Peptik Ülser Belirtileri ve Tedavisi


peptik ülser

Peptik Ülser Belirtileri ve Tedavisi: Peptik ülser, sindirim enzimlerinin asit yapısından dolayı, midenin iç yüzeyinin aşınması ile meydana gelir. Yemek borusu, mide, on iki parmak bağırsağında yara, delik ve aşınma peptik ülserin çeşitli oluşumlarıdır. Karın ağrısı, mide bulantısı, kusma, kilo kaybı ve iştahta azalma başlıca pepeti,k ülser belirtisidir. İşte, peptik ülser belirtileri ve tedavisi;

Peptik ülser belirtileri

Göğüs kemiği ve göbek arasında kalan kısımda karın ağrısı, yanma ve sırta doğru yayılan ağrılar. Gece ve sabah erken saatlerde ağrı artar. Mide bulantısı, kusma, kilo kaybı ve iştahta azalma yaygın olan belirtilerdir. Peptik ülserin şiddetli belirtileri; kan kusma, siyah katran rengi dışkı midede kanama olduğunun belirtisidir. Şikayetler devam ediyorsa ve şiddetliyse doktora danışmak gereklidir.


Peptik ülser nedenleri

Bakteri

Helicopter pylori, peptik ülser yapan bir bakteridir. Bakteri, midede olan asidi arttırır, mide iç yüzeyinde aşınma ve tahribat yaratır. Zamanla iltihap oluşarak peptik ülser oluşur. Tedavi midede olan bakterinin mideden atılmasına yöneliktir.


Kullanılan ilaçların yan etkisi

İltihap sökücü ilaçlar midenin koruyucu tabakasını etkiler ve peptik ülsere neden olabilir.

Peptik ülser riski kimlerde yüksektir

Ailede 1. Derecede yakında peptik ülser olanlarda, hastalığın riski yüksektir. Sigara kullananlarda peptik ülsere daha sık rastlanır. Stres altında yaşayanlarda ve alkol kullananlarda peptik ülser riski yüksektir.

Peptik ülser tedavisi

Prilosec, prevacid ve nexium gibi ilaçlar, mide asidini azaltır ve ülserin iyileşmesini sağlar.

Yaklaşık 2 haftalık, bakteri enfeksiyonu için antibiyotik kullanılır.

Eğer, kanama varsa, sindirim sistemine uygulanan laporaskopik ameliyat ile kanama durdurulmaya çalışılır.

Pepetik ülser tedavisine yardımcı olmak için, proteini yüksek olan bir beslenme tarzı benimsenir. Protein yaraların hızlı iyileşmesini sağlar. Protein oranı yüksek derken, et kaynaklı değil bitkisel proteinlerden bahsedilmektedir. Baharatlı ve yağlı yiyeceklerle, süt ürünleri asit oranını arttırdığından yenilmemelidir. Elma, sarımsak, soğan bakteri gelişimini engeller.

Sigara, alkol ve stresten uzak durmak peptik ülser tedavisi için çok önemlidir. Bu zararlı maddeler, mide iç tabakasında tahriş ve iltihaba neden olur.

Mide iç yüzeyinde aşınma ve tahrişe neden olan çeşitli ilaçlardan uzak durulmalıdır. Bu nedenle, doktora danışılmalı ilaçların değişimi yapılmalıdır. Bu ilaçlar arasında ağrı kesiciler ön plandadır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 4,00 out of 5)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor