktığınızda bu karışımın içinde başka hiçbir bileşen yer almamaktadır. Bu durumda limonlu suyun kilo verdirdiği iddiası nereden kaynaklanmaktadır?

Bizim fikrimiz; suyun kilo verme konusunda sunduğu faydanın, limonlu su denilerek insanların ilgisinin daha fazla çekilmesinin sağlandığı yönünde. Çünkü su tüketmek kilo verme sürecine tokluk hissini arttırmakta, vücudun hidrate edilmesini sağlayarak metabolizmanın düzenlenmesine katkı sağlamaktadır.

Limonlu su kilo verdirir mi?

Limonlu su gerçekten kilo verdiriyor mu? Bu konu hakkında bazı mekanizmalar bulunmaktadır. Bunlardan kısaca bahsedeceğiz.

Limon vücudun alkalize olmasını sağlamaktadır. Pek çok kişiden duyduğumuz tek şey şudur; Limon alkali beslenme için uygundur ve alkali diyet kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

Maalesef alkali diyetle kilo verme arasındaki ilişki halen tartışma konusudur. Vücudu alkalize eden besinlerin basitçe zayıflatması mümkün değildir. Buna bağlı olarak limonlu su içmek de yalnızca idrarı biraz alkali yapar kanı yapmaz.

Şayet abartıp da tek seferde 8 kilo limon tüketirseniz, kan pH değerinde sadece ve sadece 0,2 puan artış görülebilir. Kısaca, bir bardak suya birkaç damla limon suyu sıkmakla ancak kendinizi kandırabilirsiniz, vücudunuzu değil.

Limonda lif bulunur;

Limonun yapısında kilo vermeye katkı sağlayan önemli bir lif grubu olan pektin bulunmaktadır. Fakat limon suyunda lif bulunmaz. Hatta limonda bulunan pektin miktarı, diyet yaparak almanız gereken lif miktarının %5 kadarını ancak oluşturmaktadır. Ayrıca lif tüketmek de tek başına kilo vermeye yardımcı olmamaktadır.

Detoks yaparak kilo verebilirsiniz;

Belki de son zamanların en büyük yalanı detokstur. Detoks mekanizmasının kanıtlanmış hiçbir dayanağı bunmamaktadır ve vücudunuzun da yetersiz detoks çabanıza da hiç ihtiyacı bulunmamaktadır.

Vücudumuzda karaciğer gibi pek çok kimyasal reaksiyonu anında gerçekleştirebilen, bunu da uzun yıllar boyu hiç aksatmadan uygulayan bir organ varken, limon suyunun vücudu gerçekten temizleyebileceğine inanıyor musunuz?

Neticede limonlu suyunun hiçbir mekanizma ile kilo vermeye yardımı yoktur. Bu, sözde bazı bilim insanlarının şöhrete kavuşmak amacıyla ortaya attıkları süslü bir yalandır. Çünkü hiçbir bilimsel temele dayanmamaktadır.

Kilo verme sürecinde bir başına hiçbir şey etkili olmamaktadır. Kilo vermeyi hakikaten isteyen biriyseniz, birden daha fazla şeyi doğru ve düzün yapabilmelisiniz. Limon suyunun kilo verdirdiği gibi dayanaksız bir fikir üzerinden hareket etmeyin.

Limonlu suyu sadece ferahlık ve lezzet açısından tüketebilirsiniz. Kilo verme konusunda size hiçbir katkısı olacağını düşünmeyin.

Uyandıktan Sonra Neden Limonlu Su İçmelisiniz?

Limonlu çay içmenin mucizevi faydaları

Limonlu Su ve Faydaları

Kaynak: Bu yazı, fitekran.com/limonlu-su-kilo-verdirir-mi/ kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

Leave a Reply