Reflüye iyi gelen 8 mucizevi besin

Reflüye iyi gelen 8 mucize besin: Reflü, birçok insanın yakındığı en yaygın sağlık sorunlarından biridir. Reflünün tedavisinde en önemli unsurlar, beslenme düzeni ve tüketilen besinlerdir. Yazımızda, reflüye iyi gelen besinler ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağız. Ancak öncelikle reflü ile ilgili bazı bilgiler verelim. İşte, detaylar;

Reflü nedir?

Midenin üst kısmında besinlerin yemek borusundan yukarıya çıkmasını önleyen kas yapısına mide kapakçığı denmektedir. Alınan gıdalar bağırsaklar vasıtasıyla mideye iner ve bu kas yapısı kapanır. Bu sayede besinler mideden yukarı doğru çıkamaz. Mide kapakçığındaki herhangi bir problem nedeniyle kasın çalışmaması halinde, besinler yemek borusundan yukarı çıkar ve reflü meydana gelir.

Reflünün meydana gelmesinde, tüketilen gıdalar ve beslenme düzeni oldukça etkilidir. Kas yapısını bozan asitli içecekler veya besinler, yemek borusuna doğru harekete geçtiği anda midede acı yaşanır. Bunun yanı sıra midede kramp ve yanma ile birlikte karın ağrısı da yaşanmaktadır. Reflü tedavisinde bu nedenle tüketilen besinler ve beslenme alışkanlıkları büyük önem taşımaktadır. Ama reflüye iyi gelen yiyecekler de var.

Reflüye iyi gelen 8 besin:

  • Yulaf;

Lif içeren gıdalar midede çok kolay bir şekilde enzimlenmektedir. Bundan dolayı sindirim sisteminin işi de kolaylaşmış olur. Yemek borusu aracılığıyla mideye indiği zaman mide tarafından hemen sindirilmeye başlar. Lifli besinlerin ilk sırasında yulaf ve yulaf ezmesi gelmektedir. Az yağlı sütle birlikte tüketilen yulaf ezmesi, reflüye oldukça iyi geldiği gibi uzun süreli tokluk hissi de vermektedir.

  • Balık;

Omega-3 ve demir açısından oldukça zengin olan balık, asit ve yağlar yönünden de çok dengeli bir besin maddesidir. Bu sayede reflü ağrısının önlenmesinde etkilidir. Ayrıca balığın az yağla pişirilerek tüketilmesi de daha faydalı olmaktadır.

  • Kereviz;

Reflü sorunu olanların her zaman düşük kalorili gıdaları tüketmeleri gerekir. Kereviz de bu en düşük kalorili besinlerden biridir ve özellikle sindirim sistemi üzerinde çok olumlu etkileri vardır. Kerevizi haşlayarak salatalarınızda da kullanabilirsiniz.

  • Lahana;

İçeriğinde bulunan demir ve C vitamini ile pek çok hastalığa karşı iyi gelmektedir. Özellikle reflü sorunu bulunanların öğünlerinde rahatlıkla tüketebilecekleri besinlerin ilk sıralarında gelmektedir. Ayrıca asit oranı oldukça düşük olduğundan dolayı da çok faydalı bir besindir.

  • Muz;

Reflü sorunu yaşayanların özellikle tüketmeleri gereken meyvelerin ilke sırasında muz gelmektedir. Ph değeri oldukça düşük düzeyde olan muz, kişiye sağladığı enerji nedeniyle mutlaka tüketilmesi gereken meyvelerdendir.

  • Brokoli;

Brokoli, reflü belirtilerinin azaltılmasında oldukça yardımcıdır ve besin değerleri açısından da oldukça değerli bir sebzedir. Ayrıca mide yanmamsına karşı fayda sağlar ve sizin için çok iyi bir alternatif olabilir.

  • Haşlanmış patates;

Patates, nişasta yönünden oldukça zengin bir sebzedir. Eğer haşlanarak tüketilirse reflüye karşı çok iyi gelmektedir. Patates haşlandığı zaman yağ oranı ve asit seviyesinde herhangi bir artış meydana gelmez.

  • Şeftali;

Bol lif içeren meyvelerin ilk sıralarında bulunan şeftali, sindirimi çok kolay bir meyvedir. Asit içeriği olmadığı için reflü sorunu bulunanların öğünlerinde mutlaka tüketmeleri gereken besinlerden biri olarak öne çıkmaktadır.

Reflü belirtileri nelerdir?

Reflü hastalığına karşı alınacak 7 etkili önlem

En sık Alerji yapan besinler

Stres durumu astım ve reflüyü tetikler mi?

Hazımsızlık belirtileri nedenleri ve tedavisi

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply