En sık Alerji yapan besinler

En sık Alerji yapan besinler 1

Alerji yapan besinler nelerdir, hangi yiyeceklerden uzak durmalıyız işte detaylar. Son yıllarda alerji çok hızlı bir şekilde yayılıyor. Uzmanlar, bunun başlıca nedeninin hızlı beslenme ve hazır gıda tüketimine bağlıyor. Beslenme alışkanlıklarının değişimiyle, özellikle çocuklardaki alerji astıma bile neden olmaktadır. Çocuklar, daha az sebze ve meyve yiyor. Sağlıklı gıdalar yemedikleri gibi, şekerli ve hazır gıdaları fazla tüketiyorlar.

Alerji yapan besinler:

Çikolata (Kakao);

Çikolata yenildiğinde endorfin hormonu salgılar. Endorfin, mutluluk hormonudur ve zamanla bağımlılık yapar. Bağımlı olduğunuzda sürekli olarak çikolata yeme isteği duyarsınız. Oysa çikolatanın içinde bol miktarda kafein vardır. Kafein uyarıcı olup mide asidini arttırır ve reflüye neden olur. Karın ağrısı, mide bulantısı ve iştahsızlık ortaya çıkabilir. Çikolata alerji yapan besinler arasındadır.

Margarin;

Margarinin içinde bol miktarda omega-6 vardır. Omega-6 alerjiyi arttırır. İçinde margarin olan poğaça, açma ve pasta gibi pastane ürünleri alerjiyi tetikler. Oysa, zeytinyağı gibi sağlıklı yağlarda olan omega-3 yağ asitleri alerji yapmaz ve hatta engeller. Bu nedenle sağlıklı yağlarla beslenmek gereklidir.

Kızartmalar ve cipsler;

Kızartma ve cipsler bol yağ içerdiği gibi, çok yenildiğinde kilo aldırır. Kilolu olmak çocuklarda reflüye neden olur. Reflü de beraberinde astımı getirir. Kızartma ve cipsi sürekli tüketen çocuklarda alerjinin çok daha fazla görülmesi gayet normaldir.

Ketçap;

Domatesin zaten alerjiyi tetiklediği bilinmektedir. Ayrıca, mide salgısını arttırır ve reflü yaratır. Ketçaplarda bol domates, katkı maddeleri, tuz ve şeker vardır. İçinde katkı olmasa bile mideyi rahatsız eder. Sürekli ketçap yiyen insanlarda astım, reflü ve alerji ortaya çıkmaktadır.

Mayonez;

Mayonez bol yağlı bir besindir. Özellikle çocuklarda alerjik astımı tetikler. Hamburger, patates kızartması, kola ile beslenen çocuklarda bu nedenle astım atakları meydana gelmektedir.

Bal;

Alerji ve astıma iyi gelen bal, aslında midede hazmı çok zor olan bir gıdadır. Alerjik astımı olan çocuklara sürekli bal vermek reflüye neden olabilir. Bu nedenle dikkatli olmakta fayda vardır.

Acı ve baharatlar;

Acı ve baharatlar, reflü ve astımlı kişiler tarafından yenilmemesi gereken gıdalardır. Biberli yiyecekler ve baharatlar mide asidini arttırdığı için reflü yaratır. Zamanla reflü, astımı tetikleyerek nefes almada çeşitli sorunlar yaratır.

Kolalı ve gazlı içecekler;

Kola içeren içecekler aslında bol kafeinlidir. Kafein, mide asidini arttırır ve reflüye neden olur. Son yıllarda kolalı ve gazlı içecekler çok fazla tüketilmektedir ve bu nedenle, alerjik astım ve reflü çok sık görülmektedir.

Soğuk çay ve kahve;

İçerdikleri kafein nedeni ile mide sorunlarına ve iştahsızlığa neden olmaktadır. Mide asidi arttığından reflü ve alerjik astıma neden olmaktadır. Üstelik içerdikleri kafeinle alışkanlık yaptığından kurtulmak da çok zordur.

Çiğ sarımsak ve soğan;

Çiğ sarımsak ve soğan, mide asidini arttırır ve alerjik astımı tetikler. Son yıllarda sağlıklı beslenme amaçlı tüketimi artan bu gıdalardan, aslında çocuklara dikkatli verilmelidir.

Şerbetli tatlılar;

İçerisinde margarin ve şekeri bol olan bu gıdaların, midede asit salgısını arttırdığı ve alerjik astıma neden olduğu söylenmektedir. Özellikle son yıllarda, bu tatlılarda şeker yerine glikoz şurupları kullanıldığından durum çok daha tehlikeli hale gelmektedir.

En sık alerji yapan olası gıdalar

Besin alerjisi nasıl tedavi edilir

Leave a Reply