Şekere hastalığına iyi gelen yiyecekler


şeker hastalığı

Hangi yiyecekler şeker hastalığına iyi gelir, şeker hastalığına iyi gelen besin önerileri, şeker hastalığına ne iyi gelir. Şeker hastalığı yani , kanda var olan şekerin artması ile oluşur. tedavisi olan bir hastalık değildir. Kontrollü bir yaşam ve diyetle kontrol altına alınır. Tedavi protokolüne girilmezse metabolik sendrom başta olmak üzere, kalp, damar, böbrek, göz gibi pek çok organda ve sistemde sorun yaratır. Bu nedenle mutlaka tedavi edilmelidir. Fakat, her hastanın diyeti ve egzersizi farklıdır. Özetle, şeker hastalığı kontrol altına alınması gereken bir hastalıktır.İşte, şeker hastalığına iyi gelen yiyecekler;

Şekere iyi gelen besinler


Şeker hastalığında dikkat edilen şey, glisemik endekstir. Bu terim, yenildiğinde kan şekerini hızla yükseltmeyen gıdalar için kullanılır.

Bakliyatlar


Mercimek, bezelye ve fasulye glisemik endeksi düşük gıdalardır. Ayrıca bu gıdalar, bol liflidir. Lifli olan gıdalarda kolesterol emilimini yavaşlatır. Yapılan araştırmalarda bol lifli olan ve glisemik endeksi düşük baklagilleri tüketen şeker hastalarında şeker ve kolesterol oranları daha düşüktür.

Tahıllar

Tahıllar kan şekerini yükseltmez yani glisemik endeksleri düşüktür. Kan şekerini arttırmadan direk enerjiye dönüşerek metabolizmaya faydalıdırlar. Kepekli makarna, tam tahıllı çavdar en iyi örneklerdir.

Omega 3 yağ asitleri

Omega 3 yağ asitleri, şeker hastalığı kaynaklı kalp ve damar hastalıkları için önerilir. Vücut tarafından üretilemezler. En etkili kaynakları balıktır. Ayrıca, keten tohumu, keten tohumu yağı, ceviz yenilerek de omega 3 yağ asidi alınır.

Tarçın

Günde 1-6 gr. aralığında tarçın tüketmek, kan şekerini düşürür, kolesterol ve yağ oranlarında denge sağlıyor. Bu nedenle, yemekler dahil olmak üzere tarçın içeceklerde de kullanılmalıdır.

Sebze ve meyve

Vitamin, mineral ve lifli olmaları nedeni ile kan şekerini dengelerler. Lahana, portakal, ıhlamur, limon, şalgam, brokoli, turp, ıspanak, greyfurt, çilek ve böğürtlen bu nedenle tüketilmelidir.

Yağsız et

Doymuş yağ oranı düşük olan etler, kolesterolü düşürür ve protein içerir. Ringa, somon, sardalye, ton balığı, karides, tavuk, hindi yenilebilir. Fakat, etleri haşlama tarzı yemek gereklidir.

Zeytinyağı

İyi kolesterolü artırır ve damar tıkanıklığına riski düşürür. Bu nedenle zeytinyağını tüm yemeklerde kullanmak gereklidir. İnsülin direncini düşürüp, kan şekerini de sabitlemektedir.

Şeker hastalığında glisemik indeksi baz almak ve ona göre beslenmek çok önemlidir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor