Sağ Kol Ağrısı Olası Nedenleri Nelerdir ve Tedavisi

Sağ kol ağrısı nedenleri ve tedavisi

Sağ kolda oluşan ağrının olası nedenleri ve bu şikayet için tedavi yöntemleri hakkında bilgiler vereceğiz. Sağ kolun ağrıması, aslında tehlikeli bir durum değildir. Kas ve kemiklerde olan sorunlar, sinir sorunları, karpal tünel sendromu veya tendon iltihapları kaynaklı olabilir. Ayrıca kalp krizi geçiren insanlarda sol koldan başlayan ağrı sağ kola kadar yayılabilir. 

Sağ kol ağrısı nedenleri

Kaslarda olan sorunlar, çekilme, kasılma, sıkışma ve zedelenmeler yanı sıra doku zedelenmeleri başlıca sağ kol ağrısı nedenleridir. Sağ kolda oluşan ağrının diğer sebepleriyse, sinir, tendon, kemik kaynaklı oluşabilir.

Kas ve yumuşak doku travmaları

Kas çekilmesi, kas zedelenmesi kasları oluşturan liflerin zorlanması, gerilmesi, bir kısmının kopması ya da hepsinin kopması ile meydana gelir. Bu durumda çok şiddetli ya da orta, hafif şiddetli, ağrılar oluşur. Kasın kopması durumunda kopma anında bir patlama sesi oluşur ve yumuşak doku bağlandığı kemikten komple ayrılır. Derinin o bölgesinde çökmeler gözle görünür hale gelir. Kaslarda oluşan bu travmalar yanı sıra uzun süre hareketsiz kalmakta ağrıya neden olur. Bilgisayar kullanan insanlarda, omzun alt kısmından başlayan ve kola yayılan ağrılar vardır.

Sinir kaynaklı ağrılar

Sağ kol ağrılarının bir kısmı, sinirlerle bağlantılıdır. Sinir ezildiğinde ve hasar gördüğünde oluştuğu bölgeye ağrı verir. Sinir ağrısı, kolda batma, uyuşma ve karıncalanma hissi ile oluşur. Sinir ile oluşan bu ağrılarda, hasar gören sinirin neden olduğu çözümlenmelidir. Omurgada oluşan bel fıtığı, kol ve omuzlarda olan sinirleri ezebilir. Bu da sağ kolda ağrıya neden olabilir.

Tendon iltihabı

Kasları, kemiklere bağlayan tendonlar iltihaplandığında ortaya çıkmaktadır. Tendon iltihabı sağ kolda iltihabı,  şişkinliğe neden olur.

Kemik çatlakları

Kemik ve kasların kaldıracağı yükün ve basıncın üzerinde baskıya uğraması ile oluşur. kemikte çatlaklar oluşur ve ağrılara neden olur.

Karpal tünel sendromu

Karpal tünel sendromu genelde el bileğinde olan sinirin sıkışması sonucu oluşur. şiddetli ağrı yapar ve oluştuğu bilekte olan ağrı kol boyunca ilerler.

Sağ kol ağrısı tedavisi 

Kol ağrısının nedeni kasların sıkışması, çekilmesi ile oluşmuşsa hemen buz ile kompres yapmak önerilir. Ağrı hafifleyinceye kadar devam edilir.

Kolun yukarıda tutulması kan dolaşımının yaratacağı şişliği alacaktır.

Kas lifleri bir kısmının kopması ya da tamamının kopması ile ağrı yapıyorsa ameliyat önerilir.

Hastaya iltihap önleyici ilaçlar, tendon iltihabı olduğunda verilir.

Sinir sıkışması durumunda hastaya fizik tedavi de uygulanabilir.

Leave a Reply